Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Kfv.37008/2023/2. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2017. évi I. törvény (Kp.) 118. § (1) bek.] Bírók: Farkas Katalin, Gyurán Ildikó, Sperka Kálmán, Sugár Tamás

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

v é g z é s e

Az ügy száma: Kfv.III.37.008/2023/2.

A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Sugár Tamás előadó bíró, Dr. Farkas Katalin bíró, Dr. Gyurán Ildikó bíró, Dr. Bérces Nóra bíró

A felperes: felperes1 (cím1)

A felperes képviselője: dr. Tóth T. Zsolt Ügyvédi Iroda (cím2 ügyintéző: dr. Tóth T. Zsolt ügyvéd)

Az alperes: Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (1117 Budapest, Budafoki út 60.)

Az alperes képviselője: dr. Konyhás Szilvia kamarai jogtanácsos

A per tárgya: idegenrendészeti ügyben indult közigazgatási jogvita

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes, 20. sorszám alatt

Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: a Veszprémi Törvényszék 2022. november 23-án kelt 13.K.700.988/2022/15-II. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria a felperes felülvizsgálati kérelmének befogadását megtagadja.

A végzés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2022. január 1. és 2022. április 15. napja között érvényes C típusú üzleti vízummal utazott be Magyarországra. 2022. április 4-én egyéb célú tartózkodási engedély kiadása iránti kérelmet terjesztett elő az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság Közép-dunántúli Regionális Igazgatóságnál (a továbbiakban: elsőfokú hatóság), ezzel egyidejűleg a belföldi kérelmezés alátámasztásaként méltányossági körülményt jelölt meg.

[2] Az elsőfokú adóhatóság a 2022. április 11-én kelt, 106-6-5830/3/22-P. számú végzésével a felperes tartózkodási engedély iránti kérelmét érdemi vizsgálat nélkül elutasította. Indokolásában előadta, hogy a jogszabály kivételes méltánylást érdemlő körülmény meglétét kívánja, amelynek feltételeit nem látta a felperes vonatkozásában fennállónak tekintettel arra, hogy a felperes nem igazolt olyan kivételes méltánylást érdemlő körülményt, amely a tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem Magyarország területén történő benyújtását indokolná. Önmagában az, hogy a felperes saját vállalkozás indítása miatt terjesztette elő a kérelmét, nem tekinthető különös méltánylást érdemlő körülménynek.

[3] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2022. július 7-én kelt, 106-T-22597/1/2022. számú végzésével az elsőfokú döntést helybenhagyta. Osztotta az elsőfokú hatóság álláspontját, amely szerint az üzleti tárgyalások lefolytatása önmagában nem tekinthető különös méltánylást érdemlő körülménynek. Hangsúlyozta, a felperes fellebbezésében csak állította, hogy személyes jelenléte elengedhetetlen a tárgyalások során, ennek alátámasztására semmilyen dokumentumot nem csatolt. Nem tekintette különös méltánylást érdemlő körülménynek az utazási korlátozásokkal kapcsolatos felperesi okfejtéseket sem. Hivatkozott továbbá a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény (a továbbiakban: Harmtv.) 88/A.§ (1) bekezdése szerinti tartózkodási engedély kiadása iránti kérelem ügyintézési határidejére vonatkozó szabályokra is. Nem vitatta, hogy az országból történő kiutazással kapcsolatos ügyintézés anyagi és egyéb érdeksérelmet okozhat a kiutazásra kötelezett félnek, azonban a jogalkotói akaratra is tekintettel, bármilyen érdeksérelem nem tekinthető kivételes méltánylást érdemlő körülménynek, csak olyan, ami kivételes élethelyzet következtében áll elő.

Az elsőfokú ítélet

[4] A törvényszék ítéletével a felperes keresetét elutasította.

[5] Kiemelte, hogy a kivételes méltánylást érdemlő körülmény nem eshet egybe az egyébként a magyarországi jogszerű tartózkodás feltételeként előírt körülményekkel. A körülmények fennállását a felperesnek kell bizonyítania.

[6] A hazautazással és beutazással kapcsolatos felperesi érvelés a bíróság álláspontja szerint szintén nem sorolható a különös méltánylást érdemlő körülmények közé.

[7] Hangsúlyozza a törvényszék, hogy a keresőtevékenységgel kapcsolatos olyan tényt kellene a felperesnek kérelme sikerességéhez igazolnia, amely akadályozza őt a jogszabályban meghatározott általalános feltételeknek megfelelő helyen történő kérelmezésben.

[8] A bíróság rámutatott, a felperes semmilyen okiratot, illetve bizonyítékot nem terjesztett elő azzal kapcsolatban, hogy valóban vállalkozás indítását tervezi, valamint azt sem támasztotta alá, hogy távollétében az üzleti tárgyalások megszakadnának, vagy az meghiúsítaná a későbbi kereskedelmi kapcsolatot.

[9] A koronavírus járvány miatti járattörlések köztudomású tények, azonban önmagában az utazási nehézség nem minősül különös méltánylást érdemlő körülménynek. A felperes nem igazolta semmilyen módon az eljárásban azt, hogy ezen bizonytalanságból fakadó esetleges késedelem az üzletkötést meghiúsítaná.

[10] A fentiekre tekintettel az alperes megalapozottan jutott arra a következtetésre, hogy a felperes nem igazolt az eljárás során különös méltánylást érdemlő körülményt.

A felülvizsgálati kérelem

[11] Az ítélettel szemben jogszabálysértésre hivatkozással a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet kérve annak hatályon kívül helyezését és a jogszabályoknak megfelelően új határozat meghozatalát.

[12] A felülvizsgálati kérelem befogadása körében a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 118. § (1) bekezdés a) pont aa), ab) és ad) alpontjaira hivatkozott.

[13] Kifejtette, hogy a jogerős ítélet sérti az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) 2§ (2) bekezdés a) pontját, 62.§-át, a Harmtv. 17/A.§ (1) bekezdés a) pontját, (2) bekezdését, (3) bekezdés a) pontját, 19.§ (1) bekezdését, 87/M.§ (1) bekezdését, valamint a Kp. 85.§ (5) bekezdését.

[14] Érvelése szerint nincs befolyása a jelenleg uralkodó repülési és utazási szabályokra, valamint állítása szerint az alperes alaptalanul hivatkozik múltbéli tényekre a méltányossági kérelem vizsgálata során, mert az a jövőre vonatkozik. Kiemelte, hogy jelenleg nem tud hazautazni és tartózkodási engedély iránti kérelmet előterjeszteni. Mongóliában nem rendelkezik egzisztenciával, így indokolatlanul merülnének fel a hazautazásával kapcsolatos költségek. Hazautazása esetén a kérelmezési folyamat több hónapot is igénybe vehet, amely egyértelműen meghiúsítaná a vállalkozását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!