Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kecskeméti Törvényszék Pf.20398/2011/8. számú határozata jognyilatkozat pótlása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 5. §, 295. §] Bírók: Bicskei Ildikó, Bulla László, Koós Gabriella

Kapcsolódó határozatok:

Kiskőrösi Járásbíróság P.20599/2009/12., *Kecskeméti Törvényszék Pf.20398/2011/8.*, Kúria Pfv.22141/2011/5. (BH 2013.3.70)

***********

BÁCS-KISKUN MEGYEI BÍRÓSÁG

KECSKEMÉT

3.Pf.20.398/2011/8. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Bács-Kiskun Megyei Bíróság a dr. Ba Mariann ügyvéd (fél címe 3) által képviselt felperes neve6200 Kiskőrös, Budai Nagy Antal u. 17. szám alatti lakos felperesnek,- a másodfokú eljárás során dr. Molnár Sándor ügyvéd (fél címe 3) által képviselt alperes nevealperes címe alperes ellen jognyilatkozat pótlása iránti perében a Kiskőrösi Városi Bíróság 2010. november 16. napján kelt 5.P.20.599/2009/12. számú ítélete ellen az alperes részéről 14., 17. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán megtartott tárgyaláson meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000-(Húszezer) forint elsőfokú perköltséget, egyben mellőzi az alperes kötelezését a felperes részére 80.000 forint plusz ÁFA ügyvédi munkadíjból és 15.000 forint illetékből álló perköltség megfizetésére.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 12.500-(Tizenkettőezer-ötszáz) forint másodfokú eljárási költséget,

továbbá fizessen meg az államnak, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bács-Kiskun Megyei Adóigazgatósága külön felhívására 18.000-(Tizennyolcezer) forint le nem rótt fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A peres felek megelőzően házastársak voltak, házasságukat a Kiskőrösi Városi Bíróság a 2008. július 8. napján kelt és ugyanezen a napon jogerőre emelkedett 5.P.20.131/2008/4. számú ítéletével felbontotta. A házasság felbontását megelőzően a peres felek 2008. július 8. napján jogerőre emelkedett egyezségben egyebek mellett a vagyonközösség megszüntetését illetően akként rendelkeztek, hogy az ingó vagyonközösség megszüntetése részben már közöttük megtörtént, míg a felek közös tulajdonát képezi a ... ebből a felperes kilép és az alperes tulajdonába kerül, minden ahhoz tartozó dologgal és joggal. Ugyancsak a felek közös tulajdonát képezi a Bt. melyből az alperes lép ki és a felperes tulajdonába kerül, minden ahhoz tartozó dologgal és joggal. Egyben abban is megállapodtak a felek, hogy a cégbírósági változás bejegyzéséhez szükséges okiratokat egymásnak kölcsönösen aláírják. A felperes kötelezettséget vállalt arra, hogy 2008. december 31. napjáig megfizet az alperesnek 5.000.000 forintot, egyrészt az alperes és a közös gyermekek lakhatása kérdésének elősegítése, illetve a volt közös lakáson végzett közös beruházások teljes elszámolása végett. Megállapodtak a felek abban, hogy a házastársi vagyonközösségüket képező, de a felperes nevén lévő mezőgazdasági ingatlanok házastársi vagyonközösség megszüntetése jogcímén a felperes tulajdonába kerülnek. Rögzítették, hogy valamennyi, a házastársi közös vagyon részét képező tartozást a felperes köteles kifizetni és a fentiekre tekintettel kijelentették, hogy ennek megfelelően, azaz a fenti rendelkezések érvényesülése esetén szűnik meg teljeskörűen a felek között a házastársi vagyonközösség.

A felperes az általa vállalt 5.000.000 forintot az alperes által vele szemben megindított végrehajtási eljárás keretében egyenlítette ki. A felperes írásban eredménytelenül szólította fel alperest a társasági részesedést átruházó okirat, az üzletrész megszerzői nyilatkozat és üzletrész átruházási okirat, az alapító okirat egységes szerkezetbe foglalt hatályos szövege, a társasági szerződést alapító okiratra módosító okirat, a tagjegyzék változása és az ügyvezetői tisztség elfogadására vonatkozó okirat aláírására, melynek következtében az egyezségben vállalt, a Kft és a Bt. tulajdonosi viszonyainak rendezése a felek között nem történt meg.

A felperes keresetében a Ptk. 5. § (3) bekezdése alapján kérte az alperes jognyilatkozatának pótlását a Bt. esetén a társasági részesedést átruházó okirat, valamint a társasági szerződés módosítása és a társasági szerződés egységes szerkezetbe foglalása, míg a Kft esetében az alapító okirat és módosító okirat, a tagjegyzék, az üzletrész átruházására vonatkozó okirat, a tisztségviselői elfogadó nyilatkozat és nyilatkozat az összeférhetetlenségről okiratok tekintetében, hivatkozva arra, hogy a jogerős egyezségben akként állapodtak meg, hogy a felperes tulajdonába kerül a ... minden ehhez tartozó dologgal és joggal, míg az alperes nevére kerül a ... Az ezzel kapcsolatos okiratok aláírására mindketten kötelezettséget vállaltak, amely elől azonban az alperes, bár erre jogi képviselője útján többször felszólította, elzárkózott.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, hivatkozva arra, hogy a felek megállapodása arra is kiterjedt, hogy a Volkswagen Transporter típusú gépjármű a teljes vagyonközösség megszüntetése keretén belül az alpereshez kerül, melynek tulajdonjogi rendezése nem történt meg, függetlenül attól, hogy a gépjármű az alperes birtokában van.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletével pótolta az alperes aláírását valamennyi okiraton, amely ahhoz szükséges, hogy a Bt. kizárólagos tulajdonosa a felperes, míg a kiskőrösi ... kizárólagos tulajdonosa az alperes legyen. Kötelezte az alperest a felperes részére 15 napon belül 80.000 forint plusz ÁFA ügyvédi munkadíjból és 15.000 forint illetékből álló perköltség megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság az általa megállapított tényállás alapján a felperes keresetét a Ptk. 5. § (1) és (3) bekezdése alapján megalapozottnak találta. Tényként állapította meg, hogy a felek egyezsége értelmében a felek abban állapodtak meg, hogy egy-egy gazdasági társaságból a másik javára kölcsönösen kilépnek és az ehhez szükséges okiratokat aláírják, és a gazdasági társaságok az ahhoz tartozó összes dologgal és joggal az egyik, illetve a másik fél tulajdonába kerülnek házastársi vagyonközösség megszüntetése jogcímén. A feleknek az elsőfokú bíróság álláspontja szerint nyilvánvalóan tudniuk kellett azt is, hogy a Bt tulajdonát képezi a vitás Volkswagen Transporter gépjármű, melyből az következik, hogy a Bt-hez kerülő minden dologgal és joggal való rendelkezés és tulajdonjog az autóra is vonatkozik, tehát ez is a felpereshez kerül a házastársi vagyonközösség megszüntetése jogcímén.

Az elsőfokú bíróság külön is utalt arra, hogy az alperes a bírói egyezség megtámadására vonatkozó felhívás ellenére sem terjesztett elő evonatkozásban szabályszerű viszontkeresetet, de bizonyítékot sem jelölt meg annak igazolására, hogy a bírói egyezség feltűnő értékaránytalanság címén érvénytelen volna. Mindezek alapján a jogerős bírói egyezség irányadó a felek házastársi vagyonközösségének megszüntetésére nézve, melyben a felek kötelezettséget vállaltak arra, hogy az egyes gazdasági társaságokból való kilépésükhöz szükséges nyilatkozatokat teljes mértékben a másik félnek megadják, ezt az alperes elmulasztotta és ezen magatartása a Ptk. 5. § (1) bekezdése szerinti joggal való visszaélésnek minősül. Ebből következően pedig a Ptk. 5. § (3) bekezdésében külön szabályozott olyan joggal való visszaélésről van szó, amely jogszabály által megkívánt jognyilatkozat megtagadásában áll, mely a bíróság megítélése szerint lényeges felperesi méltánylandó érdeket sért, ezért a bíróság pótolta az alperesi nyilatkozatokat a rendelkező részben írt módon azzal, hogy gyakorlatilag minden olyan szükséges okiraton, szerződésmódosításon, vagy nyilatkozaton pótolta az alperesi aláírást, illetve hozzájáruló nyilatkozatot, amelyre ahhoz van szükség, hogy a Kft. kizárólag az alperes, míg a Bt. kizárólag a felperes tulajdonába kerüljön oly módon, hogy ezt a változást a cégbíróságon is át lehessen vezetni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!