Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.12.571 I. Ha az elkövető egyetlen elkövetési magatartása a hivatali visszaélés bűntettét és a szolgálatban kötelességszegés vétségét is megvalósítja: a két bűncselekmény látszólagos alaki halmazata folytán csak a súlyosabban büntetendő hivatali visszaélés bűntettének a megállapítása indokolt [Btk. 12. § (1) bek., 225. §, 348. §].

II. A közbizalmat súlyosan sértő és jelentős tárgyi súlyú hivatali bűncselekmény miatt általában nincs helye az enyhítő rendelkezés alkalmazásának [Btk. 83. §, 87. § (2) bek. e) pont, 225. §].

A katonai tanács az 1998. január 22-én kihirdetett ítéletével a rendőr főhadnagy vádlottat a szolgálatban kötelességszegés vétsége és hivatali visszaélés bűntette miatt 200 napi tétel - napi tételenként 200 forint - pénzbüntetésre és lefokozásra ítélte. A tényállás a következő.

A rendőr főhadnagy vádlottat 1997. június 20-án 8 órától bűnügyi készenléti szolgálatba osztották be a kerületi rendőrkapitányságon. Az illetékes elöljáró aznap 8 órától 20 óráig terjedő időre B. A. rendőr törzsőrmesterrel együtt az ügyeletes tiszti beosztás ellátásával is megbízta őt. 1997. június 20-án 8 óra körüli időben H. A. a barátjával, P. A.-val együtt bement a kerületi rendőrkapitányságra, hogy feljelentést tegyen, mert az éjszaka a személygépkocsiját ismeretlen tettesek eltulajdonították. A vádlott az irodájában hallgatta meg H. A. feljelentőt, tőle a személyi igazolványt és a gépjármű forgalmi engedélyét elkérte, majd a feljelentésről készült jegyzőkönyvet a hozzá beosztott B. E. rendőr zászlósnak lediktálta. Amikor a feljelentésről a jegyzőkönyv elkészült, a vádlott közölte H. A.-val, hogy a személygépkocsi megtalálásának nagyon kevés az esélye, és a gépkocsiból csak egy érték maradt, az pedig a forgalmi engedély. Felajánlotta H. A.-nak, hogy megveszi tőle az ellopott gépkocsi forgalmi engedélyét, és azt is közölte, hogy a forgalmi engedélynek a jelenlegi piaci értéke 80.000 forint. Ezután H. A. részére a vádlott három hét gondolkodási időt adott javaslatának megfontolására, és abban egyeztek meg, hogy a vádlottat H. A. keresni fogja. A négy példányban készült feljelentési jegyzőkönyv első oldalát a jobb alsó sarkában H. A. aláírta, a másik oldalát azonban sem a feljelentő, sem pedig a vádlott nem írta alá. A vádlott ezután a gépkocsi forgalmi engedélyét és a személyi igazolványt visszaadta, egyben közölte H. A.-val, hogy amíg az ajánlatán gondolkodik, addig az ügyben nem tesz intézkedést, majd ezt követően a jegyzőkönyv mind a négy példányát betette a lemezszekrényébe. A vádlott a megállapodásnak megfelelően az ügyben semmiféle intézkedést nem tett, az ellopott gépkocsi körözésének az elrendelése iránt nem intézkedett, a jegyzőkönyveket iktatásra nem adta le, és a feljelentés felvételéről az elöljárójának jelentést sem tett.

A feljelentést követően kb. 1,5-2 hét múlva H. A. a vádlottat a szolgálati helyén telefonon többször felhívta, és végül megegyeztek abban, hogy a vádlott az ellopott gépkocsi forgalmi engedélyét 80.000 forintért megveszi. 1997. július 10-én a délutáni órákban H. A. bevitte a rendőrkapitányságra a forgalmi engedélyt, és azt a vádlottnak az irodájában átadta, aki H. A.-nak ekkor az okmányért 80.000 forintot kifizetett. A rendőrkapitányságon ezután H. A.-tól a 80.000 forintot, a vádlottól pedig a forgalmi engedélyt és a lemezszekrényben tartott, négy példányban készült feljelentési jegyzőkönyvet lefoglalták.

Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére súlyosításért; a vádlott és a védő enyhítésért, valamint a mellékbüntetés mellőzése végett fellebbezett.

A katonai főügyész a súlyosításért bejelentett fellebbezést fenntartotta, és végrehajtandó szabadságvesztés főbüntetés kiszabására tett indítványt, a rendfokozatot érintő mellékbüntetés érintetlenül hagyása mellett.

A Legfelsőbb Bíróság a felülbírálat eredményeképpen megállapította, hogy a katonai tanács a tényállást helyesen állapította meg. Az irányadó tényállás alapján az elsőfokú bíróság okszerűen vont következtetést a vádlott bűnösségére, a cselekmény jogi minősítését illetően azonban tévedett.

Az ítéleti tényállás szerint a vádlott a sértett által bejelentett, eltulajdonított gépjármű körözésének az elrendelése iránt azért nem intézkedett, és a feljelentésről készített jegyzőkönyvet iktatásra azért nem adta le, mert 80.000 forintért meg akarta szerezni a jármű forgalmi engedélyét. A vádlott azért szegte meg tehát az ügyeleti szolgálatára vonatkozó rendelkezést, hogy ezáltal jogtalan előnyt szerezzen. A tényállásból kitűnően az ügyeleti szolgálat ellátásra előírt kötelem hivatali kötelezettségének teljesítésére vonatkozott, amelyet előnyért megszegett. A kötelességszegő magatartás tehát a hivatali kötelesség megszegését valósította meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!