Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.9.290 A bányászati jog a bányatelekhez kapcsolódó vagyoni értékű jog, annak átengedésére irányuló kötelezettségvállalás - ellenkező megállapodás hiányában - nem csak az eladott ingatlanokra, hanem a bányatelekhez tartozó valamennyi ingatlanra vonatkozik [1993. évi XLVIII. tv. 23. §, 26. §; Ptk. 207. § (1) bek.].

A peres felek 1997. április 30-án határozott időre - 2002. május 1-jéig - szóló üzemeltetési, vagyonbérleti és opciós szerződést kötöttek egymással, mely szerint a felperes bérbe veszi és üzemelteti az alperes tulajdonában lévő és "t.-i üzeméhez tartozó" összesen 10 db, önálló helyrajzi számmal rendelkező ingatlant a hozzá tartozó gépekkel, berendezésekkel együtt az alperes átadja "a bérlemények körébe tartozó bányaingatlanokon" őt megillető bányászati jogosultságot és a felperes folytatja a bányászati tevékenységet, továbbá vételi jog illeti meg a felperest, 2002. május 1-jéig - 49 millió forint vételár megfizetése és a szerződésben rögzített feltételek bekövetkezte esetén - az ingatlanok és a gépek, berendezések tekintetében. Az alperes kérelme alapján a V.-i Bányakapitányság 1998. február 6-án meghozott - a felperesnek nem kézbesített - határozatával a perbeli T.-i Bányaüzem díszítő-mészkő bányatelkét három, - I/A., I/B. és I/C. - díszítő-mészkő bányatelekre osztotta. A felperes 1998. március 18-ai keltezéssel bejelentette, hogy él vételi jogával az 1997. április 30-ai szerződés alapján. Az alperes 1998. március 20-án kelt levelében - arra hivatkozva, hogy a felperes rekultivációs és környezetvédelmi munkák elmulasztásával szerződésszegést követett el - azonnali hatállyal felmondta az 1997. április 30-ai szerződést.

1998. március 26-án a peres felek és az I.-E. Bank Rt. - amelyet jelzálogjog illetett meg a perbeli ingatlanokon és ingóságokon - abban állapodtak meg, hogy a felperes mint vevő 72 millió forint vételár megfizetése mellett adásvételi szerződést köt az 1997. április 30-ai szerződés "mellékleteiben foglalt tartalommal", az alperes pedig vállalja, hogy "elkezdi a bányajog átadás előkészítését a végleges adásvételi szerződés megkötéséhez".

A peres felek 1998. április 28-án két megállapodást kötöttek.

- Megállapodtak abban, hogy az alperes a t.-i díszítőkő bányával kapcsolatos 465/1992., 1537-1/1997. és 1537-3/1997. számú határozatokban foglalt bányatelekre vonatkozó bányászati jogosultságát átadja a felperesnek és e megállapodásuk mellékletének tekintik az ugyanezen napon megkötött adásvételi szerződésüket.

- Adásvételi szerződést kötöttek arról, hogy a felperes megvásárolja az alperes tulajdonában lévő és a "t.-i üzemhez tartozó", az 1997. április 30-ai szerződésben is felsorolt tíz ingatlant az ahhoz tartozó gépekkel és berendezésekkel együtt, továbbá, hogy az alperes átruházza a felperesre a megjelölt tíz ingatlanhoz kapcsolódó bányászati jogosultságot is, összesen 72 millió forint + áfa vételár megfizetése mellett.

A V.-i Bányakapitányság 1998. május 19-én meghozott 10.501/1998. számú határozatában azzal járult hozzá a bányászati jog átruházásához, hogy a felperest - az alperes 1998. április 22-ei kérelmének megfelelően - az 1537­

1/1997. számú határozattal megállapított I/A. bányatelek és az 1537-3/1997. számú határozattal megállapított I/C. bányatelek vonatkozásában tekinti új jogosultnak.

A felperes keresetében olyan tartalmú szerződés létrehozását kérte a peres felek között az előszerződésnek minősülő 1998. március 26-ai megállapodás alapján, hogy az alperes átruházza a felperesre a T. I/B. díszítő­mészkő bányatelek bányászati jogosultságát (is) a felperesre, és ehhez kéri a V.-i Bányakapitányság hozzájárulását.

Az alperes arra hivatkozással, hogy a T. I/B. bányatelken 20 éve nem folyik bányászati tevékenység és az erre vonatkozó bányászati jogot - ahogy az a bányászati jogosultság átadásáról szóló 1998. április 28-ai megállapodásból is kitűnik - nem kívánta a felperesre átruházni, a kereset elutasítását kérte. Arra az esetre, ha a bíróság azt állapítaná meg, hogy a bányászati jogosultság átengedése kiterjedt a I/B. bányatelekre is, kifogás útján kívánta megtámadni az 1998. április 28-ai szerződést a feltűnően nagy értékaránytalanságot tartalmazó vételár meghatározása miatt.

Az elsőfokú bíróság 2005. március 9-én meghozott ítéletében helyt adott a felperes keresetének. Az elsőfokú ítélet indokolásában írtak szerint a bányászati jogosultság átadására vonatkozó 1998. április 28-ai megállapodás nem felelt meg maradéktalanul az előszerződésnek minősülő 1998. március 26-ai megállapodásban írtaknak, illetve a felek korábbi megállapodásaiból kitűnő szerződési akaratának. Figyelemmel arra, hogy az 1997. április 30-ai szerződés is a t.-i üzemhez tartozó bányaingatlanokon fennálló bányászati jogosultság korlátozás nélküli átadásáról szól, - amit a szerződéskötésekkel kapcsolatos tárgyalásokon részt vevő személyek tanúvallomása is alátámasztott - az elsőfokú bíróság arra a megállapításra jutott, hogy az 1998. március 26-ai előszerződés a t.-i bányaüzemhez tartozó valamennyi vagyontárgyra és vagyoni értékű jogra kiterjedt. Ezért döntött a szerződés létrehozásáról a Ptk. 208. § (3) bekezdése alapján.

Az alperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság 2005. október 11-én meghozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság szerint az elsőfokú bíróság kellően feltárt tényállás alapján, téves jogkövetkeztetésre jutott. Egyetértett ugyan az elsőfokú bírósággal abban, hogy az 1997. április 30-ai szerződésben rögzített bányászati jogosultság alatt a még meg nem osztott bányatelekre vonatkozó bányászati jogosultságot kellett érteni, álláspontja szerint azonban ez a szerződés megszűnt az alperes felmondása folytán, az ezt követően megkötött szerződések pedig már nem a felperes vételi jogán alapultak. Az alperes kérte a bányatelek megosztását a Bányakapitányságtól, majd az 1998. március 26-ai előszerződésben már nem a korábbi szerződésekben írtak szerint vállalta a "bányajog átadás előkészítését", 1998. április 28-án pedig nem rendelkeztek a felek a T. I/B. díszítő-mészkő bányatelekre vonatkozó bányászati jogosultság átruházásáról. Mindez azt igazolja, hogy az alperes előszerződés-kötési szándéka nem terjedt ki a T. I/B. díszítő-mészkő bányatelekhez kapcsolódó bányászati jogosultság átruházására, így szerződéskötési kötelezettség elmulasztása hiányában a felperes keresete megalapozatlan.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Hangsúlyozta, hogy 1997. április 30-a után az alperes teljesen kivonult a t.-i üzem területéről. A bányatelek megosztása nemcsak jogszabályba ütközött, hanem szakmailag is indokolatlan volt, ugyanis a megosztással létrejött I/B. bányatelken húzódó felszíni közműrendszer miatt a három bányatelek csak együttesen képez egy használható egészet. Utalt arra, hogy az alperes olyan ingatlanra is kérte a felperes bányászati jogának bejegyzését, ami a Magyar Állam tulajdonában van (0151/1.), de nem kérte a I/B. bányatelek területére eső 018/2. hrsz. ingatlanra, holott annak tulajdonosa az adásvételi szerződés folytán a felperes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!