A Fővárosi Ítélőtábla Pkf.26707/2010/3. számú határozata a Magyar Szabadalmi Hivatal védjegy ügyben hozott határozatának megváltoztatása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 253. §, 259. §, 1997. évi XI. törvény (Vt.) 3. §, 79. §] Bírók: Békefiné dr. Mózsik Tímea, Lesenyei Terézia, Pullai Ágnes
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék Pk.22743/2010/3., *Fővárosi Ítélőtábla Pkf.26707/2010/3.*, Kúria Pfv.20703/2011/3.
***********
Fővárosi Ítélőtábla
8.Pkf.26.707/2010/3.
A Fővárosi Ítélőtábla az S.B.G.&K. Ügyvédi Iroda (...., ügyintéző: dr. Sasvári Gabriella ügyvéd) által képviselt felperes neve (....) kérelmezőnek a Magyar Szabadalmi Hivatal védjegybejelentést elutasító határozatának megváltoztatása iránt indított ügyében a Fővárosi Bíróság 2010. szeptember 3. napján kelt, 1.Pk.22.743/2010/3. számú végzése ellen a kérelmező 4. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi
v é g z é s t :
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyja.
A végzés ellen nincs helye fellebbezésnek.
I n d o k o l á s
Az elsőfokú bíróság végzésével elutasította a kérelmezőnek a Magyar Szabadalmi Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) védjegybejelentést elutasító határozatával szemben előterjesztett megváltoztatási kérelmét.
Osztotta a Hivatal álláspontját, miszerint a Nizzai Megállapodás 18., illetve 25. osztályaiba sorolt különféle bőráruk, illetve ruházat, cipő és fejfedő áruk tekintetében a "PME LEGEND AMERICAN CLASSIC" szavakat ábrás kialakításban tartalmazó, .... lajstromszámú nemzetközi védjegy a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (a továbbiakban: Vt.) 3. § (1) bekezdésének b) pontja alapján Magyarországon nem részesíthető oltalomban, mert a megjelölés nem amerikai bejelentő esetében a földrajzi származás tekintetében alkalmas a fogyasztók megtévesztésére. Kitért rá, hogy a Hivatal a kérelmező határidőn túl előterjesztett nyilatkozatát nem vette figyelembe, hanem döntését a rendelkezésére álló adatok alapján hozta meg.
Általánosságban rámutatott, hogy a megtévesztés akkor áll fenn, ha a földrajzi származásra utaló megjelöléshez a fogyasztó olyan pozitív előítélete kapcsolódik, amely a tényleges származási hely esetében állna fenn.
Kifejtette, hogy nagy méretű betűi folytán nem vitásan a megjelölés "PME LEGEND" eleme ötlik először az átlagfogyasztó szemébe, ez azonban nem jelenti azt, hogy a kisebb betűkkel írt "AMERICAN CLASSIC" szóösszetétel elkerülné a figyelmét. Érvelése szerint köztudomású, hogy a divatra, különösen a fiatalok öltözködési stílusára az amerikai kultúra meghatározó hatással bír. Az Amerikai Egyesült Államokban gyártott ruházati termékek az átlagfogyasztó számára vonzóak, az élvonalbeliséggel, az eredetiséggel kapcsolatos pozitív előítéletet hordozzák. Az árujegyzék nem ad eligazítást arra nézve, hogy a felsorolt termékek nem az USA-ból származnak, így a fogyasztó azt hiheti, hogy valóban amerikai terméket vásárol, ugyanis a szóösszetétel azt jelenti, hogy amerikai klasszikus, klasszikusan amerikai. Okfejtése szerint az angol nyelvet ismerők számára ez nem az "amerikai stílusú" jelentésnek a szinonimája, ami egyébként sem azonos az amerikai eredettel. Minthogy a ciprusi illetőségű kérelmező nem igazolta, hogy mennyire lenne képes eleget tenni az amerikai származáshoz fűződő fogyasztói elvárásoknak, így védjegye Magyarországon oltalomban nem részesülhet.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!