BH 1980.5.169 Házastársak közös tulajdonában álló ingatlanra kötött öröklési szerződés érvényességénél a házastársi vagyonközösségre vonatkozó családjogi rendelkezéseket is figyelembe kell venni. [Csjt. 30. § (1) és (2) bek., Ptk. 145. § (1) bek., 655. §.].
L. B.-né 1947. július 30-án öröklési szerződést kötött az alperesekkel és úgy rendelkezett, hogy az alperesek örököljék a h-i 7436 sz. tulajdoni lapon 7686. hrsz. alatt felvett - H. D. u. 2. szám alatti - ingatlant és ingóságait a saját és férje részére fizetendő életjáradék, illetve szükség esetén természetbeni tartás fejében. Az ingatlant még 1934-ben vették, a telekkönyvben L. B-né tulajdonjogát jegyezték be, bár ő 1924-ben házasságot kötött és a L. B-val való életközössége mind a szerzéskor, mind pedig az öröklési szerződés megkötésekor is fennállt.
L. B. a felesége által megkötött öröklési szerződésről tudott, a szerződés aláírásakor jelen is volt, de az okiraton az aláírása nem szerepel.
Az öröklési szerződést az illetékes államigazgatási szerv jóváhagyta, az alperesek a szerződésben vállalt kötelezettségüket teljesítették.
1977. december 24-én L. B-né elhunyt, a megindult hagyatéki eljárásban L. B. jogi képviselőjét azzal bízta meg, hogy a perbeli ingatlanra nézve a túlélő házastársat megillető haszonélvezeti jogot érvényesítse.
L. B. 1978. január 23-án elhunyt; testvérei - a jelen per felperesei -L. B-né hagyatéki ügyében bejelentették, hogy az egészében L. B-né hagyatékaként kezelt D. u. 2. szám alatti ingatlan valójában az örökhagyó és a férje házastársi közös vagyonához tartozott, erre tekintettel kérték, hogy a közjegyző a hagyatéki leltárba felvett ingatlan fele részét a hagyatékból hagyja ki és állapítsa meg, hogy ez a rész néhai L. B. tulajdona.
A L. B-né hagyatéka ügyében a Legfelsőbb Bíróság határozatot hozott, a Sz. Megyei Bíróság végzését - a H-i Állami Közjegyző végzésére kiterjedően - hatályon kívül helyezte és néhai L. B. örököseinek a jogelődjük házastársi vagyonközösségi igénye per útján történő érvényesítésére 30 nap határidőt engedélyezett, egyben felhívta az örökösöket, hogy az igényüknek per útján történő érvényesítését a per megindításától számított 8 napon belül igazolják. A határozat indokolása szerint a fellépő örökösök általános jogutódok, a jogelődjük jogait úgy érvényesítheti, ahogyan azt a jogszabály a jogelődjük részére biztosította, tehát L. B. örököseinek a hagyatéki vagyon egy részére bejelentett öröklési igényét nem lehet figyelmen kívül hagyni azon az alapon, hogy az igény előterjesztésére csak a túlélő házastárs jogosult.
A Legfelsőbb Bíróság határozatát követő perben a felperesek annak megállapítását kérték, hogy a D. u. 2. szám alatti ingatlan, valamint közel 26 000 forint értékű ingó vagyon fele L. B. hagyatékához tartozik.
Az alperesek a kereset elutasítását kérték, mert jóhiszeműen bízva az L. házaspár kijelentéseiben és az ingatlannyilvántartás adataiban, úgy kötötték meg az öröklési szerződést, hogy az ingatlant megszerzik. A szerződéses kötelezettségüknek eleget tettek.
A városi bíróság ítéletével megállapította, hogy a h-i belt. 7436 számú tulajdoni lapon 7684 hrsz. alatt felvett 682 négyzetméter területű, H. D. u. 2. sz. alatti ingatlan 1/2 része 70 000 forint értékben néhai L. B. hagyatékához tartozik; megállapította továbbá, hogy ugyancsak a hagyatékhoz tartoznak - az ítélet rendelkező részében felsorolt - egyéb ingóságok; ezt meghaladóan a keresetet elutasította, az alpereseket 700 forint részperköltség megfizetésére kötelezte és rendelkezett a le nem rótt kereseti illeték megfizetése felől.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!