Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1977.4.146 Közlekedési balesetből eredő kártérítési igény érvényesítése esetén a károsult felróható és a baleset bekövetkeztében közreható magatartása akkor minősül a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül eső elháríthatatlan oknak, ha a baleset a legnagyobb gondosság, a közlekedési szabályok maradéktalan megtartása mellett is elkerülhetetlen volt, tehát a baleset elhárítása a gépjármű vezetője számára objektíve lehetetlenné vált [Ptk. 345. § (2) bek.].

Az alperes 1972. április 23-án 15.50 óra tájban motorkerékpárjával szabályosan az úttest jobb oldalán haladt. A gyalogos átkelésre ki nem jelölt helyen, az úttest menetirány szerinti bal oldaláról gyalogosan haladt át a jobb oldalra a felperes, ahol az útszegélytől mintegy két méter távolságra az alperes motorkerékpárjával őt elütötte. A baleset folytán a felperes bal bokáján három helyen törés következett be, ezenkívül "az ugrócsont hátrafelé kissé részlegesen ficamodott." A felperes sérülései következtében hosszabb ideig kórházi gyógykezelésben részesült és a baleseti eredetű végleges munkaképesség-csökkenése 40%-os.

A nyomozás során a megyei főügyészség bűncselekmény hiányában az alperessel szemben az eljárást megszüntette. Az orvosszakértői vélemény szerint a felperes a baleset elszenvedésekor súlyos alkoholos befolyásoltság állapotában volt, féktávolságon belül lépett az alperes motorkerékpárja elé s az úttesten nem a kijelölt gyalogosátkelőhelyen haladt át.

Az első fokú bíróság az alperest 49 482 Ft, ennek 1974. január 1-től járó kamata és 1975. június 1-től havi 1256 Ft járadék fizetésére kötelezte, - ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Arra is kötelezte az alperest, hogy az illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt kereseti illetékből - külön felhívásra - fizessen meg az államnak 904 Ft-ot. A rendőrség által készített helyszínrajz és a perben is kihallgatott igazságügyi járműszakértő véleménye alapján tényként állapította meg az első fokú bíróság azt, hogy az alperes féktávolságon belül észlelte az úttesten gyalogosan áthaladó felperest. A 45 km/óra sebességgel haladó motorkerékpár vezetőjének kellő figyelem mellett észlelnie kellett volna a gyalogost és fékezéssel elkerülhette volna a balesetet.

Egyidejűleg értékelte az első fokú bíróság azt, hogy a felperes átkelésre ki nem jelölt helyen haladt át az úttesten s emellett alkoholos állapotban volt. Ezért az alperesre terhesebb 80-20%-os kármegosztást alkalmazott.

Az ítélet ellen egyedül az alperes fellebbezett és a kereset teljes elutasítását kérte.

A másodfokú bíróság részben megváltoztatta az első fokú ítéletet és a keresetet teljesen elutasította. Azt állapította meg, hogy a balesetet a felperes elháríthatatlan magatartása okozta, így az alperest a Ptk. 345. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezések alapján mentesítette a kártérítési felelősség alól. Hivatkozott arra, hogy "az állandó bírói gyakorlat szerint olyan - mások által előidézett - veszélyhelyzetben, amely a gépjárművezetőt féktávolságon belül éri, nem lehet a gépjárművezető terhére írni azt, hogy nem megfelelően választotta meg az összeütközés elkerülését célzó teendőit."

A másodfokú bíróság ítélete ellen emelt törvényességi óvás megalapozott.

A Ptk. 345. §-a a fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatójának felróhatóság nélküli, úgynevezett objektív felelősségét szabályozza. E szigorú felelősség alól az üzemben tartó csak akkor mentesülhet, ha bizonyítani tudja, hogy a kárt a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő.

A károsult felróható és a baleset bekövetkeztében közreható magatartása akkor minősül a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül eső elháríthatatlan oknak, ha a legnagyobb gondosság, a közlekedési szabályok fokozott megtartása mellett is elkerülhetetlen volt a baleset, - vagyis a gépjármű vezetője részéről a baleset elhárítása objektíve lehetetlenné vált. Amint az első fokú bíróság az igazságügyi gépjármű szakértő aggálytalan véleménye alapján helyesen megállapította, az alperes motorkerékpárosnak már 30 méterről látnia kellett volna, hogy a felperes megkezdte az úttesten a szabálytalan áthaladást. Ha ekkor fékez és a motorkerékpár sebességét csökkenti, a baleset - a szakértő véleménye szerint is - elhárítható lett volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!