Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.22038/2010/7. számú határozata megtérítési igény tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 327. §, 344. §, 345. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Molnár Ambrus

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.22.038/2010/7.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Kovács Zsolt ügyvéd által képviselt felperesnek, a Hitelintézeti és Felszámoló Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság, dr. Rabb György jogtanácsos által képviselt I. rendű, a dr. Szontágh Róbert ügyvéd által képviselt II. rendű, és a dr. Kovács Kázmér ügyvéd által képviselt III. rendű alperes ellen, megtérítési igény érvényesítése iránt indított perében, a Pest Megyei Bíróság 2010. július 8. napján meghozott, 21.P.29.229/2009/8. számú rész- és közbenső ítélete ellen, a felperes részéről 2.G.40.225/2010/3., az I. rendű alperes részéről 21.P.29.229/2009/10. és a II. rendű alperes részéről 2.G.40.225/2010/2. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság rész- és közbenső ítéletének az I-II. rendű alperesek felelősségére vonatkozó rendelkezéseit helybenhagyja, a III. rendű alperes tekintetében pedig megváltoztatja, és megállapítja, hogy a III. rendű alperes az I-II. rendű alperesekkel egyetemlegesen köteles helytállni a 2005. május 20. napján, az ... autópálya ... km szelvényénél bekövetkezett balesettel kapcsolatban keletkezetett károkért. A felperesnek a III. rendű alperes javára történt perköltségben marasztalását mellőzi.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A III. rendű alperes az üzembentartója az 'A' forgalmi rendszámú nyergesvontatónak, és a 'B' forgalmi rendszámú félpótkocsinak. Az előbbire az I. rendű alperesnél, utóbbira a II. rendű alperesnél kötött kötelező gépjármű felelősségbiztosítást. 2005. május 20. napján a pótkocsi billenő platója menet közben felnyílt és az ... autópályán a ... km szelvénynél elhelyezkedő felüljáróba ütközött, majd a pótkocsi alvázáról leszakadt. A balesetben a híd tartószerkezete megsérült. A baleset idején az ... autópálya és műtárgyai a 'C' Rt. üzemeltetésében álltak. Az üzemeltető a felperesnél rendelkezett vagyonbiztosítással. A károsult kárigényét bejelentette az I-II. rendű alpereseknél, azonban kárát egyik biztosító sem térítette meg. A felüljáró helyreállítását követően felperes - mint vagyonbiztosító - 2006. december 7. napján 154.715,52 euro biztosítási szolgáltatást teljesített a 'C' Rt-nek. Ezt követően 2007. április 25. napján eredménytelenül szólította fel írásban a teljesítésre a III. rendű alperest.

Felperes - mint törvényi engedményes - indított pert az alperes ellen és keresetében a biztosítottnak kifizetett 38.645.700 Ft, illetve 6.000 euro egyetemleges megfizetését kérte a Ptk. 344-345-346. §-a alapján az I-II. rendű alperesektől. A III. rendű alperessel szemben igényét a Ptk. 345. §-a alapján arra az esetre terjesztette elő, ha az I-II. rendű alperesek felelősségbiztosítói szolgáltatása a kereseti követelést nem, vagy csak részben fedezné. Állította, hogy a kárt a járműszerelvényt alkotó két gépjármű közösen okozta. Rámutatott, hogy a III. rendű alperes, mint üzembentartó objektív polgári jogi felelőssége a biztosítók helytállási kötelezettségétől függetlenül fennáll.

Az alperesek ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték. Az I-II. rendű alperesek vitatták a károkozás együttességét, illetve, hogy ez alapján egyetemleges marasztalásukra volna lehetőség. Az I. rendű alperes azzal védekezett, hogy a nyergesvontató önálló jármű, önállóan is alkalmas a közlekedésre. A pótkocsival való összekapcsolással pedig egy új járműegység keletkezett. A felelősségbiztosítás azonban nem értelmezhető olyan kiterjesztett módon, hogy az, az egész összekapcsolt járműszerelvényre kiterjedne. Utalt arra is, hogy tisztázatlan a nyergesvontatót a pótkocsival összekötő hidraulikus szerkezet működése, illetve az autópályán haladáskor jelentkező egyéb okok közrehatása. A II. rendű alperes vitatta, hogy felelőssége fennállna, hivatkozott arra, hogy a félpótkocsinak önálló működésre alkalmas berendezései, erőforrásai nincsenek, a perbeli károkozás csak és kizárólag a vontató jármű üzemkörével összefüggő okok miatt következhetett be. A félpótkocsi működtetése kizárólag a vontató járműből lehetséges, ami - álláspontja szerint - a félpótkocsi működési körén kívül eső oknak minősül. A sofőr azon magatartása, hogy a platót működtető kapcsolók kikapcsolását elmulasztotta, a félpótkocsi vonatkozásában elháríthatatlan oknak minősül. A III. rendű alperes állította, hogy az általában elvárható magatartást tanúsította, illetve, hogy helyette a biztosítók kötelesek a helytállásra. Azzal érvelt, hogy a vontató kontroll-lámpájának a meghibásodása keletkezhetett a félpótkocsin elhelyezett jeladó hibájából is. A félpótkocsi üzeméhez szükségszerűen hozzá tartozik a vezető magatartása, amiért a II. rendű alperes akkor is felel, ha a vontató járművön keresztül üzemelteti a pótkocsit. Alperesek a kár mértékét bizonyítatlannak tartották, továbbá vitatták, hogy a biztosított irányában felperes teljesítése a vagyonbiztosítás alapján történt.

Az elsőfokú bíróság közbenső és részítéletével megállapította az I-II. rendű alperesek egyetemleges kármegtérítési felelősségét a 2005. május 20. napján az ... autópálya ... km szelvényénél bekövetkezett baleset tekintetében, míg a felperes III. rendű alperessel szembeni keresetét elutasította. Indokolása szerint a III. rendű alperes perbenállása szükségtelen volt, mert a biztosított követelheti, hogy a biztosító a szerződésben megállapított mértékben mentesítse őt olyan kár megtérítése alól, amelyért a jogszabály szerint felelős, és a felperes közvetlenül érvényesíthette kárigényét a biztosítókkal szemben. A felelősségbiztosítási szerződés alapján a biztosító dologi károk esetén 500.000.000 Ft-ig köteles a helytállásra, amely fedezi a felperes kárát. Az I-II. rendű alperesek felelősségét illetően megállapította, hogy a nyergesvontató és a félpótkocsi együttesen alkotott járműszerelvényt, ami mind műszaki-fizikai, mind közlekedésbiztonsági okokból egységes egészet képezett. A perbeli esetben egyetlen személy folytatta a veszélyes üzemi tevékenységet, azonban egyszerre két járművel, azaz a járműszerelvény két elemével. Nem a plató felnyílásának az oka, hanem annak ténye volt releváns, ezért a bíróság nem rendelt ki igazságügyi műszaki szakértőt. Álláspontja szerint a felnyílás oka csak az I-II. rendű alperesek közötti esetleges újabb perben lehet releváns. A közös károkozás szabályai alapján a bíróság az I-II. rendű alperesek egyetemleges kárfelelősségét állapította meg és nem látott indokot a közrehatásuk arányában való marasztalásra.

A közbenső és részítélet ellen a felperes, továbbá az I-II. rendű alperesek is fellebbezéssel éltek. A felperes a részítélet megváltoztatását kérte akként, hogy a bíróság kötelezze a III. rendű alperest az I. és II. rendű alperesek által meg nem térített kár megtérítésére arra az esetre, ha az I. és/vagy a II. rendű alperes helytállása a felperes kereseti követelését nem, vagy csak részben fedezi. Érvelése szerint a jogszabály csak a kártérítési igény érvényesítését könnyíti meg a károsult számára, amikor lehetővé teszi a biztosító közvetlen perlését is. Az üzembentartó objektív kártérítési felelőssége azonban attól függetlenül fennáll, hogy rendelkezik-e kötelező gépjármű felelősségbiztosítással. A polgári jogi felelősség szempontjából annak sincs jelentősége, hogy kára a jogszabály által a dologi károkra meghatározott limit összegét nem éri el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!