Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Pfv.21176/2011/4. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 348. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 13. §] Bírók: Almásy Mária, Molnár Ambrus, Udvary Katalin

A határozat elvi tartalma:

Az orvosi kezeléssel kapcsolatos tájékoztatási kötelezettség elmulasztására alapított kárigénynek akkor van jelentősége, ha a felperes károsodása amiatt alakult ki, hogy az alperes orvosai a kezelést megelőzően nem tájékoztatták a kezelés kockázatairól, a lehetséges szövődmények bekövetkezéséről, holott kellő tájékoztatás esetén a kezeléshez nem járult volna hozzá, és károsodása sem következett volna be. 1959. IV. Tv. 348. § (1), 1959. IV. Tv. 339. § (1)

***********

Pfv.III.21.176/2011/4.szám

A Kúria a dr.Litresits András ügyvéd által képviselt felperesnek, a dr.Lakos Júlia ügyvéd által képviselt alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt, a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság előtt, 6.P.21.142/2004. szám alatt megindított és a Győri Ítélőtábla Pf.I.20.100/2009/31. számú jogerős ítéletével befejezett perében, amely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében a jogtanácsos által képviselt beavatkozott, a jogerős ítélet ellen a felperes által 87. sorszám alatt elterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyalás alapján - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítélet felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 220.000 (Kettőszázhúszezer) forint felülvizsgálati perköltséget.

Megállapítja, hogy az állam viseli az általa előlegezett 892.200 (Nyolcszázkilencvenkettőezer-kettőszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

A felperes 1995. évben, 15 éves korában, daganatos megbetegedése miatt sugár- és citosztatikus kezelésben részesült, amelynek eredményeként panaszmentessé vált. Ezt követően 2000. február 20-án újabb panaszokkal jelentkezett a Kórház Szakrendelőjében, ahol MRI vizsgálattal a daganatos alapbetegség kiújulását állapították meg. Emiatt szteroidos kezelésben részesítették, majd áthelyezték az alperes onkoradiológiai osztályára, ahol 2000. február 22-től április 4-ig összesen 50 gray dózisú sugárkezelésben részesült. Ezután a felperesen 2001. február 15. napján elvégzett vizsgálat az ivarsejtek hiánya miatti nemzőképtelenséget állapított meg. Egy évvel később, 2002. február 1-jén csigolya biopsziára került sor.

A felperes keresetében a személyiségi jogai megsértésére alapított vagyoni és nem vagyoni kárigényt érvényesített az alperessel szemben. Követelését arra alapította, miszerint az alperes a betegnek a következményekre vonatkozó megfelelő tájékoztatása és hozzájárulása nélkül kezdte meg a felperes kezelését. Állította, hogy a nagy dózisú sugárkezelés nemzőképtelenséget idézett elő, mozgáskorlátozottság alakult ki nála, emiatt rokkant állapotba került. A csigolya biopszia után 24 órán át kellett volna pihentetni, erre nem került sor, ez is hozzájárult egészségi állapotának romlásához. Kifogásolta, hogy a sugárkezelést megelőzően spermalevételre nem került sor.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását indítványozta. Azzal védekezett, miszerint a kezelések megkezdésekor a felperes életveszélyes állapotban volt, emiatt a megfelelő tájékoztatás, valamint a beleegyezés hiánya nem volt jogsértő. Előadta, hogy a sugárkezelés a szakmai szabályok szerint történt, a csigolya biopszia után pedig nem szakmai előírás a 24 órás pihentetés. Rámutatott, hogy a felperes egészségi állapotában bekövetkezett rosszabbodás sorsszerű megbetegedés következménye.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes személyiségi jogát azzal, hogy 2000. február 22-én a beteg megfelelő tájékoztatása és hozzájárulása nélkül kezdte meg a sugárkezelését. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A szteroidos kezeléssel kapcsolatban úgy foglalt állást, hogy annak megkezdésekor a felperesnél fennállt a bénulás veszélye, széklettartási és vizeletürítési nehézségei voltak, amelyek következtében életveszélyes állapotban volt és emiatt az Eütv. 17. § (2) bekezdésére figyelemmel, az orvosi beavatkozás elvégzéséhez nem volt szükség a felperes beleegyezésére. Megállapította, hogy a sugárkezeléssel kapcsolatban a felperes nem kapott tájékoztatást, ezzel az alperes a törvényben előírt kötelezettségét megszegte, ezáltal megsértette a felperes személyiségi jogait. Érvelése szerint a felperes a sugárkezelést megelőzően nem lehetett tisztában azzal, hogy ez a kezelés a nemzőképességét érinti, de az sem bizonyított, hogy az öt évvel korábbi kezelés a nemzőképességét ne befolyásolta volna, továbbá az is kétséges, hogy a felperes a sugárkezelés megkezdése előtt képes lett volna mintát szolgáltatni a spermalevételhez. Utalt arra, hogy semmilyen orvosi adat nem támasztja alá, miszerint a sugárterápiás kezelés során az alperes szakmai szabályt szegett volna. Rámutatott, hogy a 2002. február 1-jei csigolya biopszia után a felperest nem kellett 24 óráig pihentetni, ennek elvégzése és a felperesnél február 4-én jelentkezett fejfájás, valamint a február 28-i liquor-citológiai leletben rögzített állapot között nem mutatható ki a felperes által hivatkozott okozati összefüggés. Végső következtetése szerint a felperes egészségi állapotában bekövetkezett változások - így a nemzőképesség elvesztése, végtagbénulás, a felperes rokkant állapotba kerülése, az erős fejfájás jelentkezése - nem az alperes tájékoztatási kötelezettségének megsértésével, illetőleg orvosi kezelésével, hanem a felperes sorsszerű megbetegedésével állnak oki összefüggésben.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság döntését helybenhagyta. A bizonyítási eljárás kiegészítése alapján az igazságügyi szakértői véleményeket aggálytalannak és ellentmondásoktól mentesnek találta. Kiemelte, hogy mindkét véleményt adó szakértő hasonlóan foglalt állást abban a kérdésben, miszerint nem bizonyítható, hogy a felperes már eredendően nemzőképtelen volt-e, illetőleg azt az 1995. évi, vagy a 2000. évi sugárkezelés során veszítette el. Emellett a felperes 2000. februári egészségi állapotára figyelemmel - gerincvelő kompressziós tünetek, panaszok, fájdalmak - a spermalevétel ténylegesen nehézségbe ütközött volna. A sugárdózis nagyságát illetően szükségtelennek találta az Országos Onkológiai Intézet megkeresését, mert a két igazságügyi orvosszakértő egybehangzó nyilatkozatot tett a dózis mértékének szakmai indokoltságáról. Helyesnek értékelte az elsőfokú bíróság ténymegállapításait és jogi következtetéseit a szteroidos kezelés megkezdésekor fennállt életveszélyes állapottal kapcsolatban, amelyre figyelemmel ekkor nem kellett a felperest tájékoztatni az alkalmazott gyógykezelésről és ahhoz a beleegyezését kérni. Ugyanakkor osztotta az elsőfokú bíróság jogi álláspontját a sugárterápiás kezeléssel összefüggő tájékoztatási kötelezettség megsértését illetően, ezért helyesen állapította meg emiatt a személyiségi jogsértését. Egyetértett az elsőfokú bíróság döntésével abban is, hogy ezzel okozati összefüggésben a felperest károsodás nem érte, mert az általa hivatkozott károk a sorsszerű megbetegedéseire vezethetők vissza. Úgy foglalt állást, hogy a sugárdózis nagysága megfelelt az orvos-szakmai szabályoknak és a felperes akkori állapotában adekvát gyógykezelés volt. A 2002. február 1-jei csigolya biopszia utáni 24 órás pihentetéssel kapcsolatos felperesi álláspont a szakértői véleményekre figyelemmel azért nem alapos, mert ez a lumbálpunkció esetén szakmai előírás, a felperesnél pedig más, röntgen vezérelt csigolyatestből származó biopszia történt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!