Tippek

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
Bővebben »

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
Bővebben »

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

Bővebben »

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

Bővebben »

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

Bővebben »

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. Bővebben »

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). Bővebben »

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

Bővebben »

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

Bővebben »

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

Bővebben »

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

Bővebben »

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

Bővebben »

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. Bővebben »

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

Bővebben »

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

Bővebben »

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

Bővebben »

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

Bővebben »

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

Bővebben »

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

Bővebben »

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

Bővebben »

BH 1997.3.130 A másodfokú eljárás során visszavont fellebbezési kérelemmel érintett igény tárgyában felülvizsgálatnak nincs helye [Pp. 247. § (1) bek. b) pont, 228. § (2) bek., 271. § (1) bek. a) pont, 273. § (2) bek. a) pont].

A perbeli házas ingatlan 100/200 része az ingatlan-nyilvántartás adatai szerint az 1985. július 23-án végintézkedés nélkül elhunyt id. F. Z.-né Cs. Gy. tulajdonában állott. Id. F. Z. felesége halála után, 1985. november 15-én öröklési szerződést kötött a felperesekkel, melyben az ingatlant mint az ingatlan-nyilvántartáson kívül szerzett tulajdonát gondozása, ápolása fejében a felperesekre hagyta. Az öröklési szerződést - az akkori jogszabályi rendelkezések ellenére - nem nyújtották be jóváhagyás végett az illetékes államigazgatási szervhez.

Id. F. Z. 1986. január 18-án bekövetkezett halála után a közjegyző id. F. Z. és F. Z.-né Cs. Gy. hagyatékának tárgyalását egyesítette, és az ingatlan tulajdonjogát a törvényes öröklés szabályai szerint, egyenlő arányban az alpereseknek adta át.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesek által az öröklési szerződés érvényességének és a fenti ingatlanuk a tulajdonjoguk fennállásának megállapítása iránt előterjesztett elsődleges kereseti kérelmét elutasította. A másodlagos kereseti kérelem alapján kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek 133 500 forint hagyatéki hitelezői tartozást és annak törvényes kamatait. Kimondta, hogy az alperesek a hagyatéki hitelezői igény kielégítéséért az örökhagyóknak a hagyatékátadó végzés szerint meghatározott vagyonával felelnek.

Az első fokú ítélet ellen a felperesek az elsődleges kereseti kérelmüknek helyt adó döntés meghozatala érdekében fellebbeztek, majd az 1995. június 13-án megtartott fellebbezési tárgyaláson (Pf. 3. sorsz. jkv.) a fellebbezési kérelmüket megváltoztatták: jogi képviselőjük úgy nyilatkozott, hogy keresetüket leszállítják, a tulajdoni igényüktől elállnak, és csupán a hagyatéki hitelezői követelésüket emelik fel további 4800 forint megfizetése iránt, amely összeg az ld. F. Z.-nek a felperesek által viselt, okirattal igazolt temetési költségeit tartalmazta.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet részben megváltoztatta, és az I. r. alperest kötelezte arra, hogy a felpereseknek további 4800 forintot fizessen meg, egyebekben az első fokú ítéletet helybenhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!