Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.4.148 A Be. XVII/A. Fejezet szerinti eljárás lefolytatásának nem feltétele, hogy a nyomozati szakban a szökésben levő terhelttel szemben a nyomozó hatóság az alapos gyanút közölje, illetve őt gyanúsítottként kihallgassa [Be. 132. § (1) bek., 355/C. § (2) bek., 355/E. § (3) bek., 355/H. §, 276. § (1) bek. e) pont].

II. A Magyar Köztársaság területére jogellenesen belépő, az országban illegálisan tartózkodó, emberölés kísérletét és vagyon elleni bűncselekményt is elkövető külföldi állampolgár a közbiztonságot jelentősen veszélyezteti, ezért a végleges hatályú kiutasítása indokolt [Btk. 61. §, 166. § (1) bek., 16. §].

A megyei bíróság 2000. november 2-án kihirdetett ítéletével az ismeretlen helyen tartózkodó, kínai állampolgárságú vádlottat - a távollétében tartott tárgyaláson - bűnösnek mondta ki emberölés bűntettének kísérletében és lopás vétségében. Ezért őt halmazati büntetésül 6 évi börtönbüntetésre, és a Magyar Köztársaság területéről 5 évi kiutasításra ítélte.

Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére súlyosbításért jelentett be fellebbezést, amelyet a legfőbb ügyész is fenntartott, és a vádlottal szemben lényegesen súlyosabb fő- és mellékbüntetés kiszabására tett indítványt.

A védő az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság az ügyészi fellebbezés alapján az elsőfokú ítéletet felülbírálta, és ennek során megállapította, hogy a megyei bíróság a Be. szabályait helyesen alkalmazta.

A nyomozati iratokból kitűnően a megyei rendőr-főkapitányság nyomozó osztályának életvédelmi alosztálya 1999. december 18-án rendelt el nyomozást a kínai állampolgár ellen életveszélyt okozó testi sértés bűntettének alapos gyanúja miatt. A rendelkezésre álló adatokból kitűnően nevezett 1999. december 18-án 0 óra 20 perc körüli időben megtámadta, és ismeretlen eszközzel nyakon szúrta a sértettet - egy játékterem alkalmazottját -, aki életveszélyes sérülést szenvedett.

Ugyanakkor a megyei rendőr-főkapitányság a Be. 137. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján - mivel a gyanúsított ismeretlen helyen tartózkodott, és a felkutatására tett intézkedés nem vezetett eredményre - 1999. december 20-án kelt határozatával a büntetőeljárást felfüggesztette. Az ügyben a helyszín biztosításáról rendőri jelentés készült, és a helyszíni szemlét is ugyanezen a napon a nyomozó hatóság megtartotta, a tanúkat kihallgatta, majd december 20-án a kórházban a sértett meghallgatása is megtörtént.

2000. június 23-án a megyei rendőr-főkapitányság a nyomozás folytatásáról hozott határozatot, egyben a korábbi felfüggesztő határozatát hatályon kívül helyezte. A határozat indokolásában megállapította, hogy a bűncselekmény elkövetése után a gyanúsított ismeretlen helyre távozott, a felkutatására tett intézkedések nem vezettek eredményre, azonban a 2000. március 1-jén hatályba lépett Be. XVII/A. Fejezete lehetőséget biztosított a terhelt távollétében történő eljárásra, ekként a Be. 137. § (6) bekezdése értelmében a nyomozást folytatni kell, mivel a felfüggesztés oka megszűnt. Ezt követően az eljáró hatóság okirati bizonyítékokat és szakértői véleményt szerzett be, továbbá tisztázta az 1999. december 18-i napon az USA dollár érvényes középárfolyamát.

A megyei főügyész 2000. június 13-án emelt vádat az ismeretlen helyen tartózkodó vádlott ellen a Btk. 166. §-ának (1) bekezdésébe ütköző emberölés bűntettének kísérlete, és a Btk. 316. §-ának (1) bekezdésébe ütköző, és a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő lopás vétsége miatt, egyben indítványozta, hogy a bíróság a Be. 355/C. §-ának (2) bekezdése alapján a büntetőeljárást a terhelt távollétében folytassa le.

A megyei bíróság 2000. szeptember 27-re tűzött ki tárgyalást. A megyei bíróság törvényesen járt el, amikor a Be. XVII/A. Fejezetében foglalt külön eljárás szabályait alkalmazva a büntetőeljárást a terhelt távollétében lefolytatta. A külön eljárás törvényi feltételei az adott esetben 2000. március 1-jét követően fennállottak, ezért a nyomozó hatóság is törvényesen rendelte el a bűncselekmény elkövetése utáni időponttól a szökésben levő - ismeretlen helyen tartózkodó - terhelttel szemben a nyomozás folytatását. Az eljárást felfüggesztő rendelkezést megelőzően is rendelkezésre álltak a bizonyítékok az elkövető személyére, a bűncselekmény végrehajtásának helyére, idejére és módjára.

Az 1999. évi CX. törvény hatálybalépése előtt a terhelt távollétében csupán az eljárás felfüggesztésére volt módja a hatóságnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!