A Kúria Bfv.21/2014/4. számú precedensképes határozata embercsempészet bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 373. §, 423. §, 426. §] Bírók: Kiss Sándor, Molnár Gábor Miklós, Nánási Illés
A határozat elvi tartalma:
Felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozat megalapozottsága az indokolási kötelezettség megsértésére hivatkozással sem támadható.
Kapcsolódó határozatok:
Berettyóújfalui Járásbíróság B.418/2010/156., Debreceni Törvényszék Bf.95/2013/20., *Kúria Bfv.21/2014/4.*, Kúria Bfv.22/2014/5. (BH+ 2014.11.478), Kúria Bfv.816/2014/8.
***********
KÚRIA
Bfv.II.21/2014/4.szám
A Kúria Budapesten, a 2014. június 5. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő
v é g z é s t:
Az embercsempészés bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben a III. rendű terhelt által védője útján benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Berettyóújfalui Városi Bíróság 2.B.418/2010/156. számú és a Debreceni Törvényszék mint másodfokú bíróság 18.Bf.95/2013/20. számú ítéletét a III. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.
A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.
I n d o k o l á s
I. A Berettyóújfalui Városi Bíróság a 2012. június 20. napján kihirdetett B.418/2010/156. számú ítéletében 13 terhelt ügyét bírálta el. A felülvizsgálati indítvánnyal érintett III. rendű terhelt bűnösségét 4 rendbeli társtettesként elkövetett embercsempészés bűntettében [1978. évi IV. törvény - a továbbiakban Btk. - 218. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) és b) pont] állapította meg. Ezért őt mint bűnszervezetben elkövetőt halmazati büntetésül 4 év 10 hónap fegyházbüntetésre, valamint 5 év közügyektől eltiltásra ítélte és kizárta a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből.
Az ügyész által a III. rendű terhelt terhére a büntetés súlyosítása végett, illetve a terhelt és védője által a elsősorban felmentésért, másodlagosan a büntetése enyhítése érdekében bejelentett fellebbezések alapján eljáró Debreceni Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2013. szeptember 17. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott 18.Bf.95/2013/20. számú ítéletében a városi bíróság ítéletét a III. rendű terhelt tekintetében annyiban megváltoztatta, hogy bűncselekményét 1 rendbeli társtettesként, folytatólagosan elkövetett embercsempészés bűntettének minősítette, és a halmazati büntetésre utalást mellőzte. Egyebekben az első fokú ítéletet e terhelt tekintetében helybenhagyta.
A Berettyóújfalui Városi Bíróság első fokú ítéletében a következő történeti tényállást rögzítette.
2009 nyarán a III. rendű és a IV. rendű terheltek - esetenként az V. rendű terhelt bevonásával - rendszeres anyagi haszonszerzés végett változó összetételű, embercsempészés elkövetésére irányuló, összehangoltan működő csoportot hoztak létre, amelynek célja beutazási engedéllyel nem rendelkező török és moldáv állampolgárok R. országból M. országra, illetőleg M. országról A. országba történő eljuttatása volt. A bűncselekményeket zárt rakterű kisteherautókkal és személygépkocsikkal bonyolították le. Egyes esetekben a felderítés esélyét megnehezítve, a biztos végrehajtás érdekében előfutó gépkocsikat alkalmaztak, és a lelepleződés veszélyének elkerülését szolgálta a szállításban résztvevő járművek többszöri cseréje is.
A szervezet működését a III. rendű és a IV. rendű terheltek - eseteként az eljárás során fel nem deríthető személyek közreműködésével - biztosították. III. rendű terhelt állt kapcsolatban a külföldön, több országon átnyúló embercsempész hálózatokkal. Az esetek túlnyomó többségében telefonon a IV. rendű és az V. rendű terheltek bevonásával szervezte meg a szállító eszközök bérlését, biztosította az anyagi és technikai feltételeket, fedezetet nyújtva a bűncselekmény elkövetésével összefüggésben felmerült költségekre, üzemanyagra, mobiltelefonokra, azok feltöltésére és a migránsok tényleges szállítását végző, a szervezet működéséhez eseti jelleggel kapcsolódó személyek bérének kifizetésére.
A szállítók beszervezésére több személy közreműködésével került sor. Ők a végrehajtás során a III. rendű terhelttel nem kerültek kapcsolatba, egyes esetekben egymást sem ismerték.
D. S., A. E., Y. M., B. E., A. M., T. S., A. R., T. A. és P. M. török állampolgárok 2009 júliusában embercsempészek segítségével, beutazási engedély nélkül kívántak T. országból M. országra, majd innen Nyugat-Európába, F. és N. országba jutni. A török migránsok fejenként 3700-6000 euró összeg megfizetése ellenében túlnyomó részt hamis vízummal érkeztek autóbusszal R. országba, ahol az embercsempész hálózat közreműködésével az m. határ közelébe szállították őket. A török állampolgárok továbbszállításának szükségességéről az eljárás során fel nem deríthető személy telefon értesítette a IV. rendű terheltet, aki a török állampolgárok célba juttatását a III. rendű és az V. rendű terheltek bevonásával szervezte meg.
III. rendű terhelt - annak érdekében, hogy a török migránsok R. országból M. országra történő illegális szállítását biztosítsa - felvette a kapcsolatot a Fiat Ducato típusú, zárt rakterű tehergépkocsi üzembentartójával, Sz. E.-vel, akinek a telefonszámát egy korábbi, utcai találkozás során szerezte meg. Ezt követően a III. rendű terhelt a IV. rendű terheltet bízta meg azzal, hogy intézze el az autó kibérlését és biztosítson gépkocsivezetőt, míg az V. rendű terhelt a szállítás megkönnyítése, illetve a lelepleződés elkerülése érdekében a bűncselekmény elkövetéséhez a plombákat és a nemzetközi fuvarlevelet biztosította.
IV. terhelt az V. rendű terhelttel vette fel a kapcsolatot, aki átadta neki a II. rendű terhelt telefonszámát, míg a II. rendű terhelt az I. rendű terheltet szervezte be a bűncselekmény elkövetésébe, rábeszélve őt arra, hogy 50.000 forint ellenében kiutazik R. országba és a részére biztosított furgon zárt rakterében a határon áthoz néhány embert.
I. rendű és II. rendű terheltek találkoztak a IV. rendű terhelttel, aki a részükre átadott 80.000 forintot, valamint egy mobiltelefont, amelyet a szállítás lebonyolítására előzőleg a III. rendű terhelttől kapott.
Ezt követően 2009. július 29. napján az I. rendű és a II. rendű terhelt egy működő autókölcsönzőhöz mentek, ahol Sz. E.-től kibérelték egy Fiat Ducato típusú zárt rakterű gépkocsit.
I. rendű terhelt a II. rendű terhelttől kapott utasítások alapján 2009. július 29. napján az esti órákban indult R. országba. Az r.-m. államhatárt lépte át, és a V. Panziónál állt meg, ahol a II. rendű terhelttől kapott telefonon újabb utasítást kapott arra, hogy K. irányába haladjon tovább, majd a 60-61. km szelvény között lévő behajtónál található bozótos résznél álljon meg.
A bűncselekmény végrehajtása során a IV. rendű és a IX. rendű terheltek - a IV. rendű terhelt által használt Volkswagen Polo típusú személygépkocsival - az I. rendű terhelt által vezetett furgon előtt haladva felvezetőként biztosították az utat.
I. rendű terhelt a telefonon kapott utasításoknak eleget téve a járművel megállt, a furgon ajtaját kinyitotta, majd - miután az embercsempész hálózat segítségével a helyszínre eljuttatott 9 török állampolgár beszállt a raktérbe - a gépkocsi ajtaját bezárta és visszaindult M. ország felé.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!