Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Gf.30114/2016/3. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 327. §, 262/2010. (XI. 17.) Korm. rendelet 7. §, 11. §, 14. §, 16. §, 17. §, 19. §, 20. §, 43/C. § (1) bek., (4) bek., 43/D. § (6) bek., (7) bek., 43/A. § (1) bek.] Bírók: Csiki Péter, Kocsis Ottília, Veszprémy Zoltán

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Gf.II.30.114/2016/3. szám

A Debreceni Ítélőtábla a Kodela Ügyvédi Iroda (cím, ügyintéző: Dr. Kodela Viktor ügyvéd) által képviselt felperes neve (cím) felperesnek a Dr. ... igazgató által képviselt I.rendű alperes neve (cím) I. rendű és a személyesen eljáró II.rendű alperes neve (cím) II. rendű alperesek ellen pályázat és szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Debreceni Törvényszék 6.G.40.191/2014/23. számú végzésével kijavított 21. számú ítélete ellen a felperes által 24. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás

Az I. rendű alperes 2013. szeptember 12. napján XX-000/2013. azonosító számon pályázatot írt ki 45,798 hektár b.-i, Natura 2000. országos jelentőségű természetvédelmi terület haszonbérbeadására. A pályázati kiírás tartalmazta a pályázat érvényességnek feltételeit és részletezte, hogy mikor tekinthető érvénytelennek a pályázat. A felhívás értelmében az ajánlattevő kizárólag 1250 forint/aranykorona/év mértékű haszonbérleti díjra tehetett ajánlatot. A kiírás tartalmazta továbbá a haszonbérleti pályázati eljárás részletes szabályait is.

A felhívásra a felperes és a II. rendű alperes nyújtott be pályázatot. Azok értékelését az I. rendű alperesnél három tagú értékelő bizottság végezte, amely a munkájáról jegyzőkönyvet készített. Abból kitűnően mindkét pályázatot alakilag érvényesnek nyilvánították, és a jegyzőkönyv pályázónként tartalmazta az értékelési szempontrendszert és a pályázó által elért pontokat. Aszerint a II. rendű alperes pályázatára 153 pontot kapott, amelyből 73 pont volt az "objektív" pontszám, míg 80 a gazdálkodási tervre adható "szubjektív" pont. A felperes 143 pontot ért el, abból ugyancsak 73 volt az "objektív" pont, míg a gazdálkodási tervére a bizottság 70 pontot adott.

Az értékelési jegyzőkönyv és mellékletei alapján az I. rendű alperes igazgatója a pályázat nyertesének a II. rendű alperest nyilvánította. Erről 2014. január 6-án hirdetményt tett közzé, és a felperest ugyanezen a napon kelt levelével is értesítette.

2014. május 26-án az alperesek egymással haszonbérleti szerződést kötöttek, majd a haszonbérbeadó 2014. augusztus 13-án birtokba adta a szerződés tárgyát képező ingatlanokat a haszonbérlő részére.

A felperes 2014. december 17-én terjesztett elő keresetet, amelyben elsődlegesen a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 86. § (2) bekezdés a) pontja alapján kérte az I. rendű alperes XX-000/2013. pályázati azonosító számú teljes pályázatának, illetve annak eredményeként az alperesek között létrejött haszonbérleti szerződés jogsértő jellegének megállapítását és a Tpvt. 86. § (2) bekezdés d) pontja alapján a sérelmes helyzet megszüntetését, a jogsértést megelőző állapot helyreállítását. E jogcímmel kapcsolatban a törvény 7. §-át, másodlagosan 2. §-át jelölte meg.

Másodlagos kereseti kérelmében a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 199. §-a szerint alkalmazandó 200. § (2) bekezdés 1. fordulata alapján kérte annak megállapítását, hogy a II. rendű alperes pályázata, illetve az alperesek közötti szerződés jogszabályba ütköző, ezért semmis. E kereseti kérelmével kapcsolatban részletesen kifejtette, hogy álláspontja szerint a Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosításának részletes szabályairól szóló 262/2010. (XI.17.) Kormányrendelet (a továbbiakban: R.) mely szakaszai szenvedtek sérelmet, felhívta továbbá a Nemzeti Földalapról szóló 2010. évi LXXXVII. törvényt (Nfa törvény), s megjelölte annak álláspontja szerint sérelmet szenvedett szakaszait, végül utalt a Ptk. 4. § (1) és (4) bekezdésében írt jóhiszeműség és tisztesség, illetve az 5. § (1) és (2) bekezdésbe foglalt joggal való visszaélés tilalma elveinek megsértésére.

Harmadlagosan a Ptk. 200. § (2) bekezdés 2. fordulata alapján kérte annak megállapítását, hogy a II. rendű alperes pályázata és az alperesek között létrejött szerződés jóerkölcsbe ütközik, ezért semmis.

Az I. rendű alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Az elsődleges kereseti kérelem kapcsán állította, hogy a felperes keresetét a Tpvt. 88. § (1) bekezdésében írt 6 hónapos elévülési határidőn túl terjesztette elő, ezért az elkésett. A másodlagos és harmadlagos kereseti kérelemmel kapcsolatban utalt arra, hogy a pályázatok értékelését az értékelő bizottság a Nemzeti Park Igazgatóságok természetvédelmi célú vagyonkezelési tevékenységének egységes szakmai alapelvek szerinti ellátásáról szóló 12/2012. (VI.08.) VM utasítás alapján végezte. Vitatta, hogy akár a pályázat, akár a haszonbérleti szerződés jogszabályba vagy jóerkölcsbe ütközne.

A II. rendű alperes ellenkérelmében ugyancsak a kereset elutasítását kérte, azzal érvelve, hogy pályázata minden szempontból megfelelt a pályázati kiírásnak és az I. rendű alperessel megkötött szerződése is szabályos.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította.

Az elsődleges kereseti kérelem kapcsán kifejtette, hogy a Tpvt. 88. § (1) bekezdése értelmében a törvény 2-7. §-ba ütköző magatartásra hivatkozással a magatartás tanúsításától számított 6 hónapos elévülési határidőn belül indítható per. E határidő a pályázat vonatkozásában a tudomásszerzéstől kezdődik, ami a felperes esetében 2014. január 6. volt, amihez képest a határidőt elmulasztotta. Kitért arra, hogy a felperes által az elévülés nyugvására előadott hivatkozás nem foghat helyt, mert az a körülmény, hogy a felperes a sajtóból arról értesült, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI.) vizsgálatot kezdett a haszonbérleti szerződésekkel kapcsolatban, nem akadályozta őt a perindításban.

A másodlagos kereseti kérelem kapcsán hangsúlyozta, hogy a bírói gyakorlat értelmében a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján akkor érvénytelen egy szerződés, ha a törvény kötelező érvényesülést kívánó szabályaival ellentétes, és annak következményeként a semmisséget maga a jogszabály mondja ki. Az adott esetben azonban az alkalmazandó kormányrendelet nem tartalmaz olyan rendelkezést, amely szerint az ott rögzített, s a felperes által részletesen megjelölt szabályok megsértésével kötött szerződés semmis lenne, és más jogszabály sem fűzi a kormányrendelet szabályainak megsértéséhez e jogkövetkezményt. Eseti döntésekre (BH.2001. évi 384. jogeset, EBH.2004.1117. jogeset, Kúria Pfv.VI.20.011/2010/9. számú eseti döntés) utalással hangsúlyozta, hogy az egységes, következetes bírói gyakorlat szerint a pályáztatási szabályok megsértése abban az esetben eredményezi az annak alapján megkötött szerződés érvénytelenségét, ha a jogszabály az előírt értékesítési mód megsértéséhez a semmisség jogkövetkezményét fűzi. Rámutatott továbbá, hogy a felperes által felhívott Nfa törvény szabályai sem tartalmaznak olyan rendelkezést, hogy az azokkal ellentétes szerződés semmis lenne, és ilyen rendelkezést nem tartalmaz a Ptk. 4. illetve 5. §-a megsértése esetén sem a jogszabály.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!