Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Mfv.10094/2014/7. számú precedensképes határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 273. §, 275. §, 2009. évi VI. törvény (Európai Szociális Karta) 1. §, 2010. évi LVIII. törvény (Ktjt.) 8. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.094/2014/7.

A Kúria a dr. Soós Andrea Klára ügyvéd által képviselt dr. felperesnek a dr. Tunyogi András Márton jogtanácsos által képviselt alperes ellen kormánytisztviselői jogviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságnál 35.M.1890/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.634.070/2012/5. számú közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2014. május 14. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.634.070/2012/5. számú közbenső ítéletét hatályon kívül helyezi, és a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 35.M.1890/2011/13. számú ítéletét helybenhagyja.

A felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes a keresetében jogellenesség, rendeltetésellenesség, a nemzetközi és az uniós jogba ütközés miatt támadta az alperesnek a 2011. március 25-én közölt, a kormánytisztviselői jogviszonyát a 2010. évi LVIII. tv. (Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján, indokolás nélkül megszüntető felmentő intézkedését. A kérelme a jogellenesség jogkövetkezményeinek alkalmazására irányult a jogviszonyának helyreállításával.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság a 35.M.1890/2011/13. számú ítéletével a keresetet elutasította, megállapította, hogy az illetéket az állam viseli.

Az elsőfokú bíróság az ügyben irányadó 1989. évi XXXII. tv. (Abtv.) 40., 42., és 43. §-aiból és a 8/2011. (II.18.) AB határozatból arra következtetett, hogy a jövőre nézve megsemmisített jogszabály [Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pont] alkalmazása nem minősül jogellenesnek. Figyelembe vette továbbá, hogy az Európai Bizottság 2011. március 30-án, az Európai Unió Alapjogi Chartájának (Alapjogi Charta) alkalmazásáról szóló jelentése azt állapította meg, hogy az Alapjogi Chartát az ügyben nem kell alkalmazni. A Módosított Európai Szociális Charta (Szociális Charta) 24. cikke alkalmazására pedig Magyarország nem vállalt kötelezettséget [2009. évi VI. tv. 1. § (2) bekezdés]. Ebből következően az alperes indokolás nélküli felmentése nem ütközött az Alapjogi Charta, a Szociális Charta és az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló Egyezmény (Egyezmény) rendelkezéseibe.

Az elsőfokú bíróság megítélése szerint a felmentés nem ütközött az ügyben irányadó Alkotmány 54., 57. §-ába, továbbá az ugyancsak alkalmazandó 1992. évi XXII. tv. (régi Mt.) 4. § (1) bekezdésébe és 3. §-ának (1) bekezdésébe sem.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezést nyújtott be.

A Fővárosi Törvényszék a 49.Mf.634.070/2012/5. számú közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, megállapította a felmentés jogellenességét és a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát helyreállította. Kötelezte az alperest, hogy a felperest a felmentéskor betöltött T. és szakreferens munkakörben foglalkoztassa. Az összegszerűség tárgyában az elsőfokú bíróságot az eljárás folytatására utasította. Megállapította, hogy a felperes a keresetlevélen tévesen lerótt 7.000 forint eljárási illetéket visszaigényelheti.

A másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint az alperes indokolás nélküli felmentése a döntése közlésekor nem volt jogszabálysértő, azonban nem felelt meg az Mt. 4. §-ának. Az alperes eljárása a bírósághoz fordulás jogát jelentősen leszűkítette, alkalmas volt arra, hogy a felperes jogos érdekét csorbítsa, érdekérvényesítési lehetőségét korlátozza. A kormánytisztviselő nem élhetett a jogorvoslathoz való alkotmányos jogával.

A másodfokú bíróság az Alkotmánybíróság III/505/2012. számú határozata alapján kiemelte a bíróságoknak azt a jogát is, hogy önállóan értékelhetik azt a tényt, hogy a munkáltató által alkalmazott jogszabály alkotmányellenességét és hatályvesztésének időpontját az Alkotmánybíróság korábban már megállapította.

A törvényszék egyetértett a felperes azon érvelésével, hogy a munkáltató eljárása az uniós jogba (Alapjogi Charta 30. cikke, Szociális Charta 24. cikke) is ütközik; továbbá rögzítette, hogy az említettek „érvényre juttatása az Emberi Jogok Európai Bírósága több eseti döntésében is megjelenik (K.M.C. Kontra Magyarország... ügy)".

A felperes jogviszonyának helyreállítását a másodfokú bíróság az Mt. 4. §-ának, az uniós jognak a megsértésével és a Ktjv. 62. § (1) bekezdés a) pontjával indokolta.

A jogerős közbenső ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében az alperes elsődlegesen annak megváltoztatását, másodlagosan hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új határozat meghozatalára „kötelezését" kérte, perköltségben marasztalás nélkül.

A 2010. évi XLIII. törvény 60. § (2) bekezdése alapján arra hivatkozott, hogy már nem létezik az a munkakör, amelyre nézve a törvényszék a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát helyreállította.

Az alperes álláspontja szerint a másodfokú bíróság közbenső ítéletének valamennyi indoka téves és jogszabálysértő.

A Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontja az ügyben még alkalmazható volt, az Alkotmánybíróság az Abtv. 43. § (4) bekezdése alapján a jogszabályt a jövőre nézve semmisítette meg, erről a jogkérdésről a bírói gyakorlat már döntött pl. a BH.1995.71. számú döntéssel.

Az Alkotmánybíróság a III/505/2012. számú, 34/2012. (VII.17.) számon közzétett határozata alapján pedig a jövőre nézve történő megsemmisítés azzal jár, hogy annak bekövetkezéséig a jogszabályt mindenkinek lehet, illetve kötelező alkalmazni.

Az Alkotmánybíróság határozatát a törvényszék tévesen értelmezte annak kimondásakor, hogy minden Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján közölt felmentés elbírálásakor a bíróságoknak értékelniük kell azt a tényt, hogy a felmentés közlésekor az alkotmánybírósági határozat már döntött a megsemmisítésről.

Az Alkotmánybíróság 34/2012. (VII.17.) AB határozata nem értelmezhető oly módon, hogy e határozat alapján a rendeltetésellenes joggyakorlás minden további indok nélkül megállapítható. A másodfokú bíróság ugyanis nem vette figyelembe, hogy az Alkotmánybíróság a jogszabály alkotmányosságáról (a jogszabály minőségéről) és nem a jog gyakorlásáról, ezen belül e joggyakorlás rendeltetésellenességéről döntött.

A másodfokú bíróságnak az Mt. 4. §-áról kifejtett indokolása alapján nem állapítható meg, hogy az alperes eljárása a jogszabály (1) bekezdésében foglaltaknak milyen okból nem felelt meg.

Az alperes kiemelte, hogy a kormánytisztviselői jogviszony megszüntetésére a szóban lévő jogszabályon [Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pont] kívül más lehetősége nem volt, továbbá az Alkotmánybíróság az Alkotmány egyes rendelkezései megsértése megállapítása mellett is a jövőre nézve semmisítette meg a jogszabályt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!