Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.11.398 A tőzsdén forgalmazott részvények tőzsdéről való kivezetése érdekében tett ún. tőzsdei ajánlat és a 2001. évi XII. tv. (Tpt.) 68-79. §-aiban szabályozott kötelező vagy önkéntes vételi ajánlat közötti különbségek [2001. évi CXX. tv. (továbbiakban: Tpt.) 68. §, 76. §, 78. §; Budapesti Értéktőzsde Szabályzata].

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapított tényállás szerint a felperes tulajdona a perbe hozott 700 db, egyenként 1000 Ft névértékű, a Pick Szeged Szalámigyár Húsüzem Rt. (a továbbiakban: a Pick Rt.) által kibocsátott részvénycsomag. Az alperes 2002. március 22-én - kötelező nyilvános vételi ajánlat útján megszerezte a Pick Rt. által kibocsátott részvények 84,15%-át. Ekkor a felperes a birtokában lévő részvényeket nem adta el az alperesnek. Az alperes 2002. szeptember 25-én kezdeményezte a Pick Rt. törzsrészvényeinek tőzsdei kivezetését, ennek érdekében vételi ajánlatot tett a részvényesek felé az általa még meg nem szerzett részvények megvásárlására 526,5%-os árfolyamon. A 2002. október 25-én lezárult vétel eredményeként a törzsrészvények 93,33%-a az alperes tulajdonába került. A felperes 2002. november 18-án felhívta az alperest, hogy a 700 db részvényét 9217,665 Ft/db vételáron vásárolja meg. Az alperes az ajánlatot nem fogadta el.

A felperes a módosított keresetében elsősorban azt kérte, hogy a bíróság közötte és az alperes között a fenti részvénycsomagra az adásvételi szerződést hozza létre darabonként 9217,669 Ft, összesen 6 452 362 Ft-os vételáron. Kérte a vételár 2002. november 28-ától járó kamata, valamint a perköltségek megítélését is. Másodlagosan kérte kötelezni az alperest a fenti részvénycsomagnak az általa megjelölt vételáron történő megvásárlására. A keresetét a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.) 76. §-ának (5) és (2) bekezdésére, a 80. §-ának (1) és (3) bekezdésére alapította. Előadta, hogy az alperes 2002. október 25-én megszerezte a Pick Rt. részvényeinek több mint 90%-át, ezért a Tpt. 76. §-ának (5) bekezdése szerint köteles az általa határidőben felajánlott részvényeket megvásárolni, a Tpt. 76. §-ának (2) bekezdése szerint kiszámított vételáron. Álláspontja szerint a fenti rendelkezéseket a részvényeknek a Budapesti Értéktőzsde Bevezetési és Forgalomban Tartási Szabályzata szerinti tőzsdei kivezetéséhez kapcsolódó vételi ajánlat esetén is alkalmazni kell. Az alperes vételi szerződéskötési kötelezettsége a Ptk. 206. §-ának (1) bekezdése szerint áll fenn.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitássá tette, hogy a tőzsdei kivezetéshez kapcsolódó vételi ajánlatra is alkalmazni kell a Tpt. rendelkezéseit. Előadta, hogy a perbeli ajánlat mint a Budapesti Értéktőzsde már hivatkozott szabályzatában írt tőzsdei ajánlat nem azonos a Tpt. 79. §-a szerinti önkéntes vételi ajánlattal, ezért az alperest szerződéskötési kötelezettség nem terheli. A Tpt. 80. §-ának (3) bekezdése sem értelmezhető akként, hogy a BÉT szabályzat a Tpt.-vel együtt alkalmazható lenne. Összegszerűségében is vitatta a keresetet, álláspontja szerint a felperes legfeljebb a 2002. szeptember 25-ei vételi ajánlat szerinti 5265 Ft/db vételárra tarthat jogszerű igényt.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes mint eladó és az alperes mint vevő között a 700 db (3084901-3085600 sorszámú) 1000 Ft/db névértékű a Pick Szeged Szalámigyár és Húsüzem Rt. által kibocsátott törzsrészvényekre 6 452 362 Ft vételáron a részvény adásvételi szerződést létrehozta. Kötelezte az alperest, a felperes keresetében írt vételár és kamatai megfizetésére, ennek fejében elrendelte a letétként kezelt részvényeknek az alperes részére történő kiadását.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest az alperes javára 871 000 Ft első- és másodfokú együttes perköltség megfizetésére. A másodfokú bíróság megítélése szerint az alperest a perbe hozott részvények tekintetében a Tpt. 76. §-ának (5) bekezdésében írt vételi kötelezettség nem terhelte. A Tpt. 76. §-át a törvénynek a "befolyásszerzés nyilvánosan működő részvénytársaságban" címet viselő VII. fejezete tartalmazza. A fejezet 65-66. §-ai az általános rendelkezéseket - többek között a befolyásszerzés fogalmát - a 67. §-a a befolyásszerzés közzétételét, a 68-74. §-ok a befolyásszerzés kötelező nyilvános vételi ajánlat útján törtnő megszerzésének, a 75. §-a az ellenajánlatnak, a 76. § pedig a vételi ajánlattételi eljárás lezárásának szabályait tartalmazzák. A Tpt. 76. §-ának (5) bekezdése szerinti vételi ajánlati eljárás a Tpt. 68. §-a (1) bekezdésében meghatározott nyilvános vételi ajánlathoz kapcsolódó és a 68-76. §-ainak megfelelően lefolytatott eljárás. E jogszabályhelyek szerint a nyilvános vételi ajánlatot tevőnek abban az esetben áll fenn a vételi kötelezettsége, ha egyrészt a vételi ajánlati eljárás lezárásakor a befolyása a szavazati jogok 90%-át meghaladta, másrészt a fennmaradó részvények tulajdonosai a vételi ajánlat elfogadására nyitva álló határidő zárónapját követő 30 napon belül azok megvásárlását kérték. A kereset ténybeli alapját adó befolyásszerzéssel kapcsolatban a Tpt. VII. fejezetében szabályozott vételi ajánlati eljárást az alperes nem folytatott le, ennek hiányában annak lezárására nem kerülhetett sor, így a felperesnek nem nyílt meg az a joga, hogy a Tpt. 76. §-ának (5) bekezdésére alapítva a részvényei megvásárlását kérje.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és új határozat hozatalát, avagy az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását, valamint a költségei megítélését kérte. A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Tpt. 76. §-nak (1) és (5) bekezdésében, a 79. §-ának (1) bekezdésében és a 80. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megsértésében jelölte meg. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság a tényállást iratellenesen állapította meg, a döntése okszerűtlen és logikailag ellentmondó következtetéseket tartalmaz, továbbá figyelmen kívül hagyta a Tpt. 36. és 37. §-ában foglalt rendelkezéseket. Előadta, hogy az alperes szabályosan lefolytatott nyilvános vételi ajánlat során szerzett 90%-ot meghaladó befolyást a Pick Rt.-ben. Ezzel beállt a Tpt. 76. §-ának (5) bekezdésében írt vételi kötelezettsége, mivel a befolyásszerzésre alapított igényeknél nem az eljárás jellege, hanem a szerzés ténye, annak mértéke és időpontja bírt jogi jelentőséggel. Az alperes a Magyar Tőkepiac című lapban hivatalos formában közzétette, hogy az általa 2002. szeptember 25-én tett vételi ajánlat lezárásakor - 2002. október 25-én - a Pick. Rt. által kibocsátott részvények 93,33%-ával rendelkezik, ezért iratellenesen állapította meg a másodfokú bíróság, hogy az alperes nem folytatott le szabályszerű vételi ajánlattételi eljárást. Az alperes által a tőzsdei vételi ajánlatnak nevezett eljárás is egy nyilvános ajánlattételi eljárás. Az ajánlattétel tartalmáról a Tpt. 36. §-a, a közzététel módjáról pedig a 37. §-a rendelkezik. Az eljárás érdemi része abból állt, hogy az induló- és zárónap között, aki akarta eladhatta a részvényeit az ajánlattevőnek az ajánlati áron. A zárónapon összegzik és közzéteszik az eredményt és ha az ajánlattevő így megszerzett részesedése összességében meghaladja a részvénytársaság által kibocsátott részvények 90%-át, a fennmaradó részvényeket tulajdonosai 30 napon belül bejelentett kérésére a befolyásszerző - most már nem a maga által ajánlott, hanem a törvényben meghatározott vételáron - köteles megvásárolni. Azt, hogy a perbeli esetben ugyanilyen módon történt az ajánlattétel az általa F/3. és F/4. sorszám alatt csatolt okiratokkal kívánta bizonyítani. Az eljárás lezártával a részvényeket 2002. november 7-ei hatállyal a BÉT-ről kivezették. Hivatkozott arra, hogy a befolyásszerzés ténye és mértéke nincs összefüggésben a részvények tőzsdéről való kivezetésével, a tőzsdei kivezetési eljárás a befolyásszerzésre alapított igények megnyíltának nem előfeltétele.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!