Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2013.155 KFT. TAGGYŰLÉSÉNEK ÖSSZEHÍVÁSA - TAGGYŰLÉSI MEGHÍVÓ SZABÁLYSZERŰ KÉZBESÍTÉSE

Amennyiben a tag a taggyűlés időpontját 15 nappal megelőzően megküldött, hozzá címzett meghívót a taggyűlés előtt átveszi, a taggyűlés összehívása szabályszerűnek minősül akkor is, ha a meghívót a társaság nem a tag társasági szerződés, illetve tagjegyzék szerinti lakcímére küldte meg [2006. évi IV. törvény (Gt.) 7. § (1) bek., 144. § (2) bek.; Ptk. 199. §, 214. § (1) bek.].

A fellebbezés elbírálása szempontjából irányadó tényállás szerint F. Zsófia alperes a felperesi társaság tagja. A tagjegyzék és a cégnyilvántartás adatai szerint az alperes lakóhelye 1000 Budapest, A. u. 18. szám alatti címen van.

A felperesi társaság ügyvezetője 2012. május 11-én kelt meghívóval 2012. május 30. napjára taggyűlést hívott össze, a napirendi pontok között az alperes kizárását is feltüntetve.

Az alperesnek címzett, 2012. május 21-én az 1000 Budapest, A. u. 18. szám alatti lakcímre postára adott meghívót F.-né B. Ildikó vette át.

A társaság a taggyűlési meghívót 2012. május 14-én az alperesnek címzetten az R. Galéria 1000 Budapest, B. út 25. alatti címre is megküldte, ahol azt a tértivevény tanúsága szerint az alperes 2012. május 23-án átvette.

A 2012. május 30-án valamennyi tag részvételével megtartott taggyűlésen az alperes meghatalmazott jogi képviselője tiltakozott a taggyűlés megtartása ellen arra hivatkozással, hogy az összehívás nem volt szabályszerű.

A taggyűlés 3/12.05.30. számú határozatával döntött az alperes elleni kizárási per megindításáról, a taggyűlési jegyzőkönyvben a kizárás indokait is rögzítve.

A felperes 2012. június 13-án előterjesztett keresetében az alperes kizárását kérte a kizárási per megindítása tárgyában hozott taggyűlési határozatban megjelölt indokokra hivatkozással. Az alperes ellenkérelmében foglaltakkal szemben a felperes egyebek mellett hangsúlyozta, a taggyűlés összehívására szabályszerűen, a Gt. 144. § (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően került sor, nem eredményezi a taggyűlés összehívásának szabálytalanságát az a körülmény, hogy a taggyűlés időpontját megelőzően 15 nappal az alperes részére a meghívót nem a cégjegyzékben és a tagjegyzékben szereplő címére, hanem munkahelyének címére küldte meg, tekintettel arra, hogy a meghívót az alperes ezen a címen 2012. május 23-án személyesen átvette.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, a taggyűlés összehívása nem felelt meg a Gt. 144. § (2) bekezdésében foglaltaknak, mert a cégjegyzékben szereplő lakcímére a társaság csak 2012. május 21-én küldte meg a meghívót, így a meghívó elküldése és a taggyűlés között nem telt el 15 nap. Tekintettel arra, hogy a taggyűlés megtartásához nem járult hozzá, az ellen tiltakozott, a Gt. 20. § (3) bekezdésében meghatározott feltételek hiányában a taggyűlés megtartására és a kizárás tárgyában a határozat hozatalára jogszabálysértően került sor, ezért a kereset elutasításának van helye.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Ítélete indokolásában a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) 12. § (1) bekezdés b) pontjára, 144. § (2) bekezdésére, valamint 150. §-ára utalva kifejtette, a taggal írásban közlendő jognyilatkozatokat, így a taggyűlési meghívót is a tag társasági szerződésben, illetve a tagjegyzékben megjelölt lakcímére kell megküldenie, a taggyűlési meghívó elküldése időpontjának pedig azt az időpontot kell tekinteni, amikor a tag lakcímére címzett meghívó postára adása megtörténik. A Gt. nem a jognyilatkozat címzetthez történő megérkezéséhez, hanem a címzett részére megküldése időpontjához fűz jogkövetkezményt a 15 napos időköz megállapításával, ezért a taggyűlés összehívásának szabályszerűsége szempontjából kizárólag annak van jogi jelentősége, hogy a tag lakcímére 15 napos időközzel megtörtént-e a meghívó megküldése.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint tekintettel arra, hogy a rendelkezésre álló adatokból megállapíthatóan az alperes társasági szerződés, illetve tagjegyzék szerinti lakcímére a 2012. május 30-i taggyűlés meghívója postai úton 2012. május 21-én, a Gt. 144. § (2) bekezdése szerinti 15 napos időközt előíró garanciális rendelkezés megsértésével került megküldésre, a taggyűlés összehívása nem volt szabályszerű. A nem szabályosan összehívott taggyűlés a Gt. 20. § (3) bekezdésében meghatározott feltételek hiányában nem hozhatott érvényes határozatot, így az alperes kizárása tárgyában született határozat sem érvényes. Ezért a Gt. 47. § (4) bekezdésében foglaltakra tekintettel a kereset elutasításának volt helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!