Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2001.8.362 A cselekmény társadalomra veszélyessége a bűncselekmény objektív jellegű ismérve, létét, mértékét vagy hiányát a cselekmény tárgya és tárgyi oldalának az elemei határozzák meg. Az elkövető társadalomra veszélyességének nincs jelentősége abban, hogy létrejött-e bűncselekmény vagy, hogy a Btk. 28. §-ában meghatározott büntethetőséget kizáró ok fennáll-e [Btk. 10. §, 28. §, 263. §].

A megyei bíróság a 2000. augusztus 31-én meghozott ítéletével bűnösnek mondta ki B. A. I. r. vádlottat fegyvercsempészet bűntettében, mint felbujtót, robbanóanyaggal és robbantószerrel visszaélés bűntettében, valamint lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettében, s halmazati büntetésül 2 év 6 hó börtönre, s 4 év közügyektől eltiltásra ítélte; bűnösnek mondta ki B. L. II. r. vádlottat fegyvercsempészet bűntettében, valamint robbanóanyaggal és robbantószerrel visszaélés bűntettében, s halmazati büntetésül 3 év börtönre és a Magyar Köztársaság területéről kiutasításra ítélte; az I. r. vádlottól lefoglalt 20 db kézigránátot, 200 gramm Danubit gyártmányú robbanóanyagot, valamint 1 db Morsin Nagant kaliberű hadipuskát elkobozta.

Az ítéletben megállapított tényállás lényege a következő.

Az ügy III. r. vádlottja B. I., akinek az ügyét a bíróság elkülönítette, 1998. tavaszán többször is azzal kereste meg az I. r. vádlottat, hogy szerezzen jó pénzért kézigránátokat egy ismerősének, az ismerőséről annyit közölt, hogy J.-nak hívják.

Az I. r. vádlott az ismételt ajánlatokra felkereste a Szlovákiában lakó, szlovák állampolgárságú ismerősét, a II. r. vádlottat, és közölte vele az ajánlatot. A II. r. vádlott az ajánlatot elfogadta, s bizonyos idő után telefonon értesítést küldött, hogy megvannak a gránátok. Az I. r. vádlott közölte ezt a "J.-val", akivel aztán a két vádlott egy P.-n tartott találkozón megállapodott, hogy a II. r. vádlott a gránátokat áthozza a határon, átadja az I. r. vádlottnak, az pedig a "J.-nak", aki darabonként 120 német márkát fog fizetni értük. A találkozón a II. r. vádlott a "J." ajánlatára megígérte, hogy robbanóanyagot is próbál szerezni.

1998. május 5-én a II. rendű vádlott áthozott a határon 20 db kézigránátot és 200 g Danubit nevű robbanóanyagot, és átadta az I. r. vádlottnak, aki értesítette a "J.-t", s megállapodott vele, hogy az másnap az áruház autóparkolójában átveszi és kifizeti a gránátokat és a robbanószert.

Május 6-án az autóparkolóban találkoztak, s mielőtt az átadás-átvétel megtörtént volna, rendőrök vették őket körül, s az I. r. vádlott autójában a gránátokat és a robbanóanyagot megtalálták; a "J." ugyanis a rendőri jelleg leplezésével eljáró rendőrtiszt volt.

Az ítélet ellen az I. r. vádlott és a védője a tényállás helyesbítése, a fegyvercsempészet vádja alól való felmentés végett és enyhítésért, a II. r. vádlott és a védője a vádlott felmentése végett fellebbezett.

A Legfőbb Ügyészség átiratával az ítélet helybenhagyását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző bírósági eljárást felülvizsgálva olyan eljárási szabálysértést vagy megalapozatlanságot, amely akadálya lenne az ügy érdemi elbírálásának, nem észlelt.

A vád által meghatározott körben az ügynek az érdemi elbírálásához szükséges mértékű felderítése megtörtént.

A bíróság a releváns tényekre vonatkozó bizonyítékokat megvizsgálva logikus és az ésszerű gondolkodás szabályainak megfelelő indokolással határozta meg a hitelesnek elfogadható bizonyítékokat. Az ítélet lényeges ténymegállapításai összhangban állnak az elfogadott bizonyítékokkal, a tényről tényre következtetések megfelelnek a logika szabályainak. A tényállásban megállapított tények alapján az ügy elbírálható, ezért az ítéletet ténybeli alapon eredményesen támadni nem lehet.

A vád azonban, az I. r. vádlott lakásán megtalált fegyvertől és lőszertől eltekintve, kizárólag egyetlen eseménysor keretében megvalósult egyetlen ügyletre vonatkozott. Ennél fogva nem tárgya ennek az eljárásnak, hogy a vádlott a vád tárgyát képező egyetlen ügyleten kívül, előzőleg foglalkozott-e robbanóanyagok, robbantószerek, fegyverek illegális kereskedelmével, ezért a Legfelsőbb Bíróság az ítéleti tényállás 1. pontjának 2. bekezdését (ítélet 3. oldal 5. bekezdés) a tényállásból mellőzi.

Az ítéleti tényállás közvetett formában tartalmazza, ezért a Legfelsőbb Bíróság kifejezetten is rögzíti azt a tényt, hogy a kézigránátok beszerzésére szóló felhívás a hatóságtól származott, B. I. csak közvetítette azt.

Ezzel a helyesbítéssel, illetőleg pontosítással az ítéleti tényállás az irányadó.

A védelem több kifogást vetett fel a bizonyítás törvényességével kapcsolatban. Ezek azonban a később kifejtendő helyes jogi álláspont mellett a valóságuk esetén sem befolyásolják az ügydöntő tények megalapozottságát, ezért e kifogások alaposságát a Legfelsőbb Bíróság nem vizsgálta.

Az irányadó tényállás alapján az állapítható meg, hogy a fegyvercsempészet és a robbanóanyaggal és robbantószerrel visszaélés teljes mértékben tényállásszerű, és a vádlottak azt szándékosan követték el.

Ennek ellenére tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a vádlottak bűnösségét e bűntettben megállapította, és ezek miatt büntetést szabott ki, ugyanis figyelmen kívül hagyta, hogy a jogellenesség és a bűnösség mellett a cselekmény társadalomra veszélyessége is fogalmi eleme a bűncselekménynek.

A Btk. 10. § (1) bekezdéséből és 28. §-ból az is nyilvánvaló, hogy a cselekmény társadalomra veszélyessége objektív jellegű ismérv, s létét, mértékét vagy hiányát kizárólag a cselekmény tárgya és tárgyi oldalának az elemei határozzák meg; az elkövető társadalomra veszélyességének nincs jelentősége abban, hogy létesült-e bűncselekmény, vagy hogy a Btk. 28. §-ában meghatározott büntethetőséget kizáró ok fennáll-e.

A cselekmény akkor veszélyes a társadalomra, ha elkövetése következtében hátrányosabb helyzet áll vagy állhat elő annál, mint amilyen a cselekmény előtt volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!