Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20941/2008/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 346. §, 1996. évi LV. törvény (Vtv.) 75. §] Bírók: Kollár Márta, Rőth Pálné, Tamáné dr. Nagy Erzsébet

Pfv.VI.20 941/2008/4.

A M. Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kardos Zsolt ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Bárdos Enikő ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés iránt a Veszprémi Városi Bíróságnál P.21 340/2006. szám alatt megindított és másodfokon a Veszprém Megyei Bíróság 1.Pf.20 039/2008/5. számú ítéletével befejezett perében az említett számú másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 35 000 (harmincötezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felmerült felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s :

A felperes 2005. október 4-én 20.30 perckor a tulajdonában lévő személygépkocsijával közlekedett T. falu belterületén mintegy 50 km/h sebességgel, amikor az út jobboldalán lévő bozótos területről egy vaddisznó szaladt az útra, amellyel a felperes összeütközött. Az ütközés következtében a gépjármű megsérült, a vaddisznó elpusztult. A rendőrség helyszíni szemlét tartott és megállapította, hogy a baleset bekövetkezése nem róható fel a felperesnek, mert a felperes a közlekedési szabályokat betartotta, amelyet a fékút is bizonyít.

A felperes a gépjárművét elszállíttatta, a kárt a biztosító felmérte, a javításig a gépjárművet tárolnia kellett és a gépjárművet megjavíttatta. Mindezek folytán a felperesnek 1 048 000 forint kára keletkezett.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 1 048 000 forint és kamatai megfizetésére.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Arra hivatkozott, hogy magatartása nem volt felróható, kárenyhítési, kármegelőzési kötelezettségének eleget tett. Az pedig, hogy a vadak helyet változtatnak, nem tekinthető rendellenességnek, mivel ez életmódjukhoz tartozik.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperest a kereset szerint marasztalta.

Az alperes fellebbezése folytán másodfokon eljáró bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet azzal a pontosítással hagyta helyben, hogy az alperes a felperesnek köteles megfizetni a marasztalási összeget.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával, amely szerint az alperes tevékenységi körében bekövetkezett elháríthatatlan oknak - mely azonos a Ptk. 346. § (2) bekezdése szerinti rendellenességgel - minősül, hogy a vad életterét elhagyva a belterületen, közúton jelent meg. Ennek következtében az alperes kártérítési felelőssége fennáll. Megállapította azt is, hogy az alperes a belterülethez nagyon közel működteti vadászterületét, ennek ellenére az alperesnek nem róható fel, hogy nem helyezett ki vadveszélyt jelző táblát, mert azt a M. K. Kht. belterületen nem engedélyezi.

A másodfokú bíróság ítéletének indokolásában hangsúlyozta, hogy a vadnak a lakóházakhoz igen közeli megjelenése - mint nem szokásos élőhelyén való megjelenés - rendellenességnek minősül, amelyért az alperes bár egyébként felróható magatartást nem tanúsított, mint az ő tevékenységéhez kapcsolódó rendellenességért felelősséggel tartozik. Egyetértett az alperes fellebbezésében foglalt felvetéssel, amely szerint a gépjárművezetőnek úgy kell megválasztani a sebességet, hogy a váratlanul felbukkanó akadály előtt is biztonsággal meg tudjon állni. Azzal is egyetértett, hogy az "elháríthatatlan ok" fogalom a Ptk. 345. §-án alapuló veszélyes üzemi felelősséghez kapcsolódik, ezek azonban nem a perbeli jogvitára irányadók, mert a vad és a gépkocsi összeütközésekor a Ptk. 346. §-át és 339. §-át kell alkalmazni. Az elsőfokú bíróság által megállapított rendellenességgel összefüggésben használt elháríthatatlan ok kifejezést az alperes alaptalanul kifogásolja, mert a bírói gyakorlat értelmezte a rendellenességet belső elháríthatatlan oknak, míg a Ptk. 345. §-a alkalmazásánál a "külső elháríthatatlan ok" fogalom kap jelentőséget. Utalt arra, hogy az a tény, hogy a perbeli terület nem minősül vadászterületnek, nem mentesíti az alperest a felelősség alól, mert a Vtv. 75. § (2) bekezdése mondja meg, hogy melyik vadásztársaság felel a kárért akkor is, ha az nem vadászterületnek minősült területen következett be.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!