Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.10.399 A gondozásra irányuló szerződésre az általános szabályok az irányadóak, és a felek közötti kapcsolat megromlása esetén a szerződés módosításának nincs akadálya [Ptk. 207. § (1) bek., 241. §, 589. § (1) bek.].

Az alperes az 1992. április 27-én kötött, gondozási szerződésnek nevezett megállapodásban vállalta a felperes teljes ellátását, élelmezését, betegsége esetén ápolását, gyógyíttatását, halála esetén illő eltemettetését. Vállalta továbbá a felperes házas ingatlana lakóépületének állagmegóvását és kertjének rendben tartását. A felperes a gondozás ellenében az alperes tulajdonába adta a budapesti házas ingatlanát. Megállapodtak abban, hogy a felperes a gondozás természetbeni teljesítésére még nem tart igényt, ezért az alperes a szerződés aláírásával egyidejűleg 200 000 forintot átadott a felperesnek; és bevezettette az ingatlanba a gázt. Megállapodtak abban, hogy a felperes fizikai állapotának romlása vagy betegsége esetén az alperes azonnal köteles a természetbeni teljesítésre. A felek a gondozás havi értékét 5000 forintban, az ingatlan forgalmi értékét 2 000 000 forintban állapították meg. A szerződés alapján az alperes tulajdonjogát és a felperes haszonélvezeti jogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték.

A felperes az 1996. szeptemberében indított keresetében a szerződés megszüntetését kérte. Arra hivatkozott, hogy az alperes a szerződésben foglaltakat nem teljesítette, emiatt a kapcsolatuk annyira megromlott, hogy tőle a szerződés fenntartása már nem várható el.

Az alperes tagadta, hogy a szerződést megszegte. Álláspontja szerint a felperest a vele azonos vallási közösségbe tartozó személyek befolyásolták, ezért szakította meg vele a kapcsolatot. A felperes magatartása miatt nem képes a teljesítésre, de vállalta, hogy a szerződés életjáradéki szerződéssé való átalakítása esetén életjáradékot fizet a felperes részére.

A bíróság jogerős ítéletével a szerződés megszüntetésére nem látott okot, de arra figyelemmel, hogy a felperes gondozásra nem szorul, úgy látta, hogy a szerződés célja életjáradéki szerződéssé való átváltoztatással még megvalósítható. Erre figyelemmel a szerződést módosította, és 1998. június 1-jétől havi 20 000 forint életjáradék megfizetésére kötelezte az alperest. Megállapította, hogy a felek a Ptk.-ban nem szabályozott gondozási szerződést kötöttek. Szerződési nyilatkozatuknak a Ptk. 207. §-ának (1) bekezdése szerinti értelmezése alapján úgy látta, hogy az alperesnek nem kellett fizetnie havonta 5000 forintot, ez csupán a gondozás eszmei havi értéke volt. Mindemellett a szerződés megkötésekor 200 000 forintot teljesített, és jelentős beruházási munkálatokat végzett a felperes ingatlanán.

A felperes az 1993. március 20-i levelében hivatkozott ugyan az alperes teljesítésének hiányára, de természetbeni ellátást ekkor sem kért, majd 1993. szeptember 14-én és 1994. október 7-én maga nyilatkozott úgy, hogy az alperes a szerződésben vállalt kötelezettségeit teljesíti. Ezt követően a felperes maga vonta meg az alperestől az ingatlan kulcsát, így elzárta őt a természetbeni teljesítés lehetőségétől. A rendelkezésre álló bizonyítékok az alperes szerződésszegését nem igazolják, és az sem állapítható meg, hogy a felek kapcsolata az alperes hibájára visszavezethetően szűnt volna meg. A bíróság mindezekre figyelemmel a szerződést a Ptk. 589. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megfelelő alkalmazásával módosította.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a gondozási szerződés közbenső ítélettel való megszüntetését a felperes kérte. A jogszabálysértést az ítélet megalapozatlanságában jelölte meg. Álláspontja szerint bizonyította a perben, hogy az alperes szerződésszegésére figyelemmel romlott meg a kapcsolatuk, s mert gondozást az alperestől nem várhat, de a megromlott kapcsolat miatt el sem fogad, ezért a szerződés megszüntetése indokolt. Abból a tényből pedig, hogy a bírósági tárgyalásra szépen felöltözve, ápoltan jelent meg, orvos szakértői bizonyítás nélkül nem lehet arra következtetni, hogy képes a mindennapi tevékenységek ellátására. Idős korából és érzékenységéből adódóan arra van szüksége, hogy olyan gondozója legyen, akiben megbízik, és aki nemcsak fizikai, hanem lelki támaszt is tud nyújtani a számára.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!