Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

62002TJ0389[1]

Az Elsőfokú Bíróság (negyedik tanács) 2004. október 14-i ítélete. Sergio Sandini kontra az Európai Közösségek Bírósága. Tisztviselők - Kártérítési kereset. T-389/02. sz. ügy

AZ ELSŐFOKÚ BÍRÓSÁG ÍTÉLETE (negyedik tanács)

2004. október 14.

T-389/02. sz. ügy

Sergio Sandini

kontra

az Európai Közösségek Bírósága

"Tisztviselők - Kártérítési kereset - Elfogadhatóság - Az azbesztózis veszélyének kitett munkavállaló - Foglalkozási megbetegedés - Kár"

Teljes szöveg francia nyelven II - 0000

Tárgy: A felperes által állítólag elszenvedett fizikai, erkölcsi, szakmai és vagyoni kár megtérítése iránti kérelem tárgyában előterjesztett kereset.

Határozat: Az Elsőfokú Bíróság a keresetet elutasítja. A felek maguk viselik saját költségeiket.

Összefoglaló

1. Tisztviselők - Kereset - Előzetes igazgatási panasz - Kérelmet elutasító, határidőn belül nem vitatott hallgatólagos határozat - Későbbi kifejezett határozat - Megerősítő aktus - Jogvesztés

(Személyzeti szabályzat, 90. és 91. cikk)

2. Tisztviselők - Kereset - Kártérítési kereset - A kártérítési kérelmet elutasító pert megelőző határozat megsemmisítése iránti kérelem - A kártérítési kérelemhez képest önálló jelleget nem mutató kérelem

(Személyzeti szabályzat, 90. és 91. cikk)

3. Tisztviselők - Az intézmények szerződésen kívüli felelőssége - Feltételek - Az adminisztráció kötelességszegése - Kár - Okozati összefüggés - Együttes feltételek

4. Tisztviselők - Az intézmények szerződésen kívüli felelőssége - A személyzeti szabályzat rendszere alapján járó átalány-kártérítés - Az általános jogon alapuló kiegészítő kártérítési kérelem - Megengedhetőség - Feltételek

(Személyzeti szabályzat, 73. cikk)

5. Tisztviselők - Szociális biztonság - Balesetbiztosítás és foglalkozási megbetegedésekre vonatkozó biztosítás - Rokkantság - Fogalom - Normális, aktív életvitelre való képtelenség - Érzelmi fogyatékosság - Bennfoglaltság

(Személyzeti szabályzat, 73. cikk)

6. Eljárás - Keresetlevél - Alaki követelmények - A felhozott jogalapok rövid ismertetése

(Az Elsőfokú Bíróság eljárási szabályzata, 44. cikk, 1. §)

7. Tisztviselők - Kereset - Jogalapok - Hatáskörrel való visszaélés - Fogalom

1. A kérelmet elutasító olyan kifejezett határozat, amelyet a hallgatólagos elutasító határozattal szembeni jogorvoslatra nyitva álló határidő letelte után hoztak meg, csak akkor minősülhet jogorvoslattal megtámadható, sérelmet okozó jogi aktusnak, ha az a kérelmező helyzetének az új jogi és ténybeli elemek szempontjából történő felülvizsgálatát tartalmazza. A kérelmet elutasító olyan kifejezett határozat, amely a hallgatólagos elutasítás időpontjában fennálló jogi vagy ténybeli helyzethez képest nem tartalmaz semmilyen új elemet, tisztán megerősítő jellegű jogi aktus, amely nem alkalmas sérelem okozására, következésképpen nem nyithatja meg újra a peres jogorvoslatra rendelkezésre álló határidőt.

(lásd a 49. pontot)

Hivatkozás: az Elsőfokú Bíróság T-108/99. sz., Reggimenti kontra Parlament ügyben 1999. december 7-én hozott végzésének (EBHT-KSZ 1999., I-A-243. és II-1205. o.) 35. pontja; az Elsőfokú Bíróság T-338/00. és T-376/00. sz., Morello kontra Bizottság egyesített ügyekben 2002. december 12-én hozott ítéletének (EBHT-KSZ 2002., I-A-301. és II-1457. o.) 34. és 35. pontja.

2. Valamely intézménynek a kártérítési kérelmet elutasító határozata szerves részét képezi az előzetes igazgatási eljárásnak, amely megelőzi az Elsőfokú Bírósághoz benyújtott, felelősség megállapítása iránti keresetet, következésképpen a tisztviselő által megfogalmazott megsemmisítés iránti kereseti kérelem a felelősség megállapítása iránti kereseti kérelemhez képest nem vizsgálható önállóan. Ugyanis az intézmény által a pert megelőző szakaszban képviselt álláspontot tartalmazó jogi aktus kizárólag azt a célt szolgálja, hogy lehetővé tegye az állítólagosan kárt szenvedett fél számára, hogy kártérítési kérelemmel az Elsőfokú Bírósághoz forduljon.

(lásd az 56. pontot)

Hivatkozás: az Elsőfokú Bíróság T-90/95. sz., Gill kontra Bizottság ügyben 1997. december 18-án hozott ítéletének (EBHT-KSZ 1997., I-A-471. és II-1231. o.) 45. pontja; az Elsőfokú Bíróság T-77/99. sz., Ojha kontra Bizottság ügyben 2001. március 6-án hozott ítéletének (EBHT-KSZ 2001., I-A-61. és II-293. o.) 68. pontja; az Elsőfokú Bíróság T-209/99. sz., Hoyer kontra Bizottság ügyben 2002. december 5-én hozott ítéletének (EBHT-KSZ 2002., I-A-243. és II-1211. o.) 32. pontja.

3. A tisztviselő által előterjesztett kártérítési kérelem keretében a Közösség felelősségének megállapítása az intézmények terhére rótt magatartás jogellenességére, a hivatkozott kár tényleges bekövetkezésére, valamint a magatartás és a hivatkozott kár közötti okozati összefüggésre vonatkozó feltételek együttes fennállását feltételezi; e feltételek együttes teljesülésének bizonyítása a felperes feladata. A Közösség felelősségének megállapítására vonatkozó három feltétel konjunktív viszonyban van egymással, ami azt jelenti, hogy a Közösség felelőssége nem áll be, ha valamelyik feltétel nem teljesül.

(lásd az 58. és 59. pontot)

Hivatkozás: a Bíróság C-136/92. P. sz., Bizottság kontra Brazzelli Lualdi és társai ügyben 1994. június 1-jén hozott ítéletének (EBHT 1994., I-1981. o.) 42. pontja; a Bíróság C-257/98. P. sz., Lucaccioni kontra Bizottság ügyben 1999. szeptember 9-én hozott ítéletének (EBHT 1999., I-5251. o.) 14. pontja; az Elsőfokú Bíróság T-205/96. sz., Bieber kontra Parlament ügyben 1998. május 26-án hozott ítéletének (EBHT-KSZ 1998., I-A-231. és II-723. o.) 48. pontja; az Elsőfokú Bíróság T-165/95. sz., Lucaccioni kontra Bizottság ügyben 1998. május 14-én hozott ítéletének (EBHT-KSZ 1998., I-A-203. és II-627. o.) 57. pontja.

4. A tisztviselők akkor jogosultak a személyzeti szabályzat 73. cikke alapján kapott ellátásokat kiegészítő kártérítést kérelmezni, ha az általános jog szabályai szerint az intézmény felelős a balesetért vagy a foglalkozási megbetegedésért, és a személyzeti szabályzat alapján járó ellátások nem elegendőek a bekövetkezett kár teljes jóvátételének biztosításához. Ezzel szemben az átalány-kártérítés nem eredményezheti az elszenvedett kár kétszeres jóvátételét. Ebben az értelemben a két kártérítési rendszer nem független egymástól.

(lásd a 62. pontot)

Hivatkozás: a Bíróság 169/83. és 136/84. sz., Leussink és társai kontra Bizottság egyesített ügyekben 1986. október 8-án hozott ítéletének (EBHT 1986., 2801. o.) 10-14. pontja; a Bíróság Lucaccioni kontra Bizottság ügyben 1999. szeptember 9-én hozott, fent hivatkozott ítéletének 19-22. pontja.

5. A személyzeti szabályzat 73. cikkében szereplő rokkantság fogalma átfogja a normális, aktív életvitelre való képtelenséget, ideértve az érzelmi szférát is. Ebből következően semmi akadálya nincs annak, hogy az intézmény vagy az orvosi bizottság által kijelölt orvos a foglalkozási megbetegedés megállapítására irányuló eljárás keretében figyelembe vegye a tisztviselő foglalkozásának gyakorlása során bekövetkezett nem vagyoni kárát, ha ez a károsodás képtelenné teszi a tisztviselőt normális, aktív életvitelre.

(lásd a 92. pontot)

6. Az Elsőfokú Bíróság eljárási szabályzata 44. cikkének 1. §-a szerint a keresetlevélnek tartalmaznia kell a felhozott jogalapok rövid ismertetését. Ennek az ismertetésnek kellően világosnak és pontosnak kell lennie, hogy az alperes számára lehetővé tegye védekezésének előkészítését, az Elsőfokú Bíróság számára pedig a kereset elbírálását, adott esetben további információk nélkül is. A keresetlevélnek ezért kifejezetten ismertetnie kell azon jogalap tartalmát, amelyre a kereseti kérelmet alapították, oly módon, hogy annak egyszerű absztrakt megjelölése nem felel meg az eljárási szabályzatban foglalt követelményeknek.

(lásd a 120. pontot)

Hivatkozás: az Elsőfokú Bíróság T-102/92. sz., Viho kontra Bizottság ügyben 1995. január 12-én hozott ítéletének (EBHT 1995., II-17. o.) 68. pontja; az Elsőfokú Bíróság T-352/94. sz., Mo och Domsjö kontra Bizottság ügyben 1998. május 14-én hozott ítéletének (EBHT 1998., II-1989. o.] 333. pontja.

7. A hatáskörrel való visszaélés fogalmának pontos terjedelme van, és arra a tényre utal, hogy valamely igazgatási hatóság a hatásköreit olyan cél érdekében gyakorolta, amely eltér attól a céltól, amelyre tekintettel ezen hatáskörökkel felruházták. Valamely határozat csak akkor valósít meg hatáskörrel való visszaélést, ha az objektív, releváns és egyező bizonyítékok alapján olyan határozatnak tűnik, amelyet a kifejezett céloktól eltérő célok elérése érdekében hoztak meg.

(lásd a 123. pontot)

Hivatkozás: a Bíróság C-121/01. P. sz., O'Hannrachain kontra Parlament ügyben 2003. június 5-én hozott ítéletének (EBHT 2003., I-5553. o.) 46. pontja; az Elsőfokú Bíróság T-104/96. sz., Krämer kontra Bizottság ügyben 1997. június 12-én hozott ítéletének (EBHT-KSZ 1997., I-A-151. és II-463. o.) 67. pontja.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 62002TJ0389 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:62002TJ0389&locale=hu