A Győri Ítélőtábla Pf.20183/2017/4. számú határozata sérelemdíj tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 253. §] Bírók: Lezsák József, Maurer Ádám, Menyhárdné dr. Sarmon Hedvig
Győri Ítélőtábla
Pf.I.20.183/2017/4.szám
A Győri Ítélőtábla Csordás-Szakács Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek dr. Cseresnyés Zsolt ügyvéd által képviselt alperes ellen sérelemdíj megfizetése iránt indított perében a Szombathelyi Törvényszék 2017.február 15. napján kelt és a 2017. április 7-én kelt 17.P.20.148/2016/23/I. számú kiegészítő ítélettel kiegészített 17.P.20.148/2016/18/I. számú ítélet ellen a felperes részéről 20., az alperes részéről 21. sorszám alatt benyújtott fellebbezések folytán meghozta a következő
í t é l e t e t:
Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezését a per főtárgya tekintetében helybenhagyja, míg a perköltség vonatkozásában az alábbiak szerint változtatja meg:
a felperest terhelő, az alperes javára fizetendő elsőfokú perköltség összegét 200.000.- Ft-ról 160.000 (egyszázhatvanezer) Ft-ra, az állam terhén maradó kereseti illeték összegét 1.125.000.-Ft-ról 900.000.-(kilencszázezer) Ft-ra leszállítja, az alperes által a Magyar Állam javára az illetékes adóigazgatóság külön felhívására fizetendő kereseti illeték összegét 375.000.- Ft-ról 600.000 (hatszázezer) Ft-ra felemeli.
Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak az illetékes állami adóhatóság felhívására 640.000 (Hatszáznegyvenezer) Ft fellebbezési eljárási illetéket.
A fennmaradó feljegyzett 800.000,- Ft (Nyolcszázezer) forint feljegyzett fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.
A felek a fellebbezéssel felmerült egyéb költségeiket maguk viselik.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s
Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletében kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 15.000.000 forint sérelemdíjat. Ezt meghaladóan a felperes - összesen 60.000.000,- forint sérelemdíj iránti - keresetét elutasította.
Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg az államnak - az adóhatóság felhívására - 375.000 forint eljárási illetéket.
Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 200.000 forint perköltséget.
Megállapította, hogy 1.125.000,- Ft kereseti eljárási illetéket az állam viseli.
Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a felperes 44 éves korában, 2014. május 28-án más által vezetett gépjárműben utasként utazva közúti balesetet szenvedett. A balesetet okozó gépjármű vezetőjének büntetőjogi felelősségét a Körmendi Járásbíróság a 6.B.161/2014/23. számú 2015. június 4. napján jogerőre emelkedett ítéletével állapította meg.
Az alperes volt a balesetet okozó gépjármű kötelező felelősségbiztosítója.
A felperes a baleset során a bal oldali szemgolyó bevérzést, a bal oldali nagyagyfélteke halánték-és fali lebenyében agyzúzódás gyanúját, következményes agyvizenyő jeleivel, a IV. nyaki csigolya bal oldalán elmozdulással járó törését, az V. nyaki csigolya darabos törését (csigolyaív, csigolyatest) következményes középső harmadbeli felnyílással és elcsúszással, amely a gerinccsatornát szűkítette, a VI. nyaki csigolya ívének és testének darabos törését, valamint mindkét oldali tüdőfél zúzódását (jobb oldalon kifejezettebben) és jobb oldali mellüregi vérgyülemet szenvedte el.
A felperes sérülései nyolc napon túl gyógyuló, súlyos, közvetlen életveszélyt okozó sérüléseknek menősülnek.
A felperesnél a maradandó testi fogyatékosság - súlyos egészségromlás kialakulása az alábbi állapotokban nyilvánul meg:
· A nyaki IV.-V.-VI. csigolyák többszörös, darabos elmozdulással járó törése utáni állapot - következményes gerincvelői ún. haránt károsodással (haránt laesio) a nyaki V. csigolya síkjában
· A nyaki IV.-V.-VI. csigolyák többszörös törése okán végzett idegsebészeti műtéti
beavatkozás utáni állapot, melynek során a többszörösen tört csigolyákat fémeszközök behelyezésével fixálták, a nyaki, IV. csigolyától a háti I. csigolyáig a gerincszakaszt "elmerevítették"
· A nyaki V. csigolya magasságában kialakult gerincvelő sérülés miatt nevezettnél az alsó végtagok teljes bénulása, valamint a felső végtagok csaknem teljes bénulása következett be (ún. tetraplegia-négy végtagra kiterjedő bénulás). A gerincvelő sérülés síkja alatt teljes érzéskiesés, reflexek hiánya stb. áll fenn jelenleg is. A bénulás mind az alsó, mind a felső végtagokban ún. spasticus- görcsös jellegű, a könyökízületekben és mindkét oldali kézujjakon jelentős ún. ízületi kényszertartás (contractura) alakult ki, az izomzat a teljes testre nézve jelentős fokban megkevesbedett, sorvadt. A speciális rehabilitációs kezelés után nevezettnél mindkét oldali vállövekben és a jobb oldali könyökízületekben minimális fokú mozgás észlelhető. Ennek köszönhetően a jobb oldali tenyérre ún. kanálrögzítő alkalmazásával az odakészített, kiadagolt szilárd ételt képes önállóan, hosszú idő alatt elfogyasztani. Segédeszközök és kitámasztások mellett bizonyos ideig kiültethető, valamint elektromos kerekesszéket képes használni. Hangsúlyozva, hogy felperes neve összességében hely- és helyzetváltoztatásra önállóan nem képes
· Széklettartási képtelenség, amely miatt pelenka viselésére szorul
Vizelettartási képtelenség, amely miatt nevezettnél a vizeletürítés állandó katéteren át történik (állandó húgyúti fertőzés veszélyével jár)
· Önellátási és önkiszolgálási képesség teljes hiánya
· A keresztcsonttájék felfekvéses fekélye, amelyet protokoll szerint kezelnek.
· A légutakban idült váladékpangás (köpetürítés, köhögés, nagyfokú nehezítettsége miatt), amely miatt bizonyos időközönként ún. váladék leszívás elvégzése szükséges, rendszeres légzőtorna mellett (állandó légúti fertőzés veszélye)
· A felperes étkezése csak speciális eszközzel (jobb oldali tenyérhez rögzített ún. kanáltartó), segítséggel és a félrenyelés veszélye miatt felügyelet mellett lehetséges akként, hogy a szilárd ételt kisebb falatokban hosszú ideig, nagy nehézségek árán képes elfogyasztani. Folyékony ételt, italt önállóan nem, csak segítséggel, szívószállal képes elfogyasztani.
· Önálló életvitelre nem képes.
A felperes a baleset következtében közel teljes mértékű (közel 100%) össz-szervezeti egészségkárosodást szenvedett el.
A felperes a fenti egészségi állapota miatt teljes ápolást, gondozást és felügyeletet igényel, a napi tevékenységek mindegyikében másik személy segítségére szorul, mert önkiszolgálási és önellátási képessége hiányzik. Az ápolása legalább napi 5,5 órát vesz igénybe.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!