Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.8.335 I. A jogos védelmi helyzet nem állapítható meg, ha a kölcsönös verekedés után a sértett a helyszínt elhagyva távozóban van, amikor a vádlott utánamenve szamurájkarddal a sértett nyaka, illetve feje irányába sújt, amit a sértett reflexszerű mozdulattal úgy hárít el, hogy a kezén maradandó sérülést szenved [Btk. 29. §].

II. Életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete helyett emberölés bűntettének kísérleteként minősül, ha az elkövető az élet kioltására alkalmas szamuráj-karddal a sértett feje, illetve nyaka irányába sújt, mely támadást a sértett ösztönszerű mozdulattal, a kezének felemelésével hárít el [Btk. 16. §, 166. § (1) bek., 170. § (5) bek. 1. ford.].

Az elsőfokú bíróság az 1997. május 22. napján meghozott ítéletével a vádlottat életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete miatt 2 évi börtönbüntetésre és 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

1996. június 9-én délután 15 óra körül a vádlott és az élettársa a vádlott tulajdonában levő és általa vezetett gépkocsival közlekedett, és az egyik utcasarkon észrevett egy cseresznyefát; elhatározta, hogy cseresznyét szed. Ezen a helyen a betonjárda és az úttest között húzódó kb. 1 m széles füves sávon több cseresznyefa állott, a ház kerítésén kívül, a közterületen. Az utca sarkán levő kertes családi házban lakott a 27 éves sértett a szüleivel.

A vádlott élettársa kiszállt a gépkocsiból, és a sarkon álló fáról cseresznyét kezdett szedni. Ezt észrevette a szemközt lakó személy, és elkezdett kiabálni, hogy ne szedjék a cseresznyét, mert az a szomszéd fája. A vádlott és az élettársa visszakiabáltak, és kölcsönös szidalmak hangzottak el.

A hangoskodásra felfigyelt a sértett, meglátta, hogy szedik a cseresznyét, ezért kikiabált, hogy hagyják abba, mert a cseresznyefa az övé. A vádlott kiszállt a kocsiból és visszakiabált, hogy a fa az utcán van, ezért azt mindenki szedheti, így ők is.

Erre a sértett kiment az utcára, röviddel utána apja is követte, odamentek a kocsihoz, a sértett és az apja cigányoknak nevezték a vádlottat és az élettársát, azt mondották, hogy ne lopjon cseresznyét az, aki vastag aranyláncot hord, és Mercedes gépkocsival jár. Ismételten közölték, hogy a fa az övék, a vádlott pedig azt hajtogatta, hogy a fa az utcán áll, tehát mindenki szedhet róla.

A kölcsönös vita során a vádlott és a sértett egymásnak estek és kézzel ütlegelték egymást. Ennek következtében a vádlott a bal szeme alatt, a bal karján és környékén kisebb zúzódásokat szenvedett. A sértett apja eközben megragadta a vádlott nyakláncát, de az nem nyert bizonyítást, hogy azzal fojtogatta, illetve hogy azt letépte és eltulajdonította volna.

A dulakodás során a sértett és apja a vádlottat beszorították a kocsi első ülésére. Ekkor a vádlott kiszabadította magát, hátranyúlt a hátsó ülésre és magához vette a tulajdonában levő 53 cm pengehosszúságú, tokban elhelyezett, éles díszkardot. Kiugrott a kocsiból, kirántotta a kardot, fejmagasságba emelte, és lesújtott a vele szemben álló sértett nyakára, illetve fejére, felülről lefelé. A sértett ösztönösen maga elé kapta bal kezét, tenyérrel kifelé fordítva; így a kardpenge a sértett bal tenyerét találta el, és azt megsebezte. Ennek következtében a sértett a bal kéz tenyéri lebenyes-metszett sebzését, az V. ujj 1-es ujjpercének nyílt darabos törését és a X. ujj idegsérülését szenvedte el.

A sérülések tényleges gyógytartama kb. 6 hónapra tehető. Az V. ujj jelentős fokú mozgáskorlátozottsága és érzészavara folytán a balkezes sértettnél maradandó fogyatékosság alakult ki, és ez az állapot 40%-os munkaképesség-csökkenéssel jár.

A sértett sérülése után a vádlott és az élettársa beszálltak a kocsiba és a helyszínt elhagyták, visszahagyva a kiesett kardtokot. Később a vádlott eldobta a kardot is, így a bűncselekmény eszköze nem kerülhetett lefoglalásra.

Az ítélet ellen az ügyész, valamint a vádlott és védője jelentett be fellebbezést.

Az ügyész - a büntetés kiszabását nem érintve - kizárólag amiatt fellebbezett, hogy az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg a vádlott jogos védelmi helyzetét és azt, hogy a támadáselhárítás szükséges mértékének túllépése menthető felindulásból történt.

A vádlott jogos védelem címén történő felmentése végett, a védője pedig a tényállás téves megállapítása és a bizonyítási indítványának az elutasítása miatt, felmentés érdekében fellebbezett.

A legfőbb ügyész a fellebbezést fenntartotta, a védelmi fellebbezéseket alaptalannak tartotta. Álláspontja szerint az ítéletben megállapított tényállás megalapozott. A helyesen megállapított tények szerint a kölcsönös vita során a vádlott és a sértett kölcsönösen ütlegelték egymást, ennélfogva mindketten a jogtalanság talaján álltak, ebben a helyzetben pedig a vádlottat akkor sem illette meg a jogos védelem, ha a sértett - az apjának a segítségével - a dulakodás során időlegesen felülkerekedett.

Az ügyészi fellebbezés alapos.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság az alapvető tények tekintetében a tényállást megalapozottan állapította meg, mindemellett az elsőfokú bíróság némely vonatkozásban iratellenes megállapításokat is tett. A tényállásnak ezeket a hibáit a Legfelsőbb Bíróság az iratok tartalma - az elsőfokú bíróság által elfogadott vallomások - alapján kiküszöbölhetőnek látta [Be. 258. § (1) bek. a) pont], és a tényállást azzal egészítette ki, hogy a vádlott és a sértett között kialakult vita során először a vádlott ütötte meg a sértettet; továbbá akként helyesbítette, hogy - miután a kölcsönös tettlegesség folyamatában - a sértett és a sértett apja a vádlottat belökte a gépkocsijába, a sértett és az apja megfordult, és a kertje felé indult, ezt követően sújtott felé a vádlott a nála levő karddal.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!