Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20402/2008/2. számú határozata végrendelet érvényességének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 629. §, 1979. évi 13. törvényerejű rendelet (Nmjtvr.) 36. §, 54. §] Bírók: Rakita Zsuzsanna, Szeghő Katalin, Zanóczné dr. Ocskó Erzsébet

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.II.20.402/2008/2. szám

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Szegedi Ítélőtábla Dr. Tomor Attila ügyvéd által képviselt felperes neve (címe) alatti lakos felperesnek - dr. Mocsai Sándor ügyvéd által képviselt alperes neve (címe) szám alatti lakos alperes ellen végrendelet érvényességének megállapítása és egyéb iránt indított perében a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2008. április 21. napján kelt 11.P.20.735/2007/12. számú részítélete ellen az alperes részéről 15. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

R É S Z Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság részítéletét megváltoztatja és a néhai /örökhagyó neve/ örökhagyó 2006. augusztus 25. napján kelt írásbeli magánvégrendelete érvényességének megállapítására irányuló keresetet elutasítja.

A részítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A felperes a 2006. október 9. napján elhalálozott /örökhagyó neve/ örökhagyó házastársa, az alperes az örökhagyó korábbi házasságából született gyermeke. A néhai a 2006. augusztus 25. napján kelt három különálló lapból és három oldalból álló írásbeli magánvégrendeletének első oldalán a ... helység ... hrsz. alatt nyilvántartott ... m2 területű tanya és szántó megjelölésű ingatlanról úgy rendelkezett, hogy annak ½ részét a felperes, a további ½ részét az alperes örökölje és a teljes ingatlan kizárólagos holtig tartó használatára a felperes legyen jogosult, az ingatlan értékesítése esetén pedig a vételárból a felperest 40 millió forint illesse meg házastársi közös vagyonként. A második lap és oldal tartalmazza, hogy a három számozott oldalból és négy pontból, továbbá a tanúk nyilatkozatából álló végrendelet az örökhagyó végakaratát tükrözi, aki azt az okiratszerkesztő ügyvéd és két tanú együttes és folyamatos jelenlétében írta alá. A harmadik különálló lapon a végrendeleti tanúk nyilatkozata szerepel, amely szerint az örökhagyó belátási

- 2 -

képességének birtokában befolyásmentes körülmények között rendelkezett az általuk tanúként aláírt végrendeletben foglaltak szerint. Ez az oldal tartalmazza továbbá a tanúk személyi adatait, és nevük nyomtatott betűvel történt leírását. Néhai /örökhagyó neve/ a végrendelet harmadik lapját nem írta alá.

Az örökhagyó halálát követően a hagyatéki eljárásban az alperes a végrendelet alaki érvénytelenségére hivatkozott. Az eljárt közjegyző a hagyatéki ingatlant törvényes öröklés jogcímén ideiglenesen az alperesnek adta át a felperes özvegyi jogával terhelten, arra hivatkozva, hogy az örökhagyó nem írta alá a végintézkedés minden különálló lapját.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a 2006. augusztus 25. napján kelt írásbeli magánvégrendelet érvényes, valamint, hogy a hagyatéki ingatlan további ½ része házastársi közös vagyon jogcímén a tulajdonát képezi.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Védekezése szerint a végrendelet annak alaki hibája miatt érvénytelen. Nem tartalmazza ugyanis a harmadik lap és oldal az örökhagyó aláírását, a végrendeleti tanúk olvashatatlan kézjegye pedig nem tekinthető aláírásnak. Viszontkeresetet terjesztett elő annak megállapítása iránt, hogy a ... helység ... hrsz. alatt nyilvántartott ingatlanon lévő felülépítményt ráépítés jogcímén tulajdonul megszerezte, és kérte a felperes özvegyi haszonélvezeti jogának a korlátozását.

A felperes a viszontkereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság részítéletében megállapította, hogy néhai /örökhagyó neve/ 2006. augusztus 25. napján kelt írásbeli magánvégrendelete érvényes. Jogi okfejtéséből megállapíthatóan az örökhagyó végrendelete három lapból áll ugyan, de az érdemi rendelkezések az első és második lapon találhatók, amelyeket az örökhagyó, a végrendeleti tanúk és az okiratszerkesztő ügyvéd aláírtak. A második lapon feltüntették a végintézkedés helyét és idejét, továbbá azt, hogy a végrendelet három számozott oldalból és négy pontból áll, amelyet a végrendeleti tanúk együttes és folyamatos jelenlétében írta alá az örökhagyó. A harmadik lap csupán a végrendeleti tanúk adatait és nyilatkozatait foglalja magában. Ezen alaki és akarati kellékek értékelése mellett az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az első és második lap és oldal megfelel a Ptk. 629. § (1) bekezdés b.) pontjában előírt követelményeknek, a több lapból álló végrendelet egyes lapjai ugyanis önálló írásbeli magánvégrendeletnek minősülhetnek, ha az ezeken történt végintézkedés önállóan is megtehető és a többi lapon tett végintézkedéssel nem áll megbonthatatlan tartalmi összefüggésben. Ezért nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy az örökhagyó a harmadik lapot nem írta alá. Alaptalannak találta az alperes arra történt hivatkozását, hogy a végrendeleti tanúk szignója található

- 3 -

Pf.II.20.402/2008/2. szám

csupán az okiraton. Az elsőfokú bíróság megítélése szerint az aláírásnak nem kell olvashatónak lennie, és nem érvényességi kellék a teljes név aláírása, a kusza vonalvezetésű, betűhiányos aláírás is elfogadható, ha az nem minősül kézjegynek. Bár a végrendelet első és második lapján és oldalán a végrendeleti tanúk aláírása nem olvasható, de az nem csak kezdőbetűket tartalmaz. Az olvashatatlan írásjelek jelen esetben aláírásnak minősülnek, ami a tanúvallomásokból és a végrendelet harmadik lapján és oldalán szereplő aláírásokból kitűnően egyértelműen a végrendeleti tanúktól származik.

Az elsőfokú részítélet ellen az alperes élt fellebbezéssel annak megváltoztatását és a végrendelet érvénytelenségének a megállapítását kérve. Jogi okfejtése szerint a perbeli végrendelet harmadik oldalán az örökhagyó aláírása nem szerepel, amely döntő jelentőségű, annál is inkább, mert ezen az oldalon található még egy olyan nyilatkozat, amely a végrendelkezőtől származóként van feltüntetve. Az első és második oldalon elhelyezett aláírások mellől hiányzik a tanúkénti minőségre való utalás, emellett ezek a kézjelek olvashatatlanok, így nem állapítható meg, hogy tanúként kik írták alá a végrendeletet. Az okiratszerkesztő ügyvéd aláírása csupán abból azonosítható, hogy mellette van az ügyvédi bélyegzőlenyomata. Álláspontja szerint tévedett az elsőfokú bíróság, amikor bizonyítást folytatott le az alaki hiba orvoslására és a végintézkedést érvényesnek találta.

A felperes fellebbezési ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A fellebbezés az alábbiak szerint megalapozott.

A belföldi lakóhellyel rendelkező thaiföldi állampolgárságú felperes és a német állampolgárságú alperes között folyamatban lévő jogvita részítélettel elbírált tárgya az, hogy a német állampolgárként elhunyt /örökhagyó neve/ 2006. augusztus 25. napján kelt írásbeli magánvégrendelete érvényes-e. Mivel egyik peres fél sem magyar állampolgár, s az örökhagyó sem volt az, az ítélőtábla elsődlegesen a joghatóság kérdését vizsgálta. Ennek során megállapította, hogy a nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. tvr. 54. § (1) bekezdése értelmében az ügyben magyar bíróság eljárhat tekintettel arra, hogy az alperes lakóhelye Magyarországon van, továbbá hogy a jogvitát - a 36. § (2) bekezdés c.) és d.) pontjában foglaltakra figyelemmel - a magyar jog alapján kell elbírálni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!