Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2012.11.255 I. Mindkét sértett életének kioltását kilátásba helyező fenyegető kijelentést közvetlenül követően ölésre alkalmas lőfegyverből a sértettekre irányozottan leadott több lövés akkor is alapot ad a több emberen elkövetett emberölés bűntette kísérletének megállapítására, ha a cselekmény folytán csak az egyik sértett szenved halálos kimenetelű sérülést [Btk. 166. § (1) bek., (2) bek. f) pont; Btk. 16. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.829/2008/150., Fővárosi Ítélőtábla Bf.69/2010/36., Kúria Bfv.516/2011/6. (*BH 2012.11.255*)

***********

II. A súlyosítás tilalma nem zárja ki, hogy a másodfokú bíróság a tényállást a terhelt számára előnytelenül módosítsa, ez által - a büntetés érintetlenül hagyásával - a cselekményt súlyosabban minősítse [Be. 351. § (1) bek.].

Az F. Bíróság a másodfokon eljárt ítélőtábla ítélete folytán 2011. január 13-án jogerőre emelkedett ítéletével a III. rendű terheltet emberölés bűntettének kísérlete [Btk. 166. § (1) bek. és (2) bek. f), h) pont], 11 rendbeli társtettesként elkövetett rablás bűntette [Btk. 321. § (1) bek. és (3) bek. a), c) pont, valamint (4) bek. b) pont], 1 rendbeli, a Btk. 321. § (1) bekezdésébe ütköző és a (4) bekezdés a) pontja szerint minősülő társtettesként megvalósított rablás bűntette, 1 rendbeli, a Btk. 321. § (1) bekezdésébe ütköző, de a (3) bekezdés a) és c) pontja szerint minősülő társtettesként elkövetett rablás bűntette, 3 rendbeli társtettesként véghezvitt kifosztás bűntette [Btk. 322. § (1) bekezdés b) pont és (2) bekezdés b) pont], lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette [Btk. 263/A. § (1) bek. a) pont], továbbá 3 rendbeli - egy esetben bűnsegédként elkövetett - közokirat-hamisítás bűntette [Btk. 274. § (1) bek. a), b), c) pont] és 1 rendbeli okirattal visszaélés vétsége [Btk. 277. § (1) bek.] miatt halmazati büntetésül - mint többszörös visszaesőt - 20 évi fegyházbüntetésre, valamint 10 évi közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

A tényállás a következőket tartalmazza:

A III. rendű terheltet a megyei bíróság a másodfokon 1994. szeptember 15-én jogerőre emelkedett ítéletével emberölés bűntettének kísérlete és más bűncselekmények miatt 8 év börtönbüntetésre ítélte, amelyet az összbüntetésbe foglalást követően 2005. szeptember 30-án töltött ki.

A III. rendű terhelt három társával együtt elhatározta, hogy zálogházak sérelmére rablásokat követ el. Ebből a célból - álnevet használva - mobiltelefonokat vásároltak, lakásokat béreltek. A bűncselekmények helyszínét lopott gépkocsikkal közelítették meg, ezekre esetenként lopott rendszámot szereltek fel. A bűncselekmények elkövetése során gépfegyvert és maroklőfegyvereket használtak, s magukat igyekeztek álcázni is.

Ezen a módon a III. rendű terhelt és társai 2001. január 25-én, 2001. március 9-én, 2001. április 5-én, 2001. április 11-én, 2001. május 10-én, 2001. május 31-én, 2001. június 14-én, 2001. június 21-én, 2001. július 17-én, 2001. július 25-én, 2001. augusztus 14-én és 2001. augusztus 27-én zálogházak, 2001. május 9-én pedig a D. Rt. sérelmére hajtottak végre bűncselekményt. Az elsőként említett esetben a rablást különösen nagy, a többi cselekménynél jelentős értékre követték el. A 2001. június 14-i, a 2001. augusztus 14-i és a 2001. augusztus 27-i rablás alkalmával egy-egy zálogházi alkalmazott értékeit is eltulajdonították.

2000. augusztus 18-áról 19-ére virradó éjszaka a III. rendű terhelt B.-n egy diszkóban szórakozott. A III. rendű terhelt ennek során italra meghívott két lányt, akik ezt elutasították. Az erre felfigyelő és emiatt fellépő biztonsági őrök és a III. rendű terhelt között szóváltás, majd tettlegesség alakult ki. B. T. biztonsági őr több esetben megütötte a III. rendű terheltet. A biztonsági őrök felszólítására a III. rendű terhelt a szórakozóhelyet elhagyta, fél óra múlva azonban oda visszatért, s 10-15 méterre megközelítette a két biztonsági őrt, akik egy gépkocsinak támaszkodtak. A III. rendű terhelt a pólója alól elővett egy 7,62 mm-es Tokarev kaliberű, M57 típusú öntöltő pisztolyt, s azzal "most mindketten megdöglötök" kijelentést téve B. T. irányába lőtt, s megindult felé. Erre mindkét sértett a kocsik közé bújt. Itt B. T. felkapott egy követ, amelyet a III. rendű terhelt irányába dobott. A III. rendű terhelt ekkor a közeli híd felé indult, a két sértett pedig utána ment. A III. rendű terhelt azonban megfordult, karját kinyújtva két irányzott lövést adott le az egymás mögött futó sértettek felé. Az egyik lövés B. T. feje mellett elhaladva, a mögötte haladó Ba. T. sértettet a fejének jobb oldalán, a belső szemzúgnál találta el úgy, hogy a lövedék a bal fül mögött hagyta el a sértett fejét. A sértett a kórházban meghalt, mivel a sérülés olyan súlyos volt, hogy a halált az azonnali szakszerű orvosi segítség sem háríthatta el.

2001 januárjában H. G. személyi igazolványát, vezetői engedélyét és TB-kártyáját ismeretlen személy ellopta. Az igazolványokba a III. rendű terhelt fényképe került bele, s a terhelt 2001 szeptemberében ezzel az igazolvánnyal igazolta magát. Az igazolványokat és a TAJ-kártyát H. Sz. lakásában foglalták le 2001. október 27-én.

A III. rendű terhelt Sz. F. P. adatainak felhasználásával útlevelet kért és kapott 2001. október 11-én.

A jogerős ügydöntő határozat ellen a III. rendű terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a), b) és c) pontjára alapozva.

Sérelmezte, hogy a megismételt elsőfokú eljárásban a bíróság a hatályon kívül helyező végzésben megadott szempontokat figyelmen kívül hagyta. Így nem öttagú tanácsban tárgyalta az ügyet, a teljes bizonyítási eljárást nem ismételte meg, hanem ehelyett iratismertetést tartott. Nem folytatta le a szükséges bizonyítást a telefonhasználatra, a terheltek kapcsolatrendszerére sem. A másodfokú bíróság az iratok tartalma alapján egészítette ki e vonatkozásban a tényállást, ám bizonyítás felvétele nélkül erre nem lett volna mód.

Számos esetben a bíróság a tanúkat hiányosan figyelmeztette az eljárási jogaikra, illetve H. M. tanú tekintetében a szó szerinti jegyzőkönyvezés elmaradt.

Az ítélet iratellenes megállapításokat is tartalmaz, s a bizonyítékok értékelése is következetlen volt.

A megismételt eljárásban a bíróság nem tisztázta a III. rendű terhelt védekezésében előadottakat, nem hallgatta ki azokat a személyeket sem, akiket H. M. a vallomásában megjelölt. A DNS tekintetében - a védői indítvány ellenére - nem került sor új szakértői vélemények beszerzésére, miként nem adott helyt a bíróság az együttes orvosi és fegyverszakértői vélemény beszerzésére irányuló indítványnak sem. Így nem lehetett tisztázni, hogy a sértettet ért lövés milyen irányú volt, és az szándékosnak tekinthető-e.

Az ügyben Sz. B., Cs. Zs., Sz. Zs., M. Sz., S. K. tanú és B. T. sértett aggályos vallomást tett, ám azokat a bíróság mégis terhelő bizonyítékként vette figyelembe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!