Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2000.2.70 Helyiségbérletnél a bérlő által az ingatlanon eszközölt ráfordításokat (beruházásokat) csak az erre vonatkozó külön megállapodás szerint köteles a bérbeadó - a szerződés megszűnésekor - megtéríteni [1993. évi LXXVIII. tv. 15. § (1) bek., Ptk. 361. §].

Az alperes tulajdonát képezi a p.-i, H. utca 42. szám alatti házas ingatlan, melyből öt helyiséget bérbeadás útján hasznosít. A borozóként üzemelő, összesen 73 négyzetméter alapterületű helyiségcsoport határozatlan időre történő bérbeadása tárgyában a felek 1995. április 2-án bérleti szerződést kötöttek. A szerződés megszűnése esetére kikötötték, hogy a felperes bérlő az ingatlant tisztán, újrafestett állapotban köteles az alperes bérbeadó birtokába adni, a bérlő kötelezte magát, hogy "a szerződés felbontásakor az üzletbe bevitt leltár szerinti berendezési tárgyait a felbontási napot követő harmadik napon belül" elviszi. A szerződés 7. pontjában a felperes kijelentette, hogy semminemű kárpótlásra, kártérítésre, kárigényre, cserehelyiségre nem tart igényt, ezekről lemond. A felperest terhelő kötelezettségek biztosítására 150.000,-Ft óvadékot kötöttek ki, amelyet a szerződés aláírásakor a felperes az alperes részére átadott. A felperes a korábban szobaként használt 7,5 négyzetméter nagyságú helyiséget az alperes hozzájárulásával válaszfal beépítésével húselőkészítővé és fehér mosogatóvá alakította át. A felperesi munkák az ingatlanban 159.562,-Ft műszaki és 200.000,-Ft forgalmi értéknövekedést eredményeztek. A felek az átalakítási költségek viselésének kérdésében megállapodást nem kötöttek.

A felperes a bérleti szerződést 1995. október 17-én 30 napos határidővel felmondta, az ingatlant 1995. december 1-jén elhagyta. A felperes módosított keresetében az alperest az általa átvett 150.000,-Ft óvadékból 9.426,-Ft visszafizetésére, továbbá értéknövelő beruházásai 200.000,-Ft ellenértékének megfizetésére kérte kötelezni.

Az alperes a kereset elutasítását indítványozta, mivel álláspontja szerint a felperesnek a bérleti jogviszonnyal összefüggő tartozásai az óvadék összegét meghaladták, az ingatlan átalakításának költségeire pedig a felperes szerződéses viszonyukra tekintettel nem tarthat igényt.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy a felperesnek fizessen meg 159.562,-Ft-ot és a tőkének 1995. december 15-től a kifizetésig járó évi 20% késedelmi kamatát, továbbá 32.670,-Ft perköltséget. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy a bérleti szerződés megszűnésének időpontjában a felperes tartozása 156.235,-Ft volt, így az óvadék összegéből a felperesnek semmi nem jár vissza. Megállapította továbbá, hogy a felek a lakás- és helyiségbérletről szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (Ltv.) 15. §-ának (1) bekezdésében meghatározott megállapodást nem kötöttek az átalakítás költségeinek viseléséről, ezért a Ptk. 361. §-ában foglalt szubszidiárius szabályok alkalmazásával marasztalta az alperest a munkák ellenértékében és kamataiban.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes fellebbezést terjesztett elő az ítélet megváltoztatása és a kereset teljes elutasítása érdekében, míg a felperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében megváltoztatta, és a keresetet teljes egészében elutasította. A felperes által az állam javára fizetendő elsőfokú illetéket 12.560,-Ft-ra felemelte, és kötelezte a felperest 26.000,-Ft első- és másodfokú perköltség megfizetésére az alperes javára.

A másodfokú ítélet indokai szerint az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy a felek a költségviselés kérdésében nem állapodtak meg, a bérbeadó csupán az átalakításhoz adott hozzájárulást. Az Ltv. 15. §-ának (1) bekezdése szerint a költségviselés tárgyában megkívánt megállapodás létrejöttének hiányában a beruházás költsége a beruházást végző felperest terhelte. A bérleti szerződés 4. és 7. pontjával összhangban a másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint jelen esetben a jogalap nélküli gazdagodás szubszidiárius szabályait nem lehetett alkalmazni.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő a másodfokú ítélet megváltoztatása és keresetének helytadó ítélet hozatala érdekében. A felperes sérelmezte, hogy a másodfokú ítélet önmagának ellentmondó indokokat tartalmaz, amennyiben megállapította, hogy a felek között a költségviselés tárgyában megállapodás nem jött létre. Másrészről a szerződés 4. és 7. pontjából a beruházásokra vonatkozó megállapodás létrejöttére következtetett. A felperes álláspontja szerint a másodfokú bíróság a szerződés hivatkozott pontjait tévesen és - a Ptk. 207. §-a (2) bekezdésének megsértésével - kiterjesztően értelmezte, mivel a felek között a költségviselés tárgyában bizonyítottan nem jött létre megállapodás. Az Ltv. 15. §-a (1) bekezdésének helyes értelmezésével - megállapodás hiányában - nem zárható ki a költségek, illetve az értéknövelés ellenértékének megtérítése iránti igény érvényesíthetősége a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!