Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék M.71137/2020/27. számú határozata. Bírók: Balázs Magdolna, Matók Ágnes, Nagy Istvánné

Fővárosi Törvényszék

Munkaügyi Kollégiuma

16.M.71137/2020/27.

A Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma

a dr. Fekete-Gyüre Klaudia kamarai jogtanácsos által képviselt Felperes1 (felperes címe) felperesnek,

az Illés és Társai Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Illés Tibor, jogi képviselő címe) által képviselt Alperes1 (alperes címe) alperes ellen versenytilalmi megállapodásból eredő igény érvényesítése iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes kereseti kérelmét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az alperesnek 15 napon belül fizessen meg 60.000,- (azaz hatvanezer) Ft + Áfa perköltséget.

Az eljárási illetéket az állam külön felhívására felperes viseli, amelynek összege 62.640,- (azaz hatvankettőezer-hatszáznegyven) Ft, amelyből a felperes lerótt 31.320,- (azaz harmincegyezer-háromszázhúsz) Ft-ot, így a felperest terhelő összeg 31.320,- (azaz harmincegyezer-háromszázhúsz) Ft.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a jelen bírósághoz benyújtott és a Fővárosi Ítélőtáblához címzett fellebbezésnek van helye, amelyet a peres felek elektronikus úton nyújthatnak be.

A bíróság tájékoztatja a peres feleket, hogy a fellebbezési határidő lejárta előtt a felek közösen kérhetik, hogy a bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el.

Indokolás

A bíróság által megállapított tényállás

[1] A bíróság a peres felek előadása, a csatolt iratok és a perben tanúként meghallgatott tanú1, tanú2 és tanú3 vallomása alapján az alábbi tényállást állapította meg.

[2] A felperesi munkáltató fő tevékenységi köre magánegészségügyi szolgáltatóként szakorvosi járóbeteg-ellátás.

[3] Az alperes 2017. szeptember 4-től állt határozatlan idejű munkaviszonyban a felperesi munkáltatóval, toborzási specialista munkakört ellátva.

[4] A felek a munkaszerződést 2019. február 1-jén módosították, az alperes havi bruttó munkabérét 552.000,-Ft-ban határozták meg.

[5] A felek által megkötött munkaszerződés rendelkezést tartalmazott a versenytilalomról is. E szerint: "Munkavállaló a versenytilalmi megállapodás keretében kötelezettséget vállal arra, hogy a munkaviszonya megszűnését követő 1,5 éven belül (versenysemlegességi időszak) nem létesít munkaviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt, illetve polgári jogviszonyt a munkáltatóval hasonló tevékenységet folytató külföldi vagy belföldi gazdálkodó szervezetben, a munkáltató versenytársánál vagy olyan más gazdálkodó szervezetben, amely ilyen gazdálkodó szervezetben részesedéssel (ideértve az üzletrészt, részvényt, vagy más tagsági jogokat) rendelkezik vagy ilyen gazdálkodó szervezettel üzleti kapcsolatban áll, valamint nem keresi meg az ügyfélkör azon tagjait, akik a munkavállaló munkaszerződésének megszűnését megelőző egy évben a munkáltató ügyfelei, vevői voltak, és nem keres meg, nem ajánlhat a munkáltatótól olyan munkavállalót, aki a megszűnés időpontját megelőzően legalább 3 hónapig a munkáltatóval munkaviszonyban áll.

Ezen bekezdés alkalmazásakor hasonló tevékenység alatt kell érteni különösen a versenyszférában működő egészségügyi szolgáltató, fogászati egészségügyi szolgáltató, egészségbiztosító, egészségbiztosítást értékesítő biztosító, biztosításközvetítő, egészségpénztár tevékenységét.

A jelen pontban írt kötelezettség ellenértéke a munkavállalónak a munkaviszony megszűnésekor számított hat havi alapbére. Az ellenérték fele a munkaviszonyban töltött utolsó napot követő 60 napon belül, a másik fele pedig a versenysemlegességi időszak végén esedékes, kivéve ha a munkavállaló megszegi a versenysemlegességi szabályok bármelyikét. Amennyiben a munkavállaló e pontban foglalt kötelezettségének nem tesz eleget, a munkavállaló köteles az előző bekezdésben meghatározott és már megfizetett ellenérték kétszeresét a munkáltató részére megfizetni, beleértve a személyi jövedelemadót, minden társadalombiztosítási és egyéb, a munkavállaló által fizetendő foglalkoztatással kapcsolatos hozzájárulást, valamint minden vonatkozó társadalombiztosítási és egyéb, a munkáltató által a versenysemlegességi díjon túlmenően fizetendő, foglalkoztatással kapcsolatos hozzájárulást és adót, amelyet a munkáltató az adó- vagy más hatóságoknak fizet be és amelyet nem tud visszaigényelni.

A felek megállapodnak, hogy a munkáltató jelen pontban foglalt versenykorlátozó megállapodástól:

a) munkáltatói felmondás esetén a felmondást közlő iratban, vagy a munkaviszony megszűnéséig,

b) munkavállalói felmondás esetében a munkaviszony megszűnéséig,

c) közös megegyezés esetén a közös megegyezést tartalmazó iratban, vagy a munkaviszony megszűnésének napjáig a munkavállaló hozzájárulása nélkül, egyoldalú írásbeli nyilatkozat útján teljesen vagy részben elállhat. Munkáltatói elállás esetén a munkavállaló értelemszerűen nem részesül a jelen pontban rögzített ellenértékben".

[6] Az alperes 2020. február 4-én kelt felmondásával a jogviszonyát megszüntette, a 30 napos felmondási időt figyelembe véve a jogviszonya 2020. március 5-én megszűnt.

[7] A felperes az alperesi jogviszony megszűnésének napján, azaz 2020. március 5-én a versenytilalmi megállapodásban foglaltak alapján egyoldalú jognyilatkozat útján arról tájékoztatta az alperest, hogy a versenytilalmi megállapodásban kikötött versenysemlegességi időszak utolsó 14 hónapja tekintetében eláll a versenytilalmi megállapodástól, így a versenysemlegességi időszak a munkaviszony megszűnésétől számított 4 hónapra csökken, valamint tájékoztatta az alperest arról is, hogy ezzel arányosan a kötelezettség ellenértékét 6 havi munkabér helyett 1,33 havi alapbér összegére csökkenti, mely az alapbérét figyelembe véve bruttó 736.000,-Ft, és ezen összegnek a felét a felperes az alperes által munkaviszonyban töltött utolsó napot követő 60 napon belül, a másik felét pedig a versenysemlegességi időszak végén fizeti meg.

[8] A 2020. március 5-én kelt jegyzőkönyv szerint az alperes a fenti felperesi jognyilatkozatot átvette, a jegyzőkönyv aláírásával.

[9] A 2020. március 10-én kelt alperesi levélben, amelyet az alperes a felpereshez intézett, az alperes arról tájékoztatta a felperest, hogy a versenysemlegességi kötelezettség ellenértékét visszautasítja, kifejtette azon álláspontját, hogy a munkaszerződésbe foglalt versenytilalmi megállapodás semmis, így annak ellenértékéről lemond.

[10] A fentieket követően a felperes arról szerzett tudomást, hogy az alperes elhelyezkedett a Kft-nél, a felperesi tudomás szerint humánerőforrás vezetőként, ennek okán a felperes a versenytilalmi megállapodástól való részleges elállásról szóló dokumentumban foglalt összeget, illetve annak első részletét az alperesnek nem fizette meg.

[11] Peradat, hogy az alperes 2020. március 17-től elhelyezkedett a Kft-nél (jogutód Center) az alperesi munkaszerződés szerint munkaköre projekt koordinátor.

[12] A felek egyező előadása szerint az a perben nem volt vitatott, hogy a Center az alperes új munkáltatója egészségügyi szolgáltatási tevékenységet végez, tevékenysége azonos, illetve hasonló a felperesével, vagyis a felperessel konkurens cégnek tekintendő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!