Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Mfv.10085/2014/5. számú precedensképes határozata felmentés jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 253. §, 271. §, 275. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 2010. évi LVIII. törvény (Ktjt.) 8. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.085/2014/5.

A Kúria a dr. Bródy János ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Kovács Ágnes jogtanácsos által képviselt alperes ellen felmentés jogellenességének megállapítása iránt a Szegedi Munkaügyi Bíróságnál 2.M.391/2012. szám alatt megindított és másodfokon a Szegedi Törvényszék 2.Mf.20.729/2013/3. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Szegedi Törvényszék 2.Mf.20.729/2013/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes határozatlan időtartamú kormánytisztviselői jogviszonyát az alperes 2011. április 27-én kelt felmentésével a Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján indokolás nélkül megszüntette.

Magyarország Alkotmánybírósága 2011. február 15-én kelt 8/2011. (II.18.) AB határozatával megállapította, hogy a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.) 8. § (1) bekezdése - melynek b) pontja értelmében a kormánytisztviselői jogviszonyt a munkáltató felmentéssel indokolás nélkül megszüntetheti - alkotmányellenes, ezért azt 2011. május 31-ei hatállyal megsemmisítette. A határozatot a Magyar Közlönyben 2011. február 18-án tették közzé.

A felperes a keresetében a felmentés jogellenességének megállapítását, ennek jogkövetkezményei alkalmazását (elmaradt jövedelem, 9 havi illetménynek megfelelő összegű átalánykártérítés megfizetését) kérte. Álláspontja szerint az alperes az Alkotmánybírósági határozat közzétételét követően rendeltetésellenes joggyakorlással szüntette meg indokolás nélkül a jogviszonyát, hiszen ekkor már tudta, hogy a felmentés alapjául szolgáló jogszabály alkotmányellenes.

A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.391/2012/13. számú ítéletében megállapította, hogy a felmentés jogellenes, és kötelezte az alperest elmaradt jövedelem, 9 havi átalánykártérítés, valamint a felperesi perköltség megfizetésére. Megállapította, hogy az eljárási illetéket az állam viseli.

A munkaügyi bíróság ítéletében az Alkotmánybíróság 2012. július 16-án kelt III/505/2012. számú határozata indokolása alapján kiemelte, hogy a Ktjv. alkotmányellenesnek minősített és 2011. május 31-ével megsemmisített 8. § (1) bekezdésének a folyamatban lévő ügyekben történő alkalmazása kizárására irányuló indítványok elutasítása nem érinti az egyedi ügyet elbíráló bíróságok jogát arra, hogy a Ktjv. alkotmányellenessé nyilvánított, de még hatályos 8. § (1) bekezdése alapján felmentéssel megszüntetett köztisztviselői jogviszonyról szóló perben önállóan értékeljék a felmentés jogszerűsége megítélésekor a tényt, hogy annak közlésekor az alapul szolgáló jogszabály alkotmányellenességét az Alkotmánybíróság már megállapította.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felperes kormánytisztviselői jogviszonyának indokolás nélküli megszüntetése az uniós jogba ütközik figyelemmel az Alapjogi Charta 30. és 47. cikkére, mert e rendelkezésekbe foglalt, az indokolatlan elbocsátással szembeni védelemhez és a hatékony jogorvoslathoz, valamint a tisztességes eljáráshoz való jogot sérti.

Az Alapjogi Charta 51. cikke alapján kiemelte, hogy a Charta rendelkezéseinek címzettjei a tagállamok, ezért az csak az uniós jog alkalmazása, illetve annak tagállami végrehajtása vonatkozásában nyerhet alkalmazást.

Az Alapjogi Charta 52. cikk (3) bekezdése alapján rögzítette, hogy a Charta által nyújtott védelem szintje nem lehet alacsonyabb semmilyen esetben - a nemzeti jogban az 1993. évi XXXI. törvénnyel kihirdetett, az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezmény (továbbiakban Egyezmény) által biztosított védelem szintjénél. A jogi kötőerő szempontjából utalt arra, hogy az Alapjogi Charta az Európai Unióról szóló szerződés 6. cikk (1) bekezdésébe illesztett kereszthivatkozással a szerződéssel egyenértékű rangra emelkedett.

Hivatkozott a 2009. évi VI. törvénnyel kihirdetett Módosított Európai Szociális Charta 24. cikkére (mely a munkához való jogosítványaként szabályozza a munkavállaló hatékony védelemhez való jogát az indokolatlan elbocsátással szemben) azzal, hogy ezen rendelkezés az Alapjogi Chartán keresztül a magyar jogrend részévé vált annak ellenére, hogy Magyarország nem vállalt kötelezettséget ezen cikk kötelező alkalmazására.

Utalt az Emberi Jogok Európai Bíróságának a K.M.C. kontra Magyarország ügyben 19554/11. számon, 2012. július 10-én meghozott ítéletére, amelyben megállapította, hogy az Egyezmény 6. cikk (1) bekezdésének tisztességes eljárásra vonatkozó rendelkezését megsértette. E megállapítás az ítélet indokolásának alapjául szolgáló jelen perbeli üggyel megegyező tényálláson alapult.

Álláspontja szerint az uniós jogot kell - annak elsődlegessége elvéből következően - alkalmazni az ezzel ellentétes nemzeti rendelkezéssel szemben (Lisszaboni Szerződéshez fűzött 17. számú nyilatkozat).

Mindezekre tekintettel a felmentés közlésekor hatályban volt Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontjában szabályozott rendelkezés az uniós jogba ütközés folytán nem volt alkalmazható.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felperes jogviszonya indokolás nélküli felmentéssel történő megszüntetése a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe is ütközik, mert kiüresíti a bírósághoz fordulás alkotmányos alapjogát és a jogorvoslathoz való alapjogot [Magyarország Alaptörvénye Szabadság és Felelősség fejezet XXVIII. cikk (1) és (7) bekezdése, 23/1998. (VI.9.) AB határozat]. Az indokolás nélkül felmentett kormánytisztviselő a munkáltató döntésével szemben formálisan bírósághoz fordulhat, azonban a döntés jogszerűségének törvényi kritériumai olyan fokban hiányosak, hogy a bíróság sem a munkáltatói intézkedés alapjául szolgáló tényeket, sem a jogszerűségét nem tudja megítélni, csak formai szempontokból vizsgálhatja azt felül (kivéve, ha a jogvita az egyenlő bánásmód, avagy a rendeltetésszerű joggyakorlás követelmények megsértésén alapul).

Utalva az Alkotmánybíróság 8/2011. (II. 18.) AB határozat indokolására megállapította, hogy a döntés indokolásának mellőzése aránytalanul korlátozza a kormánytisztviselőt a bírói jogvédelemhez való jogában. Az érdekérvényesítési lehetőség ezen korlátozása az 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 4. § (2) bekezdés alapján a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe ütközik. Álláspontja szerint az alkotmánybírósági határozat közzétételét követően, amikor a munkáltató már tudott a jogszabály alkotmányellenességéről, az általa közölt indokolás nélküli felmentés önmagában a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe ütközik még abban az esetben is, ha az Alkotmánybíróság az alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezést 2011. május 31-ei hatállyal semmisítette meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!