Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.7.301 Élettársi kapcsolat fennállása alatt szerzett közös vagyon (ingatlan) megosztásánál nem a ráépítésre, hanem az élettársi közös vagyon megosztására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni [Ptk. 137. § (3) bek., 211. §, 578/G. §].

A felperes a keresetlevelében "átépítés és élettársi közös vagyon megosztása" jogcímére alapítottan kérte az alperes tulajdonaként nyilvántartott ingatlan 1/2 arányú tulajdonjogának megállapítását.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a felperes a perbeli ingatlan 1/2 tulajdoni részilletőségét ráépítés jogcímén megszerezte. Az ítélet indokolása szerint az alperes különvagyonából vásárolt ingatlanon a felperesi különvagyonból végzett beruházások az épületszerkezetet érintő - tulajdonjogot keletkeztető - beruházásoknak minősülnek. Mivel a közös vagyoni beruházásra a felek egyike sem hivatkozott, "az élettársi vagyonközösség mint jogcím nem lehetett az ítélkezés alapja". Alkalmazhatónak ítélte a Ptk. 137. §-ának (3) bekezdésében foglaltakat, mert megállapítása szerint a beruházások értéke meghaladta az ingatlan vásárláskori értékét. A felperes ráépítés jogcímére alapított tulajdonjogának mértékét 50%-ban határozta meg.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezését részben megváltoztatva megállapította, hogy a felperest "az ingatlanból ráépítés és élettársi közös vagyon jogcímén 13/100 tulajdoni rész illeti meg". Rendelkezett az alperest terhelő eljárási illeték módosításáról, egyúttal az alperes perköltségben történő marasztalását mellőzte. Ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság - ítéletének indokolásából kitűnően - a felperes tulajdoni hányadát az ingatlan jelenlegi forgalmi értéke és a tulajdonjogot keletkeztető beruházás által előidézett értékemelkedés egymáshoz való viszonya alapján állapította meg, arra is tekintettel, hogy az értéknövekedést eredményező beruházáshoz a felperes 83%-ban, az alperes 17%-ban járult hozzá. A bíróság az ingatlan jelenlegi forgalmi értékét 2.300.000 forintban, a beruházásokét 350.000 forintban határozta meg. A szakértői véleményben foglaltakat és az alperesi elismerést figyelembe véve határozta meg a felek hozzájárulási arányát. Ezt a százalékos arányt a 350.000 forint értéknövekedésre vetítve a bíróság úgy döntött, hogy a felperes tulajdoni illetősége - az ingatlan egészéhez viszonyítva - 13/100-ad, az alperesé 87/100-ad.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. A felperes jogszabálysértés okaként a Pp. 215. §-ában és a Ptk. 211. §-ában foglaltak figyelmen kívül hagyását jelölte meg. Arra hivatkozott, hogy az alperes elismerését, valamint az eljárás során tett ajánlatát elfogadó nyilatkozatot szerződésként kellett volna értékelni, amely a jogvita elbírálásánál irányadó. Kifogásolta a felperes a másodfokú bíróság által alkalmazott - a felperesi tulajdoni hányad megállapításával kapcsolatos - számítási módot.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítéletet hatályában kérte fenntartani.

A felülvizsgálati kérelem alapos, mert a jogerős ítélet - a továbbiakban kifejtettek szerint - jogszabályt sért. A döntéshez szükséges tények nem állapíthatók meg, ezért a Legfelsőbb Bíróság Pp. 275/A. §-a (2) bekezdésének alkalmazásával a jogerős ítéletet - az elsőfokú ítéletre kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

Az elsőfokú bíróság tévedett, amikor ráépítés jogcímére alapítottan állapította meg a felperes tulajdonjogát és annak mértékét, - a másodfokú bíróság további tévedése abban lelhető fel, hogy kettős jogcím alapján - ráépítés és élettársi közös vagyon jogcímén - egymástól merőben eltérő megközelítés és elszámolási mód alkalmazásával határozta meg a felek tulajdonjogának mértékét, illetőleg a felperes tulajdonszerzése arányát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!