Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1031/1994. (IV. 30.) Korm. határozat

a távlati népesedéspolitika alapelveiről

Hazánk népesedési helyzete nagy fontosságú társadalmi ügy, amelynek megoldásában együttes politikai felelősségnek, a Kormány egységes tevékenységének és társadalmi összefogásnak kell érvényesülnie. Ezért a Kormány - a népesedési helyzet alakulására tekintettel, figyelembe véve a családok stabilitásának, valamint a születési és halálozási mutatók kedvezőtlen alakulását - a nemzet jövőbeni fennmaradásáért érzett felelősségtől vezérelve a következő határozatot hozza:

I. A családok stabilitása érdekében:

1. A társadalom alapintézményének - a családnak - kiemelt anyagi és erkölcsi támogatása a Kormány, az önkormányzatok, valamint a nem állami szervek és az egyházak feladata.

2. Elő kell segíteni a fiatalok házasságkötésének erkölcsi és anyagi megalapozottságát, a felelősségtudat fokozását, és egyben a felelősségvállalás lehetőségének megfelelő biztosítását is. A megfontoltabb és megalapozottabb családalapítás csak a családi összetartó erő növekedése, új életfelfogás, erkölcsi megújulás nyomán alakulhat ki. Ehhez a nevelés eszközei mellett intézkedéseket kell tenni a fiatal házasok lakáshoz jutásának elősegítése érdekében a pénzügyi támogatások bővítésének segítségével, a magántőke, a biztosító- és hitelintézetek részvételével. Nagyobb mértékben kell támogatni a növekvő létszámú családok nagyobb méretű lakáshoz jutását.

3. Törvényben kell kimondani a gyermekek és az ifjúság alapvető jogait, a nemzetközi egyezményekkel összhangban. A gyermeki jogok megvalósulásának alapjául azt kell megjelölni, hogy a gyermek elsősorban saját családjában nevelkedjen. Ezért minden veszélyeztetettségi esetben először a család helyzetének stabilitását kell megcélozni, anyagi, erkölcsi, gondozási tanácsadási eszközökkel. A gyermek családból való kiemelését csak végső esetnek szabad tekinteni.

4. Meg kell teremteni azokat a feltételeket, amelyek előmozdítják, hogy a szülők a saját megegyezésük alapján egyenlően viselhessék a családi és elsősorban gyermeknevelési terheket.

5. Ki kell dolgozni a részmunkaidős foglalkoztatás szélesebb körű alkalmazásának lehetőségét, amely az egyéni foglalkozási pálya és a családi teendők, a gyermeknevelés harmonikus egyeztetésének, továbbá a munkanélküliség kezelésének hatásos, aktív eszköze lehet. Ennek érdekében szorgalmazni kell a részmunkaidős közalkalmazotti és köztisztviselői munkahelyek kialakítását is.

II. A születendő gyermekek számának növelése érdekében:

1. Tekintettel arra, hogy a születendő gyermekek száma évtizedek óta nem biztosítja a népesség egyszerű reprodukcióját, a Kormány kiemelt népesedési feladatnak tekinti a gyermekvállalási kedv ösztönzését.

2. A születendő gyermekek számának növelése érdekében törvényes biztosítékokat kell teremteni a szülők kettős szerepvállalásának: a munkavégzési és a szülői feladatok párhuzamos ellátásának anyagi és erkölcsi feltételeihez. Emellett nagyobb szerepet kell kapnia a nevelésnek is a gyermekvállalás és gyermekgondozás feladataira való felkészítésben, mind a közoktatásban, mind pedig a tömegtájékoztatásban.

3. A gyermekvállalás és a gyermeknevelés segítését összehangoltan és célhoz kötötten kell kialakítani, mind a lakástámogatás, mind a gyermekgondozási feltételek anyagi és intézményi biztosítása, mind az iskoláztatás lehetőségei, a munkafeltételek javítása, valamint a szülői munkamegosztás tekintetében. A meglévő gyermekintézmény-hálózat megtartása és továbbfejlesztése fontos társadalmi cél. A fentiek megvalósítása csak komplex szociálpolitikai stratégia birtokában lehetséges.

4. Gazdaságpolitikai intézkedésekkel törekedni kell arra, hogy egy keresetből el lehessen tartani egy családot, így a nők - esetleg akaratuk ellenére is - ne kényszerüljenek munkába állni. A családok pénzbeli támogatásának alapvető eszközét, a családi pótlék rendszerét a jövedelemadó-rendszerrel összehangoltan úgy kell átalakítani, hogy a gyermekes családok jövedelmi helyzete ne romoljon. A gyermekes családok jövedelempótló támogatása, valamint az eltartott házastárs válás, illetve megözvegyülés esetén történő megélhetésének biztosítása rövid időn belül éreztetné hatását, és lehetővé tenné, hogy minél több nő válassza a gyermeknevelést, illetve az idős családtagok gondozását "főh ivatásként".

Ugyanakkor a dolgozó nők gyermekvállalásának elősegítésére, a gyermekvállalással járó családi jövedelemkiesés ellensúlyozására átalakított, megújított formában fenn kell tartani az anyasághoz kapcsolódó kereset-, illetve jövedelempótló támogatások intézményeit is.

5. Olyan adórendszert kell megvalósítani, amely jobban igazodik a családok összetételéhez és az eltartottak számához.

6. Biztosítani kell annak feltételeit, hogy növekedjen a tervezett és kívánt terhességek, és csökkenjen a nem tervezett és nem kívánt terhességek száma. Javítani kell a várandósságra való felkészítést, a terhesgondozás, a szülés, valamint az újszülöttellátás feltételeit, elsősorban az egészségnevelési és pszichológiai téren. Ennek érdekében az egészségügyi és oktatási intézmények tevékenységébe be kell vonni az iskolai és iskolán kívüli egészségnevelés, valamint a tömegtájékoztatás minden eszközét.

III. A halandóság csökkentése érdekében:

1. Összehangolt és hatékony közép- és hosszú távú egészség- és szociálpolitikai intézkedéseket kell előkészíteni annak érdekében, hogy javuljon az ország népességének egészségi állapota, és élettartama jelentősen közeledjen az európai országok többségének szintjéhez.

2. Különös gondot kell fordítani a leggyakoribb halálozást okozó megbetegedések megelőzésére, illetve hatékonyabb gyógyítására. Ennek érdekében társadalmi összefogással, megfelelő oktatással, propagandával, valamint közvetlen kormányzati intézkedésekkel el kell érni, hogy az egészségi állapotot károsan befolyásoló életvitel megváltozzon, a piacgazdaságban hatékony környezetvédelmi intézkedések útján pedig csökkenjen a környezet-, különösen a levegőszennyezés.

3. A halandósági mutatók javulásához a munkakorú népesség - elsősorban a férfi lakosság - egészségi helyzetének mielőbbi javítása vezet.

4. Kiemelt feladat a gyermekek és a fiatalok egészségének megőrzése, az egészséges életmód megismertetése a nevelés és a megelőzés eszközeinek felhasználásával.

5. A jövő nemzedékek egészségének javításával párhuzamosan a megelőző, a felvilágosító és a gyógyító intézkedések biztosításával tovább kell csökkenteni a jelenleg is magas csecsemőhalandóságot, elsősorban a koraszülések magas arányát kiváltó helytelen életmódi szokások és egyéb okok, pl. a művi vetélések visszaszorításával.

6. Meg kell teremteni az időskorúak otthoni gondozásának jogi-pénzügyi feltételeit.

7. Ki kell dolgozni a megfelelő jogszabályi hátteret a különböző okokból saját munkakörében munkaképtelenné vált népesség rehabilitációjára, élet- és munkakörülményeik javítására, emberhez méltó jövőt biztosítva még hátrányos helyzet - idős kor vagy tartós betegség - bekövetkezése esetén is.

IV.[1]

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 2339/1995. (XI. 10.) Korm. határozat 3. pontja. Hatálytalan 1995.11.10.