Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Törvényszék P.20035/2015/19. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 86. §, 233. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 205. §, 217. §, 218. §, 219. §, 221. §, 222. §, 223. §, 232. §, 321. §, 685. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. §, 42. §, 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 3. §, 203. §, 210. §, 2006. évi IV. törvény (Gt.) 21. §, 149. §, 2006. évi V. törvény (Ctv.) 8. §, 2008. évi XLVII. törvény (Fttv.) 3. §, 2014. évi XXXVIII. törvény (DH1. törvény) 2. §, 16. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14. §] Bíró: Varga Annamária

Kapcsolódó határozatok:

*Szegedi Törvényszék P.20035/2015/19.*, Szegedi Ítélőtábla Pf.20517/2015/4., Kúria Pfv.20558/2016/5.

***********

SZEGEDI TÖRVÉNYSZÉK

15.P.20.035/2015/19.szám

A Szegedi Törvényszék dr. képviselő (képviselő címe) által képviselt felperes nevefelperes címe szám alatti lakos felperesnek - dr. képviselő ügyvéd (képviselő címe) által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen - szerződés érvénytelenségének megállapítása és egyéb iránt indított perében meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg az alperesnek 260.000,-(Kettőszázhatvanezer) forint elsőfokú perköltséget.

A le nem rótt 317.100,-(Háromszáztizenhétezer-száz) forint eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 (tizenöt) nap alatt van helye fellebbezésnek, amelyet írásban 3 (három) példányban a Szegedi Ítélőtáblához címezve lehet benyújtani a Szegedi Törvényszéknél.

A másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálhatja el a fellebbezést, ha ezt a fellebbezési határidő lejárta előtt a felek közösen kérték, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik, csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, továbbá ha csak az ítélet indokolása ellen irányul és a fellebbező fél a fellebbezésben nem kérte tárgyalás tartását. Ha a fellebbező fél akár a fellebbezésében, akár a másodfokú bíróság felhívására, illetve a fellebbező fél ellenfele a másodfokú bíróság felhívására tárgyalás tartását kéri, a fellebbezést tárgyaláson kell elbírálni.

Az ítélőtábla előtti eljárásban az ítélet, valamint az ügy érdemében hozott végzések elleni fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező. Erre tekintettel a jogi képviselő közreműködése nélkül eljáró fél perbeli cselekménye, nyilatkozata hatálytalan. Amennyiben a fél jogi képviselővel nem rendelkezik, pártfogó ügyvéd kirendelése iránti kérelmet nyújthat be a lakóhelye szerint illetékes kormányhivatal Igazságügyi Szolgálatánál.

I N D O K O L Á S :

A felperes a kereskedő Kft. szállító útján megvásárolta az .... forgalmi rendszámú Renault Scenic személygépkocsit. A vételár finanszírozására 2008. december 01. napján svájci frank alapú kölcsönszerződést kötött az alperes jogelődjével, a alperesi jogelőd Zrt.-vel (a továbbiakban: alperes). Az alperes a .... szerződésszámú szerződés alapján 2.800.000,-Ft kölcsönösszeget folyósított közvetlenül a finanszírozott gépjármű eladója részére. Az ún. egyedi szerződésben a "mértékadó devizanem"-et CHF-ben kötötték ki. A rendszeres törlesztőrészleteket 84x55.767,-Ft-ban határozták meg. Az első részlet esedékessége 2009. január 05. napja volt, a további részleteket pedig ezt követően minden hónap 5. napjáig kellett teljesíteni. Az összes törlesztőrészlet összege 4.684.428,-Ft-ot tett ki. Az egyedi szerződés a teljes hiteldíj mutatót 18,66 %-ban rögzítette.

Az egyedi kölcsönszerződés 2. pontja szerint: "Az egyedi kölcsönszerződésben nem szabályozott kérdéseket a szerződés elválaszthatatlan részét képező, a alperesi jogelőd Zrt. hitelezési tevékenységére vonatkozó üzletszabályzata HIT3/2008.11.01. tartalmazza." A szerződésről készült okiratban rögzítésre került (3. pont) a felperes nyilatkozata, amelyben kijelentette, hogy az egyedi kölcsönszerződésben az annak elválaszthatatlan részét képező opciós és adásvételi szerződésben, valamint az Üzletszabályzatban foglaltakat megismerte, megértette és azokat a szerződés aláírásával magára nézve kötelezőnek ismeri el és az Üzletszabályzat átvételét a szerződés aláírásával nyugtázza.

A ..... számú gépjármű hitelezési tevékenységre vonatkozó Üzletszabályzat (a továbbiakban: Üsz.) többek között az alábbiakat rögzíti:

I. 6. Normál deviza konstrukció: Amennyiben a mértékadó devizanem nem forint, a kölcsönbevevő a kamatváltozás I. és II.-t a kölcsönbeadó Hirdetménye szerint köteles megfizetni.

I.15. Törlesztőrészlet: Az egyedi kölcsönszerződésben meghatározott esedékességekhez tartozó tőke - , valamint kamattörlesztési kötelezettségek együttes összege.

I.17. Mértékadó devizanem: Az egyedi kölcsönszerződésben meghatározott devizanem.

I.18. Mértékadó kamatláb:

c) amennyiben a mértékadó devizanem egyéb (nem forint és nem euró), úgy a mértékadó kamatláb a londoni bankközi piacon a mértékadó devizanemben három havi időtartamra jegyzett, a Reuters Monitor megfelelő oldalán naponta közzétett kínálati referencia kamatláb (három havi LONDON InterBank Offered Rate-LIBOR).

I.22. Árfolyam: A Zrt. által a mértékadó devizanemre, "MTB Deviza Árfolyamon" jegyzett hivatalos, forintban kifejezett árfolyam.

I.24. Mértékadó árfolyam: A mértékadó devizanem vételi árfolyama az egyedi kölcsönszerződés létrejötte napján.

I.25. Kamatváltozás:

a) Kamatváltozás I: a mértékadó kamatláb pénzpiacon bekövetkezett százalékos értékének változása függvényében a hátralévő törlesztőrészletek összegét érintő kamatkülönbözet.

b) Kamatváltozás II. (árfolyamváltozás): a mértékadó árfolyam és a fizetési esedékesség napján aktuális deviza eladási árfolyam változásának függvényében az alábbi képlet szerint meghatározott kamatkülönbözet:

Kamatváltozás II. = fizetési kötelezettség x ((fizetési esedékesség napján aktuális deviza eladási árfolyam / mértékadó árfolyam) - 1).

c) Kamatváltozás III. (árfolyamváltozás): a kölcsönszerződés futamidő lejárta előtti megszűnésekor fizetendő - ki nem terhelt - kamatkülönbözet, amelynek mértéke a szerződés megszűnésének eseteit szabályozó rendelkezésekben külön kerül meghatározásra.

I.27. Teljes hiteldíj mutató (THM):

A THM a különböző ajánlatok összehasonlítására, az ügyfél megfelelő tájékoztatására szolgál. Számítása során a pénzügyi intézménynek a hitellel kapcsolatos - kamaton túli egyéb - költségeket is be kell számítania, ezért az ügylet tényleges terheit mutatja százalékos formában. A THM számításának képletét a 41/1997. (III. 05.) Kormr. tartalmazza. A teljes hiteldíj mutató az egyedi kölcsönszerződés létrejöttekor meghatározott hitelminősítési díjat, valamint kamatot foglalja magában annak figyelembevételével, hogy a felek a kölcsönfolyósítás időpontjának a tervezett átadás dátumát megelőző 15. naptári napot tekintik. Devizaalapú kölcsön esetén a törlesztőrészletek forintban, a szerződéskötést megelőző 10 napnál nem régebbi árfolyamon vannak figyelembe véve.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!