Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.30274/2007/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 204. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 8. §, 9. §, 70. §] Bíró: Kopinja Mária

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.30274/2007/4.*, Fővárosi Ítélőtábla Kf.27496/2007/9., Kúria Kfv.37380/2008/7. (BH 2010.1.26)

***********

Fővárosi Bíróság

1055. Budapest, Markó u. 27.

11.K. 30.274/2007/4.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A bíróság dr. Korba Szabolcs jogtanácsos által képviselt felperes neve (....) felperesnek dr. László Ildikó Katalin ügyvéd által képviselt Gazdasági Versenyhivatal (....) alperes ellen versenyügyben hozott - Vj-56/2006. számú - közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság felperest, hogy a tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 16.500 (tizenhatezer-ötszáz) forint kereseti illetéket az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal külön felhívására a Magyar Állam javára fizessen meg.

Kötelezi a bíróság felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg alperesnek 200.000.- (kettőszázezer) forint perköltséget, mely összeg az áfa összegét is tartalmazza.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, de a Fővárosi Bíróságnál 3 példányban benyújtott fellebbezéssel lehet élni.

I N D O K O L Á S :

Az alperes a Tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 70.§. (1) bekezdése alapján indított eljárást annak megállapítására, hogy a felperes a hitelkártya népszerűsítő kampányában - a Tpvt. 8. §-ába ütköző jogsértéssel - az akciót fogyasztó megtévesztésére alkalmas módon folytatta-e le.

Az alperes az eljárása során vizsgálati jelentést készített, amelyben rögzítette, hogy a pénzügyi szolgáltatások piacán, vagyis az eljárással érintett piaci szegmensen belül a hitelkártyákat, illetve a hitelkártyákhoz kapcsolódó szolgáltatásokat vonta értékelésébe. Megállapította, hogy a vizsgált időszakban a hitelkártya konstrukcióban 14 bank volt érdekelt az felperes neve-t is beleértve. Kiemelte a konstrukciók lényeges tulajdonságait, ezen jellemzők közül hangsúlyosan is azt, hogy a hitelkártyákhoz kapcsolódik kamatmentesség egy adott türelmi időszakon belül, azonban a türelmi időszakot követően a gyakorlatban kamatot kell kifizetni a meg nem térített tartozás után, az egyes bankok hirdetményében, üzletszabályzatában, vagy általános szerződési feltételeiben foglaltak szerint. A felperes vonatkozásában általános gyakorlatként rögzítette azt, hogy a türelmi időszakot követően az adott tranzakció időpontjától kezdődően a vásárlás teljes összegére kamatot számít fel. A vizsgálati jelentés továbbá részletezte azt is, hogy a ... Bank által közzétett 2005. évi éves jelentés szerint a hitelkártya kibocsátását alapul véve a felperesnek a 2005. december 31-ig kibocsátott 133.502 klasszikus hitelkártya révén 12.99 %-os piaci részesedése volt.

A vizsgálók a felperesnek televízióreklámokban, óriásplakátokon, szórólapokon, termékismertető leporellókon, és az interneten közzétett, az felperes hitelkártyára vonatkozó tájékoztatásait vizsgálták. A vizsgálati jelentésben az alperes kitért arra, hogy voltak olyan televízióreklámok és egyes óriásplakátok, amelyek semmilyen részletet nem közöltek a hitelkártya használatával kapcsolatban, hanem csak a fogyasztók hitelfelvételének célszerűségét alátámasztó általános kijelentéseket tartalmaztak. Más óriásplakátok - bár részleteket közöltek, azzal, hogy az akció befejezésének időpontja 2004. június 30. napja - további információkat kétféle módon tartalmaztak. Az egyik tájékoztatás tartalma szerint "felperes hitelkártya. Jöhet bármi! Akár 45 napig kamatmentesen, egyébként csak havi 1,2 % kamattal!" szlogennel hirdetett a felperes a saját honlapja címének feltüntetésével, míg az óriásplakátok másik, - részleteket közlő - csoportjában az előzőhöz hasonló kiegészítéseket közölt úgymint: "Hitelkártyájával díjmentesen - és akár 45 napig kamatmentesen - vásárolhat, 2004. június 30-ig pedig egyéb tranzakciói után is csak havi 1,2 % kamatot számítunk fel." További részlet pedig úgy szólt: "Ha a 45 napos periódus végéig a vásárlásra költött összeget teljes összegében visszafizeti, akkor költése kamatmentes volt." Az egyes szórólapokat is végigtekintette az alperes, amelyeknek közös jellemzője volt az "akár 45 napig kamatmentes" szóhasználat, illetve ennek a feltételnek a vásárláshoz való kötődése volt megállapítható a szóróanyagokból, más feltétel nem. Az egyes termékismertető leporellókon az előző két kifejezés használata mellett már az is megtalálható volt, hogy csak akkor vonatkozik kamatmentesség a tranzakcióra, ha a fogyasztó a teljes tartozását megfizette. A leporellók a teljes tartozás mibenlétét is közérthetően részletezték, amelyen a vásárlások, a készpénzfelvételek, a kamatok, költségek és díjak együttes összegét kell érteni.

Az alperes végül az interneten található tájékoztatások körében rögzítette, hogy a közlések az felperes honlapjára vagy a bankfiókokhoz, illetve az ügyfélszolgálatokhoz irányították a fogyasztókat. Az felperes internetes honlapja teljes körű ügyféltájékoztatást nem adott, de a honlapon szerepelt az üzletszabályzatra utaló internet cím hivatkozás (link), amelyre kattintva lehetett a részletekről tájékozódni. Ezt követően a vizsgálati jelentés áttekintette az összes hitelkártya fajtát, amely a felperesnél a vizsgált időszakban fellelhető volt, ezek elnevezése mellett szerepeltette a teljes hiteldíj mutatót, továbbá kiemelte az üzletszabályzatból azon feltételt, hogy a pénzintézet a készpénzfelvételi tranzakcióra kamatmentességet nem biztosít, a vásárlási tranzakció pedig csak akkor kamatmentes, ha az ügyfél a kártyahasználatból eredő valamennyi tartozását maradéktalanul kiegyenlíti a fizetési határidőn belül. Az üzletszabályzat VII.4. pontja szerint rögzítette, hogy áruhitel kártyák esetében a hitelkártya éves díja is vásárlási tranzakciónak minősül, amely ügyleti kamattal terhelt; a számlavezetéssel és a kártyahasználattal kapcsolatban felmerülő egyéb díjak és költségek esetében pedig a bank szintén ügyleti kamatot számít fel a tranzakció időpontjától kezdődően. A hitelkártyák közös vonásaként tartalmazta az üzletszabályzat ugyanezen pontja, hogy amennyiben az adott elszámolási időszakban készpénzfelvétel nem történt, és a kártyabritokos a fizetési határidőig a felhasznált hitelkeret teljes összegét megfizeti, a bank nem számít fel hitelkamatot az adott elszámolási időszakra. A felhasznált hitelkeret értelmezése körében az alperes az üzletszabályzat fogalommeghatározásához nyúlt vissza, mely szerint ez az az összeg, amelyet a rendelkezésre álló hitelkeretből egy adott pillanatban a kártyabirtokosok már felhasználtak, ide értve a hitelszámla terhére elszámolt költségeket, díjakat, és kamatokat is. Az alperes a fentiekből azt a következtetést vonta le, hogy a felperesnek a hitelkártyáira adott kamattájékoztatási gyakorlata a fogyasztók megtévesztésére alkalmas volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!