Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20471/2008/4. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §, 78. §] Bírók: Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás, Völgyesi Lászlóné

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.24472/2006/4., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20756/2007/3., *Kúria Pfv.20471/2008/4.*

***********

Pfv.IV.20.471/2008/4.szám

A Legfelsőbb Bíróság a személyesen eljárt felperesnek a dr. Wéber Judit ügyvéd által képviselt I. rendű és a dr. Schiffer András ügyvéd által képviselt II. rendű alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt a Fővárosi Bíróság előtt 19.P.24.472/2006. számon megindult és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Pf.20.756/2007/3. számú jogerős ítéletével befejezett perében a II. rendű alperes részéről 8. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán tartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.

Kötelezi a II. rendű alperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a felperesnek 5.000 (ötezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget és térítsen meg az államnak - felhívásra - 51.000 (ötvenegyezer) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint 2006. október 9-én a .. televízió esti sportműsorában a politikai közéleti szerepet és a .. alelnöki tisztségét is betöltő felperes az egyik közismert hazai labdarúgó egyesület jogi képviselőjével folytatott vitában a vitapartner előadását zavarosnak, értelmetlennek és a tényekkel ellentétesnek tartva, azt "óhéber dumának" nevezte. 2006. október 10-én az I. r. alperes által üzemeltetett internetes portálon - amelynek főszerkesztő-helyettese a II. r. alperes - elhelyezésre került "Ez egy óhéber duma ám itt - a Fradi-keménymag zsidózással vádolja az .. alelnökét" című írás. A cím alatt: ".. diákkorában tanulta az általa használt kifejezést." A kiemelten szedett bevezető azt tartalmazta, hogy egy olvasó felhívta a szerkesztőség figyelmét a .. televízió hétfői adásában elhangzott párbeszédre, amely a felperes, mint az .. alelnöke és a ".. jogásza" között zajlott le. A cikk ismerteti a műsor témáját, majd azt, hogy a vita hevében a felperes "Ez egy óhéber duma ám itt" kijelentést tette. Ezt követően azt közli a cikk, hogy a szerkesztőséget egy jóérzésű ..-fanatikus "riasztotta az elszabadult hajóágyúként «zsidózó» alelnök tévészereplése után". Majd a szurkolói levélből idézve ismerteti a felperes különböző titulusainak (közéleti funkcióinak) felsorolását és azt, hogy a felperes "nem túl finoman tette meg rasszista, zsidózó megjegyzését, nem mellesleg láthatóan-hallhatóan igen ittas állapotban ... az .. jogászára". Emellett a cikkben idézett levél írója annak adott hangot, hogy "magánemberként, állampolgárként és .. is" úgy érzi, hogy a "közszereplő, az ügyvédi kamara tagja és egy befolyásos társadalmi képviselő" részéről az ilyen magatartás nem maradhat büntetlenül. A cikk végén a szerző - utalva a felperessel folytatott telefonbeszélgetésre - arról tájékoztatja az olvasót, hogy a felperes elmondta: "az általa használt kifejezést még iskolás korában tanulta, annak semmilyen pejoratív vonatkozása nincs", ugyanakkor ma már bánja, hogy helyette nem más kifejezést használt.

A felperes által indított személyiségvédelmi kereset folytán a fenti tényállás alapján az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az I-II. r. alperesek azzal, hogy az I. r. alperes által üzemeltetett " .. " internetes hírportálon - amelynek főszerkesztő-helyettese II. rendű alperes - 2006. október 10-én "Ez egy óhéber duma ám itt - a .. keménymag zsidózással vádolja az .. alelnökét" című közleményben a felperest elszabadult hajóágyúként, zsidó (helyesen: zsidózó) ..-alelnökként jelölték meg, valótlanul híresztelték, hogy a felperes a .. TV 2006. október 9-i adásában ittas állapotban rasszista, zsidózó megjegyzést tett volna akkor, amikor vitapartnerének álláspontját "óhéber dumának" nevezte, megsértették a felperes emberi méltóság és jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogait. Kötelezte az I-II. r. alpereseket, hogy elégtétel adásaként az ítélet marasztalást tartalmazó részét az ítélet jogerőre emelkedését követő 8 napon belül, 30 napos időtartamra, a perbeli cikkel azonos elérhetőséggel helyezzék el a .. internetes portálon, és a megállapított jogsértésért fejezzék ki sajnálkozásukat. Kötelezte az I-II. r. alpereseket, hogy 15 napon belül - egyetemlegesen - fizessenek meg a felperesnek 850.000 forint tőkét, ennek 2006. október 10. napjától a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal egyező mértékű kamatát és 60.000 forint perköltséget. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 120.000 forint illetékből a felperest 48.000 forint, míg az I-II. r. alpereseket egyetemlegesen 72.000 forint megfizetésére kötelezte a Magyar Állam javára, külön felhívásra. A II. r. alperes fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Ítélőtábla ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett részét helybenhagyta. Kötelezte a II. r. alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 25.500 forint másodfokú perköltséget és a Magyar Államnak külön felhívásra 51.000 forint fellebbezési illetéket.

A jogerős ítélet nem osztotta az alperesnek azt az álláspontját, hogy az "óhéber" kifejezés, amely a zsidó nép régi nyelvének megjelölése, többrétegű jelentést hordozna. Az indokolás szerint azonban ennek elfogadása esetén is egyértelműen megállapítható a szövegkörnyezetből, hogy a felperes az "óhéber duma" kifejezést az érthetetlen nyelv szinonimájaként használta és nem a zsidó népcsoporttal kapcsolatos ellenérzéseit fejezte ki. A felperes kijelentését zsidózónak, rasszistának minősítő, ténybeli alapot nélkülöző megjegyzés pedig oly mértékben önkényes, indokolatlan és a logikus következtetés szabályainak ellentmondó, amely a politikai közszereplőktől elvárt magasabb tűréshatárt is meghaladja. A vitatott kijelentések sértő jelleget is hordoznak, hiszen egy közszereplő politikust ténybeli alap nélkül rasszistának, zsidózónak minősíteni, az egyik legsúlyosabb kijelentés. A televízió műsorban az ittasságra vonatkozó valótlan tényállítást a felperes, mint közszereplő tekintetében ugyancsak nyilvánvalóan alkalmasnak látta arra, hogy ez alapján a személyét tévesen ítéljék meg, értékelését hátrányosan befolyásolja. Ezért a Ptk. 76. és 78. §-ai alapján a jogsértést megállapította és az alpereseket elégtétel adására is kötelezte (Ptk. 84. § (1) bek. a) és c) pont). A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megítélt nem vagyoni kártérítés jogalapját és összegszerűségét is helytállónak találta (Ptk. 84. § (1) bek. e) pont, 339. § (1) bek. 355. § (4) bek).

A jogerős ítélet ellen a II. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet annak megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Ptk. 76. és 78. §-ban, valamint az Alkotmány 61. §-ban foglaltakat. Az ítélkezési gyakorlatra hivatkozva azt hangsúlyozta, hogy az egyes kifejezések használata mindig csak az adott szövegkörnyezet függvényében lépheti át a véleménynyilvánítási szabadság alkotmányos határait. A cikk egészéből pedig kiviláglik annak groteszk, abszurd jellege (ti. épp a rasszista megnyilvánulásairól ismert szurkolói tábor tagja hívta fel a figyelmet a felperes kijelentésére), amely a közfelfogásra tekintettel kizárja, hogy a kifogásolt közlés negatívan befolyásolja a felperes megítélését. Kifogásolta, hogy a jogerős ítélet a sérelmezett kifejezéseket a szövegkörnyezetre tekintet nélkül vizsgálva vonta le a következtetését. A II.r. alperes a felülvizsgálati tárgyaláson úgy pontosította a jogorvoslati kérelmét, hogy a felperes ittas állapotú televíziós szereplésére vonatkozó közlést jogsértőnek minősítő ítéleti rendelkezést nem támadja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!