Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Törvényszék K.701175/2022/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ÉLELMISZERLÁNC felügyelet ügyében hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. Bírók: Ágoston Eszter Ildikó, Szabó László, Tóth Csenge

Kapcsolódó határozatok:

*Szegedi Törvényszék K.701175/2022/6.*, Kúria Kfv.37187/2023/2.

***********

Szegedi Törvényszék

Az ügy száma: 101.K.701.175/2022/6.

A felperes: Felperes1

cím2)

A felperes képviselője: Dr. Pálvölgyi László Ügyvédi Iroda

(6000 Kecskemét, Rákóczi út 5. II/3., ügyintéző ügyvéd: Dr. Pálvölgyi László)

Az alperes: Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal

(Cím1)

A per tárgya: élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kiszabásával és kötelezésével kapcsolatos közigazgatási jogvita

Í t é l e t:

A bíróság a keresetet elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 30.000,- (harmincezer) Ft eljárási illetéket és felhívja, hogy a fenti fizetendő illetéket az állami adó- és vámhatóság által közzétett, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal 10032000-01070044-09060018 számú illetékbevételi számla javára az esedékesség napjáig fizesse be. Az illeték megfizetése során közleményként fel kell tüntetni a Szegedi Törvényszéket, a bírósági ügyszámot, valamint a fizetésre kötelezett adóazonosító számát. A fenti fizetendő illeték az ítélet jogerőre emelkedését követő 60. napon válik esedékessé. Ha a felhívásnak a megjelölt határidőben nem tesz eleget, az illeték behajtására és megfizetésére az illetékekről szóló törvény rendelkezéseit és az adóigazgatási eljárásokra irányadó jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] A bíróság a felperes keresetlevele, az alperes védirata, valamint a megelőző, közigazgatási eljárás és a bírósági eljárás iratai alapján a következő tényállást állapította meg:

[2] A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztály osztályvezetője és Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Kecskeméti Járási Hivatala Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálya hatósági állatorvosa 2022. július 19-én 05 óra 31 perckor hatósági ellenőrzés keretében mintavételt kíséreltek meg a felperes által üzemeltetett cím2 alatti tehenészeti telepen (a továbbiakban: telep). A telep bejárati kapuja zárva volt, a hatóság munkatársai nem tudtak a telepre bejutni. A telep bejáratán kifüggesztett, valamint az eljáró személyek által ismert telefonszám felhívását követően sem sikerült bejutniuk, hogy a hatósági feladatokat (mintavétel) végrehajtsák. A telep bejáratára az volt kiírva, hogy "Ha nem jutsz be a kapun, hívd fel ezt a számot!!! telefonszám1 név1". Ezen telefonszám hívására név1 ágazatvezető, intézkedésre jogosult személy válaszolt, aki arról tájékoztatta a hatóság munkatársait, hogy ő semmiképpen sem tud kijönni a telepre, ezzel nem tud foglalkozni. Arra vonatkozóan, hogy ki tud kijönni a telepre, tájékoztatást nem adott. Ezt követően 05 óra 35 perckor a hatóság munkatársai felhívták név2 főkönyvelőt, aki arról tájékoztatta őket, hogy a munkaideje 7 óra 00 perckor kezdődik, ezért azonnal nem tud megjelenni a telepen. Kérte, hogy hívják fel név1t a kiírt telefonszámon, vagy keres valakit, aki tud menni a telepre, illetve felajánlotta, hogy valamennyivel később meg tud jelenni ott. A hatóság munkatársainak várakozása közben 05 óra 40 perckor egy bálaszállító jármű úgy hagyta el a telepet, hogy a kerékfertőtlenítőn nem hajtott keresztül. A tejszállító 05 óra 56 perckor szintén úgy állt be, hogy a kerékfertőtlenítő kikerülésével juthasson be a telepre. Mivel a főkönyvelő válasza 06 óra 07 percig nem érkezett meg, ezért a hatóság munkatársai a mintavételi kísérletet eredménytelennek nyilvánították és a helyszínről eltávoztak. A nap folyamán visszahívást senkitől sem kaptak.

[3] A hatóság 2022. július 22-én ismételten megkísérelte a mintavétellel egybekötött ellenőrzés elvégzését, azonban ez esetben sem a kapun kifüggesztett telefonszámon nem jelentkezett senki, sem a főkönyvelő nem vette fel a telefont és vissza sem hívta az alperest.

[4] Mindkét ellenőrzési kísérletről feljegyzés készült.

Az alperes döntése

[5] A fentiek alapján az alperes a 2022. július 28-án kelt ügyszám1 iktatószámú határozatával 1.350.000,- Ft élelmiszerlánc-felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte a felperest, valamint arra, hogy a telep üzemelése teljes időtartama alatt azonnali intézkedésre feljogosított, felelős személy jelenlétét biztosítsa. Az azonnali intézkedésre feljogosított személynek az elérhetőségét a telep bejáratánál fel kell tüntetni, a hatósági ellenőröket be kell tudnia engedni és a mintavétel során közreműködnie kell, valamint felhatalmazással kell rendelkeznie a nyilatkozattételre és a mintavételi-, ellenőrzési jegyzőkönyvek aláírására.

[6] Határozatában hivatkozott az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 2002. január 28-i 178/2002/EK európai parlament és tanácsi rendelet (a továbbiakban: 178/2002/EK rendelet) 19. cikk (4) bekezdésére, valamint az élelmiszer-higiéniáról szóló, 2004. április 29-i 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: 852/2004/EK rendelet) 6. cikk (1) bekezdésére, az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 853/2004/EK európai parlementi és tanácsi rendelet (a továbbiakban: 853/2004/EK rendelet) 4. cikk (4) bekezdésére, továbbá az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) 22. § (1) bekezdés c) pontjára, 56. § (1) bekezdésére, 63. § (1) bekezdés a) pont aj) alpontjára és b) pontjára, 59. § (7) bekezdés d) pontjára, valamint a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Szankció tv.) 6. § (5) bekezdésére.

[7] Határozata indokolásában megállapította: a felperes megsértette a fenti jogszabályokat, ugyanis az alperes két alkalommal kísérelte meg a bejutást a telepre és a mintavétel elvégzését, eredménytelenül. Az eljárás megkezdésére a második sikertelen ellenőrzési kísérlet után került sor. Az alperes a felperes hatósággal való együttműködés hiánya miatt nem tudta elvégezni a jogszabály által előírt feladatait, ezzel akadályozta a hatóság munkáját. A felperes a második ellenőrzési időpontban a már ismert telefonszámot fel sem vette és később sem hívta vissza a hatóság munkatársait, amellyel szándékosan akadályozta a hatóság ellenőrzését.

[8] Az 1.350.000,- Ft-ban megállapított élelmiszerlánc-felügyeleti bírság elegendő visszatartó erőt jelent a felperes számára a további jogsértő magatartástól történő tartózkodásra. Utalt arra, hogy az élelmiszerlánc felügyeletével összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008. (VII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Bírságrendelet) 5. számú mellékletének A) táblázata rendelkezik az élelmiszerlánc-felügyeleti bírság esetén alkalmazandó szorzókról, az általa kiszabott bírság meghatározásakor az ott feltüntetett körülményeket tételesen értékelte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!