Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Mfv.10016/2013/7. számú precedensképes határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 273. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

A határozat elvi tartalma:

A felperes nem kötelezhető az emberi reprodukciós eljárás alatt történő vizsgálatokról, annak kezdő- és végső időpontjáról a munkáltatót tájékoztatni. 1992. LXIII. Tv. 3. §, 2012. I. Tv. 4. §

***********

Mfv.I.10.016/2013/7.

A Kúria a dr. Horicsányi László ügyvéd által képviselt felperesnek a Szabóné dr. Dénes Éva ügyvéd által képviselt alperes ellen rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságnál 36.M.5036/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 55.Mf.630.778/2012/3. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 55.Mf.630.778/2012/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek - tizenöt nap alatt - 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 468.000 (négyszázhatvannyolcezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

A felperes a keresetében a munkáltatói rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását és az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását kérte eredeti munkakörbe történő visszahelyezésének mellőzésével.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság 36.M.5036/2010/20. számú ítéletével megállapította, hogy az alperes 2010. szeptember 28-án rendkívüli felmondással jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát. Kötelezte az alperest átalánykártérítés, elmaradt munkabér, végkielégítés, étkezési hozzájárulás, valamint perköltség viselésére. Egyebekben a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2007. március 1-jétől állt az alperes alkalmazásában határozatlan idejű munkaviszonyban, ügyviteli asszisztens munkakörben. Az alperes a munkaviszonyát 2010. szeptember 28-án kelt és közölt rendkívüli felmondásával szüntette meg. Ennek indokolása szerint a munkaviszony megszüntetését a felperes munkáltatói intézkedésekkel szembeni szándékos és sorozatos ellenszegülése, és a munkáltatói utasítások negligálása tette indokolttá. A munkáltató által kiadott feladatok dokumentációját a felperes nem veszi át, a jelenléti íven a valós munkában töltött idővel ellentétes adatokat vezet, a további jogviszony bejelentésére vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget, munkáltatói ismételt kérésre, felszólításra, az orvosi célú távolléteiről nem hoz igazolást. A felperes magatartása a munkáltató egészére és a munkatársakra is bomlasztó hatású, a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

A munkaügyi bíróság ítélete szerint a felek egyezően adták elő, hogy a felperes az utasításokat, egyéb dokumentációkat átvette, csak azok aláírására nem volt hajlandó. Ezen magatartás pedig rendkívüli felmondás alapjául nem szolgálhat.

A bíróság kifejtette, hogy a felperes nem a valós adatokat tüntette fel a jelenléti íven, a rendkívüli felmondás ezen indoka valós, de a szubjektív határidőn túli. Erről a körülményről az alperesi ügyvezetőnek már 2010. szeptember 10-én is tudomása volt, ezért is szólította fel a felperest levelében arra, hogy nyilatkozzon. A felperes állította ugyan, hogy 2010. szeptember 3-án 17 óra 15 perckor még a munkahelyén volt, de az alperesi ügyvezető előadása ezt cáfolta. Ezen túlmenően - a felek által is elismerten - 2010. szeptember 8-án és 9-én a felperes 8 órát tüntetett fel, holott 13 órakor érkezett a munkahelyre. A felperes 2010. szeptember 14-ei távollétéről már a valós adatokat közölte a jelenléti íven. Távolléteit előzetesen jelezte a munkáltató számára, tehát igazolatlan hiányzásokról nincs szó, a rendkívüli felmondás ezen indoka nem is okszerű.

Az ítélet szerint az alperes jogszerűen kérte a pontos időpontok feltüntetését a felperes távollétére vonatkozóan, hiszen a munkavállaló az orvosi vizsgálatok, kezelések alatt mentesült a munkavégzés alól és jogosult volt ellenőrizni azt, hogy pontosan mettől meddig tartanak a jogszerű távollétek. A felperes tehát kötelezettségszegést követett el azzal, amikor 2010. szeptember 23-áig a szeptember 17-ei és 20-ai távollétéről nem hozott igazolást, illetőleg a szeptember 14-ei napra vonatkozóan az orvosi igazolás nem tüntette fel, hogy mettől meddig tartott a kezelés. Az, hogy a felperes úgy döntött, miszerint nem az egyes vizsgálatokon, hanem a háziorvostól egyszerre több időpont igazolását kéri, nem menti a felperes mulasztását. Fontos körülmény azonban ezen időpontok kapcsán, hogy a felperes előre bejelentette a távolmaradásokat, az alperesnek tudomása volt az emberi reprodukciós eljárásról, és az alperesi ügyvezető személyes nyilatkozata is megerősítette azt, hogy a felperes havonta jelezte ezt részére. Ezen kötelezettségszegések nem voltak olyan súlyúak, amelyek rendkívüli felmondást vonhattak maguk után.

Azon indokkal kapcsolatosan, amely szerint a felperes nem jelentette be a további jogviszonyait, a bíróság megállapította, hogy az indok részben nem valós, illetőleg az alperes elmulasztotta a szubjektív határidőt. Az alperes az ellenkérelmében arra hivatkozott, hogy az ügyvezető az OEP eljárás során szerzett tudomást arról, miszerint a felperesnek másik három társaságnál áll fenn jogviszonya. Ezzel szemben az alperesi ügyvezető személyes meghallgatása alkalmával úgy nyilatkozott, hogy tudott arról, miszerint a felperes jogviszonya az A. Bt-nél folyamatosan fennálló jogviszony, és azzal is tisztában volt, hogy a felperes számos cégnek végez munkát. A rendelkezésre álló adatokból megállapíthatóan legkésőbb 2010. januárjában a munkáltató tudott a felperes egyéb foglalkoztatásáról, és azt nem kifogásolta.

Mindezekre tekintettel a bíróság megállapította, hogy a rendkívüli felmondás indokai sem külön-külön, sem együttesen nem olyan súlyúak, amelyek az Mt. 96. § (1) bekezdés a) pontjában előírt konjunktív feltételeket megvalósítanák.

A felperes rendeltetésellenes joggyakorlásra és az egyenlő bánásmód megsértésére is hivatkozott. A munkáltató nem tudta bizonyítani az egyenlő bánásmód megtartását, míg a felperes nem bizonyított rendeltetésellenes joggyakorlást. A felperes étkezési hozzájárulásra azt követően sem vált jogosulttá, hogy a tartós keresőképtelen állományból visszatért, és ennek okszerű indokát az alperes nem adta. A munkáltató képviselője egyértelműen nem tagadta azt sem, hogy 2010. januárjában meg kívánta szüntetni a felperes munkaviszonyát, így mindezekből megállapíthatóan az alperes törekvése arra irányult, hogy a felperest eltávolítsa.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Törvényszék 55.Mf.630.778/2012/3. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta azzal a kiegészítéssel, hogy a munkaviszony az ítélet jogerőre emelkedésének napján, 2012. október 3-án szűnik meg. A keresetfelemelésre tekintettel a másodfokú bíróság az alperest a felperes részére további elmaradt munkabér megfizetésére kötelezte étkezési hozzájárulás megtérítése mellett. Kötelezte az alperest perköltség és illeték viselésére is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!