Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.11.506 I. Önkéntes elállásként értékelhető a zsarolás bűntettének kísérletét megvalósító terheltnek az a magatartása, hogy - az első, eredménytelen, pénz megfizetése érdekében kifejtett fenyegetés után - a sértettnél többé nem jelentkezett, sem a pénz követelését, sem pedig az ahhoz fűzött fenyegetést nem ismételte meg, és ennek folytán a bűncselekmény befejezése elmaradt [Btk. 17. § (3) bek., 323. § (1) bek.]

II. A bűncselekmény kísérletétől való önkéntes elállást nem kell feltétlenül pozitív magatartással kifejezésre juttatni, az passzív magatartással is megvalósítható [Btk. 17. § (3) bek., 323. § (1) bek.].

III. Nem tekinthető a bűncselekmény befejezésétől elállás önkéntességét kizáró oknak önmagában az a körülmény, hogy a sértett a terhelt által kinyilvánított követelés teljesítését megtagadta [Btk. 17. § (3) bek., 323. § (1) bek.].

A városi bíróság az 1999. november 11-én kelt ítéletével az I. r. terheltet 2 rb. zsarolás bűntettének kísérlete, társtettesként elkövetett csalás vétsége és folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt - halmazati büntetésként - 2 év 8 hónapi börtönbüntetésre és 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megyei bíróság mint másodfokú bíróság a 2000. február 29-én jogerőre emelkedett ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: megállapította, hogy az I. r. terhelt a folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségét bűnsegédként valósította meg, az I. r. terhelttel szemben kiszabott börtönbüntetés tartamát 2 évre enyhítette, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. r. terhelt tekintetében helybenhagyta.

A bíróságok az ügyben - lényegét tekintve - az alábbi tényállást állapították meg.

Az I. r. terhelt 1996. október 24-én délután személygépkocsit vezetve összeütközött a Volán Rt. tulajdonában levő autóbusszal, melynek a vezetője a balesetért való felelősségét elismerte, és erről nyilatkozatot adott át az I. r. terheltnek.

A II. r. terhelt - az I. r. terhelt élettársa - 1996. október 28-án kárbejelentést tett az előbbi esemény miatt. A kárbejelentőlapon a személygépkocsi vezetőjeként és a baleset károsultjaként magát tüntette fel.

Tekintettel arra, hogy a gépkocsi tulajdonjogának átírása a balesetig nem történt meg, a kártérítési összeg felvétele érdekében az I. r. és a II. r. terheltek 2 db hamis meghatalmazást készítettek anélkül, hogy erről a gépkocsi valódi tulajdonosa tudomással bírt volna.

A meghatalmazásokat a két terhelt 1996. október 28-án és november 6-án a biztosító fiókjában felhasználta, és így 82 671 forint kártérítési összeget vettek fel. A terheltek cselekményével okozott kár nem térült meg.

Az I. r. terhelt a fogfájása miatt 1997 augusztusában többszöri kezelésen vett részt a fogorvos rendelőjében. Mivel a kezelések ellenére az I. r. terhelt panaszai nem szűntek meg, az orvos azt tanácsolta a terheltnek, hogy jelentkezzék szájsebészeten. Ezt követően az I. r. terhelt két alkalommal is felhívta a fogorvost, és a négy hétig tartó szenvedései miatt 400 000 forintot követelt a sértettől. Miután a sértett elzárkózott a követelés teljesítése elől, a terhelt megfenyegette őt, közölte, hogy "négy hétig megkeseríti az életét, és a pofáját is szétvereti". Ezt követően a sértett a rendőrséghez fordult védelemért.

1997. február 18-án B. L. és K. Gy. sértett adásvételi szerződést kötöttek egy étteremre. A vételár 7,5 millió forint volt, de a szerződést utóbb, 1997. július 17-én felbontották.

Ezt követően 1997. július 18-án a déli órákban az I. r. terhelt és egy ismeretlen társa felkeresték K. Gy. sértettet a lakásán azért, hogy tőle 1 millió forintot hajtsanak be. A követelést az I. r. terhelt azzal indokolta, hogy őket egy hamis ingatlan-adásvételi szerződéssel meg akarták téveszteni. Ebben a sértett segítséget nyújtott B. L.-nak. A cselekmény kapcsán őket 1 millió forint kár érte, amelyet a sértettnek meg kell fizetnie.

A tárgyalást, beszélgetést az I. r. terhelt irányította, társa pedig fenyegető magatartást tanúsított. A terhelt közölte, hogy a sértett kap 1 hét gondolkodási időt a fizetésre. A terhelt társa pedig kijelentette, hogy "el lehet más módon is intézni ezt". Tekintettel arra, hogy a sértett a rendőrségtől olyan felvilágosítást kapott, mely szerint a terhelt fenyegetését komolyan kell venni, a sértett a családját két hétre elköltöztette otthonról.

A terhelt és társa ezt követően nem jelentkeztek a pénzért.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!