Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.24262/2004/55. számú határozata szerződés létrejöttének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 80. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 208. §, 210. §, 211. §, 213. §, 218. §, 265. §] Bíró: Varga Edit

Fővárosi Bíróság

21.P.24262/2004/55.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Bíróság a dr. Lex András ügyvéd (1066 Budapest, Jókai u. 27.) által képviselt fp (...) felperesnek a dr. Márton Zója ügyvéd (1071 Budapest, Damjanich u. 58.) által képviselt ap (...) alperes ellen szerződés létrejötte iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A bíróság a keresetet elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 960.000.- (kilencszázhatvanezer) forint perköltséget.

Az alperes által előlegezett 129.816.- (százhuszonkilencezer-nyolcszáztizenhat) forint összegű szakértői díjat az alperes viseli.

Az ítélet jogerőre emelkedése után a bíróság megkeresi a Budapesti 2. sz. Körzeti Földhivatalt a perbeli ... hrsz. alatt felvett ingatlanra vonatkozóan elrendelt perfeljegyzés törlése iránt.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet ennél a bíróságnál kell 3 példányban benyújtani.

A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívül történő elbírálását.

Ha a fellebbezés csak kamatfizetésre, perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik, csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul, a fellebbező fél a fellebbezésben kérheti tárgyalás tartását.

INDOKOLÁS

Az alperes menye, x1 megbízta a y Kft-t annak a társasháznak az eladására, melyben az alperes tulajdonában álló, az ingatlannyilvántartásban ... hrsz. alatt felvett, természetben a ... szám alatti lakás - az ingatlan tulajdoni lapján az eltérő jelölések miatt I. emelet 1. szám alatti lakásként szerepel - is található.

Később a megbízó és a lakás tulajdonosa azt az utasítást adta az ingatlanirodának, hogy amennyiben egyben nem tudják értékesíteni a négylakásos társasházat, akkor lakásonként is értékesíthetik azt. Így az iroda kínálati adatbázisában egyben és külön-külön is szerepeltek az egyes lakások, melyek közül a lejjebb elhelyezkedő (nem a perbeli) lakást bérbeadásra is közvetítették.

A saját lakhatása céljából lakásingatlant vásárolni szándékozó felperes az ingatlanközvetítő cégen keresztül 2003 őszén szerzett tudomást az eladó perbeli lakásról.

2003. október 12-én a felperes személyesen megtekintette a perbeli lakást az otthon tartózkodó alperes jelenlétében. A felek beszélgettek a lakás megvételéről azzal, hogy konkrét árat még nem kötöttek ki, és a kiköltözést csak a következő év tavaszára vállalta az alperes, amibe a felperes beleegyezett.

2003. október 13-án az ingatlanközvetítő cég munkatársa, x2 elvitte az alpereshez a "vételi ajánlat" megnevezésű, kézzel előre kitöltött nyomtatványt, melyen ekkor már szerepelt a vevő neve, az ingatlan tényleges (de a tulajdoni laptól a fentiek szerint az emelet számának megjelölésében eltérő) adatai, a 45 millió forintos vételár, a kiköltözés dátumaként a 2004. március 31-i időpont, az ajánlat érvényességi idejeként 2003. október 17., valamint az a kikötés, hogy az "Adás-vételi (elő)szerződés megkötése: 2003. 10. 21-ig", továbbá a felperes aláírása és az aznapi dátum.

Ezt a dokumentumot az alperes annak alján, "A Vételi Ajánlatot elfogadom! A y Ingatlan közvetítői tevékenységét igazolom!" mezőjében az aznapi dátum (2003. október 13.) feltüntetése mellett saját kezűleg aláírta.

Ezt követően a felperesnek a szerződés írásba foglalását célzó írásbeli felhívásaira az alperes eleinte érdemben nem reagált, majd 2004. március 5-én kelt levelében úgy nyilatkozott, hogy eladási szándékától "eláll".

A felperes időközben - miután az ingatlanközvetítő cégtől értesült arról is, hogy a perbeli ingatlan alatti lakása bérbevehető- az adásvételi szerződés megkötésében bízva a későbbi költözködés megkönnyítését szem előtt tartva x1-től bérbe vette a társasház másik lakását, ahol a mai napig lakik havi 160.000 forint bérleti díjért.

A felek közti peren kívüli - de jelen peres eljárás időtartamára eső - egyeztetések eredménytelenül zárultak.

Az alperes az első tárgyalást követően feljelentést tett ismeretlen tettes ellen magánokirat-hamisítás vétsége és más bűncselekmények miatt a BRFK Vizsgálati Főosztály Vagyonvédelmi Osztály Kaptár Alosztályán, ahol 01331-1141/2004. bü. számon folyt nyomozás az ügyben.

A felperes kereseti kérelmében kérte az adásvételi szerződés létrejöttének megállapítását és a vételár teljes kifizetésének igazolása után a tulajdonjog bejegyzése iránt a földhivatal megkeresését. A 45 millió forintos vételár kifizetését a vételi ajánlat szerinti terminusokban vállalta azzal, hogy 6 millió forintot az ítélet jogerőre emelkedésének napján, további 10 millió forintot 60 napon belül, a fennmaradó összeget pedig 165 napon belül fizeti meg.

Ezen túl kérte a tulajdonjog átszállás elmaradása miatt felmerült bérleti díjainak - havi 160.000 forint - egy összegben való megfizetésére kötelezését az alperesnek, az álláspontja szerint létrejött szerződésben meghatározott, de meghiúsult birtokba bocsátás időpontjától, azaz 2004. március 31-től kezdődően, mely összeg után 2005. május 1-től évi 11% kamatot kért. A jövőre nézve a birtokba adásig terjedő időre pedig havi 160.000 forint kártérítésre kérte kötelezni az alperest.

A felperes az adásvételi szerződés létrejöttére vonatkozó álláspontját azzal indokolta, hogy a Ptk. 211. és 213. §-ai értelmében a szerződési kötöttség fennállása alatt a szerződés a távollevők között létrejön akkor, amikor az elfogadó nyilatkozat az ajánlattevőhöz megérkezik. Hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság XXV. számú Polgári Elvi Döntésére, mely az ingatlan-átruházási szerződés érvényességéről rendelkezik, és mely szerint elegendő, ha a szerződésről készült okirat tartalmából a felek személye mellett az ingatlan tulajdonjogának átruházását célzó akaratnyilvánításuk kitűnik, továbbá ha az okirat tartalmazza az ingatlannak és az ellenszolgáltatásnak a megjelölését. Egyéb kérdésben létrejött megállapodás írásba foglalásának elmaradása a szerződés érvényességét nem érinti még akkor sem, ha az ebben való megállapodást bármelyik fél lényegesnek minősítette is. Minderre alapozottan úgy nyilatkozott, hogy a tárgybeli ingatlanra adott, a szükséges és egyben elegendő tényeket hiánytalanul tartalmazó vételi ajánlattal és annak eltérés nélküli elfogadásával az alperes és közte az adásvételi szerződés érvényesen létrejött.

Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte elsősorban azon az alapon, hogy jelen perben nem teljesülnek a megállapítási keresetnek a Pp. 123. §-ában foglalt konjunktív előfeltételei. Hivatkozott továbbá arra, hogy a felperes által hivatkozott vételi ajánlatból nem állapítható meg megfelelően az eladó személye, és az ingatlan tulajdonjogának átruházását célzó, a felek kölcsönös és egybehangzó akaratnyilvánításának kifejezése. Úgy nyilatkozott, hogy az alperesi puszta névaláírás nem felel meg a törvény által megkívánt írásbeli elfogadásnak. Vitatta, hogy a cégnyilvántartásban nem szereplő ingatlanforgalmazó cégnek a címtárában szerepelhetett-e egyáltalán a lakás, melynek közvetítésére az alperes nem is adott megbízást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!