Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.12.539 Házastársi vagyonközösséget megszüntető szerződés érvénytelensége a jó erkölcsbe ütközés alapján [Ptk. 200. § (1)-(2) bek., 201. § (2) bek., Csjt. 27. § (2) bek., 31. § (5) bek.].

A felperes és az I. r. alperes házastársak voltak. 1996. június 6-án ügyvéd által ellenjegyzet házastársi vagyonközösséget megszüntető szerződést kötöttek. Ebben rögzítették, hogy házasságuk felbontása iránt pert kívánnak indítani, és emiatt szüntetik meg peren kívül a vagyonközösséget. A szerződésben megállapodtak, hogy a perbeli ingatlan felperes nevén álló 1/4 illetősége az I. r. alperes tulajdonába kerül házastársi vagyonközösség megszüntetése címén, és a felperes kötelezettséget vállalt az ingatlan 15 napon belüli kiürítésére. A szerződő felek kijelentették, hogy ingóságaikat egymással megosztották, és annak eredményeként értékkülönbözetet nem fizetnek, továbbá a szerződésben foglaltak alapján a vagyonközösségüket megosztottnak tekintik, és egymással szemben sem közös, sem különvagyon címén követelésük nincs. A szerződés alapján az I. r. alperes jogosult tulajdonjogának az ingatlannyilvántartásba való bejegyeztetésére.

A felperes keresetében a szerződés érvénytelenségének megállapítását több jogcímen kérte. Támadta tévedésre és megtévesztésre alapítottan, feltűnő értékaránytalanság címén, és hivatkozott arra is, hogy a szerződés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése alapján mint jó erkölcsbe ütköző, semmis.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes és az I. r. alperes között 1996. június 6. napján megkötött házastársi vagyonközösséget megszüntető szerződés érvénytelen. Megkereste a körzeti földhivatalt az eredeti állapot helyreállítása iránt, a II. r. alperest pedig ennek tűrésére kötelezte, és rendelkezett a perköltség megfizetése tárgyában.

Az ítélet indokolása szerint a felperes és az I. r. alperes házassága évekkel ezelőtt megromlott, hét-nyolc éve rendszeres vitáik voltak egymással, és egy veszekedést követően készíttették el az ügyvédi irodában a perbeli szerződést. A bíróság azt látta megállapíthatónak, hogy a felek szerződéskötési nyilatkozata egy hirtelen jött, át nem gondolt elhatározásból fakadt, közöttük részletes elszámolásra nem került sor annak ellenére, hogy az ügyvéd őket erről tájékoztatta, és a felperest ajándékozási szándék nem vezette. Mivel a perben sem az ingyenes juttatás indoka, sem az a körülmény nem nyert bizonyítást, hogy a felperes tulajdoni részét a külön adósságai kiegyenlítéséért juttatta volna a felperesnek, a bíróság úgy foglalt állást, hogy a szerződés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése alapján jó erkölcsbe ütközik, ezért semmis, és az eredeti állapot helyreállításának van helye. Az egyéb megtámadási okokat részletesen nem vizsgálta, utalt azonban arra, hogy a felperes tévedésben nem lehetett, mert válási szándékukat a felek a szerződésben rögzítették, és az ügyvéd sem adott téves tájékoztatást.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta és az I. r. alperest perköltség megfizetésére kötelezte. A tényállást kiegészítve megállapította, hogy a házasfelek veszekedéseinek oka az volt, hogy az I. r. alperes a felperest különböző indokokkal rágalmazta. A felperes egy átveszekedett éjszakát követően javasolta, hogy "tulajdoni részét az alperesre íratja, hogy közöttük a veszekedések megszűnjenek". A bíróság úgy ítélte meg, hogy érzelmi zsarolás eredményeként jött létre az ellenszolgáltatás nélküli szerződés, ami a jó erkölcsbe ütközik, ezért semmis.

A jogerős ítélet ellen az I. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint jogszabálysértő annak megállapítása, hogy a perbeli szerződés jó erkölcsbe ütközik. A felperes szabad akaratelhatározásából, jogi képviselővel készíttette el a szerződést. A szerződéskötés indokának és motívumának különösebb jelentősége nincs, az ajándékozás vagy ajándékozással vegyes visszterhes jogügylet erkölcsössége pedig nem kérdőjelezhető meg. Ezért a jogszabálynak megfelelő új határozat hozatalát kérte.

A felperes ellenkérelme - tartalmát tekintve - a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!