Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1980.6.196 I. A szolgálat megtagadásának bűntettét követi el a sorkatona, aki a katonai eskü letételét megtagadja, mert ezáltal meghiúsítja a további katonai szolgálat teljesítését [Btk. 347. §].

II. A katonai eskü letételét megtagadó, majd a nem jogerős elítélés után az esküt önként letevő sorkatonával szemben a büntetési cél általában nem érvényesülhet próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés alkalmazásával [Btk. 83. 89. §].

A katonai bíróság a honvéd terheltet alárendeltek jelenlétében elkövetett parancs iránti engedetlenség bűntette miatt 2 évi és 9 hónapi - börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre és 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A tényállás szerint az 1979. október 25. napján sorkatonai szolgálat teljesítésére bevonult terhelt az alapkiképzés során a szolgálati feladatokat lelkiismeretesen teljesítette. 1979. november 5. napján megtudta, hogy az alapkiképzés befejezése után katonai esküt kell tennie. Ekkor elhatározta, hogy a római katolikus vallás tanaiból fakadó lelkiismereti meggyőződésére hivatkozással a katonai esküt nem teszi le. Erről a parancsnokát még aznap írásban tájékoztatta, majd a parancsnok és az esküt tevő katonatársai előtt az eskü letételét kifejezetten megtagadta.

Az első fokú nem jogerős ítélet kihirdetését követően a honvéd terhelt saját kérése alapján a katonai esküt mégis önként letette.

A Legfelsőbb Bíróság a katonai bíróság ítéletének tényállását azzal egészítette ki, hogy a terhelt a katonai esküt később letette és kijelentette, hogy a sorkatonai szolgálat teljesítésével kapcsolatos feladatokat fenntartás nélkül hajlandó teljesíteni. Ezért a terheltre kiszabott szabadságvesztés mértékét - a jogi minősítés változtatása nélkül - 8 hónapra leszállította, a közügyektől eltiltást mellőzte, a szabadságvesztés végrehajtását börtön fokozatú fegyelmező zászlóaljban rendelte el.

A jogerős határozatok ellen a téves jogi minősítés és a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztése végett emelt törvényességi óvás részben alapos.

1. Tévedtek az eljárt bíróságok, amikor a terhelt cselekményét parancs iránti engedetlenség bűntettének s nem a Btk. 347. §-ában meghatározott, a szolgálat megtagadása bűntettének minősítették.

A Btk. a katonai szolgálat teljesítése megtagadása esetére önálló törvényi tényállást állapított meg: a hadköteles elkövető esetében erről a Btk. 336. §-a, a katonai elkövetőre pedig a Btk. 347. §-a rendelkezik. Ennek következtében tehát e cselekményeket az elkövetői minőség folytán kell honvédelmi kötelezettség elleni, illetve katonai bűncselekménynek tekinteni.

A hadköteles terheltet állományba vették, ettől kezdve sorkatonai szolgálatot teljesített. Ekként mint katona követte el a bűncselekményt, így a Btk. 347. §-ában foglalt bűntettet valósította meg. E szakaszhoz fűzött miniszteri indokolás szerint a szolgálat megtagadása vonatkozhat a katonai szolgálat teljesítésére általában vagy meghatározott szolgálatra. A honvéd terhelt azzal hogy az eskü letételét megtagadta, a katonai szolgálata további teljesítését hiúsította meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!