Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2003.8.312 A foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége nem állapítható meg, ha a foglalkozási szabályszegéssel okozati összefüggésben csupán absztrakt veszélyhelyzet keletkezik, és a sérüléssel járó eredmény bekövetkezését más személy többlettevékenysége eredményezi [Btk. 171. § (1) bek., (3) bek. és (4) bek.].

A megyei bíróság mint fiatalkorúak bírósága a 2001. január 26. napján kihirdetett ítéletében megállapította, hogy a fiatalkorú I. r. vádlott a foglalkozás körében szándékos veszélyeztetés bűntettét követte el, és ezért őt 1 évre próbára bocsátotta, mely időtartam alatt a fiatalkorú pártfogó felügyelet alatt áll; a II. r. vádlottat bűnösnek mondta ki foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében, amelyért a vádlottat 200 napi tétel - napi tételenként 200 forint - összesen tehát 40 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

A tényállás szerint a fiatalkorú I. r. vádlott 1999. év júniusában végezte el az általános iskola 8 osztályát, jelenleg középiskolás tanuló, önálló jövedelemmel nem rendelkezik, a szülei háztartásában él.

A II. r. vádlott középiskolai érettségivel rendelkezik, közrendvédelmi főelőadóként a rendőrkapitányságon dolgozik, nőtlen, de élettársi kapcsolatban él, két kiskorú gyermeke van, az I. r. vádlott, és a sértett. Büntetlen előéletű.

A II. r. vádlott 1990. áprilisa óta rendelkezik fegyvertartási engedéllyel, a bűnjelként lefoglalt 9 mm-es maroklőfegyvert mint önvédelmi fegyvert tarthatta magánál. Ezt a két kiskorú gyermeke is tudta, valamint azt is, hogy a vádlott ezt mindennap a munkahelyére vitte, és hazatérve az előszobában levő kétajtós szekrény felső részének egyik polcán helyezte el, egy fémkazettában.

A II. r. vádlott még évekkel korábban felhívta a gyermekei figyelmét, hogy a pisztoly veszélyes dolog, amely akár halált is okozhat. Ezen túlmenően a cselekményt megelőző években a családban a fegyverről nem beszéltek, és a gyerekek sem mutattak érdeklődést iránta.

A II. r. vádlott 1998. november 22. napján késő este érkezett haza, és az önvédelmi fegyverét - szokásától eltérően - benne a tárral a már leírt ruhásszekrény felső polcára tette a ruhák közé úgy, hogy azt a lemezkazettába nem zárta el.

Másnap reggel hat órakor indult munkába, de az önvédelmi fegyvert otthon felejtette. Ezt már csak a munkahelyén vette észre. Megpróbált hazatelefonálni, de a családból már senki nem tartózkodott otthon.

Az I. r. vádlott és a 3 éves öccse aznap 13 óra körül együtt jöttek haza az iskolából, és az I. r. vádlott felhívta az édesanyjukat, hogy mit kell vásárolnia. A telefonbeszélgetést követően a fk. vádlott az előszobai szekrényhez ment, hogy abból pénzt vegyen elő a vásárláshoz, ugyanis korábban az édesanyjuk megmutatta, hogy a tartalék pénzét hol tartja.

Mialatt az I. r. vádlott kivette a vásárlásra szánt összeget a szekrényből, észrevette, hogy az ingek közül kilátszik az édesapja otthon felejtett fegyvere. Azt onnan elővette, odahívta öccsét is, és megmutatta neki. Az I. r. vádlott a fegyvert ekkor nem adta oda a gyermekkorú öccsének, csak megmutatta, majd visszatette a szekrénybe a korábbi helyére.

Ezután kb. 13,30 óra körül az I. r. vádlott elindult bevásárolni. Amíg távol volt, a gyermekkorú öccse egy székre felállva elővette a pisztolyt, azt kivette a pisztolytáskából, és többször kipróbálta a betárazott fegyveren, hogyan kell azt csőre tölteni, valamint hogyan lehet kitárazni. Végül visszatette a fegyvert a korábbi feltalálási helyére, és bement a szobába televíziót nézni.

Amikor 14 óra körül az I. r. vádlott hazaért a vásárlásból, az öccse közölte vele, hogy tudja, hogyan kell a pisztolyt csőre tölteni, illetve kitárazni. Az I. r. vádlott erre újra elővette a fegyvert, és kérte a testvérét, hogy neki is mutassa meg.

A sértett meg is mutatta a műveletet, majd a tárat a fegyverből kivette, lerakta az előszobában levő asztalra, és a tár nélküli pisztolyt odaadta az I. r. vádlottnak, majd ismét bement televíziót nézni a szobába.

Az I. r. vádlott a tárat betette a fegyverbe, és az öccse által korábban mutatott módon felhúzta azt. Ezután bement ugyanabba a szobába, ahol az öccse a kanapén ült, és a televíziót nézte. Ekkor az I. r. vádlott odament az öccséhez és az ágytól kb. 50 cm-re megállt, a sértettel szembe fordult úgy, hogy hozzá képest a sértett egy kicsit balra esett. Azt játszotta, hogy a fegyvert jobb kezével a markolatánál fogva jobb mutatóujja az elsütőszerkezeten van, és úgy tett, mintha a bal oldalán levő tokból előrántaná a fegyvert. Ezt a mozdulatot kb. 3-4 alkalommal megismételte. A kirántáskor a fegyver csöve mindig az öccse felé nézett, karja enyhén behajlított állapotban volt, a vízszintestől kissé lefelé. Az utolsó ilyen előrántáskor, a túl nagy lendület következtében a karja kinyújtott állapotba került, a fegyverre jobban rámarkolt és ezáltal az elütő szerkezetet megrántotta. Ekkor a fegyver csöve a sértett feje felé nézett, és attól kb. 40-50 cm-re volt. A lövés a sértettet a bal arcfelén, a szeme alatt a járomcsont íve alatt érte.

Ezt követően a sértett előbb a kanapéra dőlt, majd onnan előre hajolva leesett a padlón levő szőnyegre, ahol oldalt fekvő testhelyzetben maradt.

Az I. r. vádlott a fegyvert letette a szoba asztalára, és látva, hogy öccse lőtt sérülése nagyon vérzik, az arcáról a vért egy vizes törülközővel letörölte, majd azonnal a telefonon a mentőket próbálta meg értesíteni, utána pedig a gyermekorvost hívta. Mivel egyik telefon sem járt sikerrel, a vádlott a pisztolyból a tárat kivette, és mind a pisztolyt, mind a tárat az előszobaasztalra helyezte, majd átment a szomszédban lakó osztálytársához, hogy tőlük kérje el a körzeti orvos telefonszámát.

A szintén közel lakó szomszéd észlelte, hogy az I. r. vádlott kétségbeesetten fel-alá rohangál a házuk udvarán, illetve az udvarról a lakásba, így arra gondolt, hogy esetleg a nagymamával történt valami baj. Miután az I. r. vádlott neki is átkiabált, hogy az orvos telefonszámát megkérdezze tőle, értesítette telefonon a háziorvost, majd átment a szomszédhoz, hogy szükség esetén segítséget nyújtson. Ekkor szerzett tudomást arról, hogy a sértett lőtt sérülést szenvedett, ezért ismét sürgették a háziorvost, és közölték vele, hogy lőtt sebhez kell kijönnie.

A hívást mintegy 5 perccel követően megérkezett a helyszínre a háziorvos, akit rövid idő múlva követett a gyermekorvos, majd a mentők, és a sértettet mentőhelikopterrel a gyermekkórházba szállították.

Az elsőként érkezett háziorvos kérdésére, hogy a sérülés milyen fegyvertől keletkezett, az I. r. vádlott a pisztolyt és a tárat átadta az orvosnak, majd a földön fekvő sértett melletti dohányzóasztalra helyezte. A fegyver állapotában a helyszíni szemléig még változtatás történt, majd a tárat a helyszínt biztosító rendőrök ürítették, a töltényhüvelyt pedig a kanapé mellett megtalálták.

Az I. r. vádlott cselekménye következtében a gyermekkorú sértett az arca bal oldalán, a bal szem alatti területen 10 mm átmérőjű bemeneti nyílással rendelkező lövési sérülést szenvedett. A lövedék az arcüregen át a felső állcsontot darabosan törve behatolt a szájüregbe, sértette a nyelvet és a garat alsó részét, majd a nyaki lágyrészekbe hatolva a VI. nyakcsigolya jobb szélénél állt meg. Eközben sértette a jobb oldali nyaki-kari idegfonatot megroncsolva az egyik idegköteget, minek következtében a jobb oldali deltaizom megbénult. A lőcsatorna elölről hátra, föntről lefelé, balról jobbra irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!