Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.1.6 I. Megvalósítja a többrendbeli csalás bűntettét, aki vállalkozása bővítésére hivatkozással több személytől olyan kölcsönösszegeket vesz fel, amelyeknek a visszafizetésére irányuló szándéka már az összeg felvételekor is hiányzik, és ezek visszafizetésére objektív lehetősége nincs is [Btk. 318. § (2) bek. c) pont, (4) bek. b) pont, (5) bek. b) pont, (6) bek. b) pont].

II. A csalás megvalósulása szempontjából nincs jelentősége az arra való hivatkozásnak, hogy a csalás elkövetője a felvett kölcsönösszegeket meghaladó értékű ingatlantulajdonnal rendelkezik [Btk. 318. § (1) bek.].

A városi bíróság az 1997. szeptember 2. napján kelt ítéletével a II. r. terheltet társtettesként, folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett, jelentős kárt okozó csalás bűntette; társtettesként, folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett, nagyobb kárt okozó csalás bűntette és 2 rb. társtettesként, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt halmazati büntetésül 2 év 6 hónapi börtönbüntetésre, 3 évre a közügyektől eltiltásra és 60.000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte.

A megyei bíróság mint másodfokú bíróság az 1998. június 19. napján kelt végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A C. Betéti Társaság (a továbbiakban: bt.) 1990. augusztus 20. napján alakult, melynek korlátlanul felelős beltagja a II. r. terhelt volt, aki a társaság képviseletét is ellátta, a férje - az I. r. terhelt - pedig a bt. kültagjaként szerepelt. A II. r. terhelt és a férje 1992. és 1993. évben a bt. működésének költségeihez több személytől kölcsönöket vettek fel. Fedezetként a tulajdonukban nem lévő ingóságot, illetve ingatlant ajánlottak fel úgy, hogy - a korábbi nagy összegű tartozásaikra is tekintettel - a visszafizetés reális lehetősége a kölcsönfelvétel időpontjában sem állt fenn.

1. 1992. december 30-án az I. r. terhelt - azzal az ígérettel, hogy társként a vállalkozásba beveszi - F. A.-tól 500.000 forint kölcsönt vett fel. A kölcsönt a bt.-n belüli faipari termékek gyártásának beindításához kérte. A kölcsönszerződésben az I. r. terhelt kötelezettséget vállalt arra, hogy a kölcsön összegét kamatokkal együtt 1993. december 31-ig F. A. sértettnek visszafizeti.

A szerződés előkészítésében a II. r. terhelt is részt vett, és a kölcsönszerződést tanúként aláírta. A sértettől átvett pénzt a II. r. terhelt és a férje közösen felélték, a kölcsön összegét F. A.-nak nem fizették vissza, őt a vállalkozásba nem vették be. A bűncselekménnyel okozott kár nem térült meg.

2. 1993. január 17-én a terheltek K. I. sértettel is kölcsönszerződést kötöttek 1.500.000 forintra vonatkozóan azzal a feltétellel, hogy a kölcsönösszeg kamatát 1993. június 17-ig, míg az 1.500.000 forint tőkét 1994. január 17-ig visszafizetik. A kölcsönösszeg átvételekor fedezetként K. I. sértettnek 323 gr arany ékszert adtak át, továbbá fedezetként különböző faipari gépeket is felajánlottak.

A kölcsön összegéből 18.200 forintot megfizettek. A sértett kérelmére lefolytatott végrehajtási eljárás során a végrehajtó az arany ékszereket a sértettnek átadta, így az okozott kárból 289.000 forint megtérült.

3. 1993. február 17. napján a terheltek ismét kölcsönszerződést kötöttek a 2. pontban szereplő K. I. sértettel. A kölcsönszerződés alapján a sértettől 264.000 forint kölcsönt vettek fel, egy hónapos fizetési határidővel.

1993. február 26-án a terheltek K. I. sértettel újabb kölcsönszerződést kötöttek, s e szerződés alapján további 286.000 forint összeget vettek át K. I.-tól ugyancsak egyhónapos visszafizetési határidővel. Miután a terheltek a két kölcsönszerződésben foglalt kötelezettségüknek nem tettek eleget, a korábbi kölcsöntartozást 1993. május 10. napján egy újabb szerződésbe foglalták, mely szerint a korábban felvett kölcsön összegét kamatokkal együtt K. I. sértettnek 1993. augusztus 10. napjáig visszafizetik, és a kölcsön fedezeteként faipari gépeket ajánlottak fel, továbbá vételi jogot biztosítottak az egyik társasházi ingatlanrészre.

A terheltek a sértettet nem tájékoztatták arról, hogy ez a társasházi tulajdonrész nem áll az ő tulajdonukban. E bűncselekménnyel okozott kárból 100.000 forint térült meg.

4. 1994. március 9. napján a terheltek T. I. sértettől 200.000 forintot vettek át, de az elismervény elnevezésű kölcsönszerződésbe az átvett kölcsön kamattal megnövelt összegét: 250.000 forintot foglalták bele.

A kölcsönszerződésben azt vállalták, hogy a felvett kölcsönt 1994. április 9. napjáig fizetik vissza. A kölcsönszerződést csak a II. r. terhelt írta alá. Az átvett kölcsönt a terheltek T. I. sértettnek nem fizették vissza, így a bűncselekménnyel okozott kár nem térült meg.

5. 1994. március 16-án a terheltek a már a 4. pont alatt jelzett T. I. sértettől az üzleti vállalkozásba történő befektetés címén 500.000 forintot vettek át azzal a kikötéssel, hogy azt egy hónapon belül visszafizetik. Az átvételi elismervényt a II. r. terhelt írta alá. A sértettől átvett pénzt azonban a terheltek a megjelölt vállalkozásba nem fektették bele. Az okozott kárból visszafizetéssel 89.000 forint térült meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!