Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10087/2014/7. számú precedensképes határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 275. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 2009. évi VI. törvény (Európai Szociális Karta) 1. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

A határozat elvi tartalma:

Nem rendeltetésellenes a munkáltatói joggyakorlás önmagában amiatt, mert a felmentés kiadásakor hatályos, utóbb alkotmányellenesség miatt megsemmisített jogszabályt alkalmazta. 2010. LVIII. Tv. 8. § (1) b), 1992. XXII. Tv. 4. §

***********

Mfv.I.10.087/2014/7.

A Kúria a dr. Práth Gyula ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Somogyi-Lovas Beatrix jogtanácsos által képviselt alperes ellen kormánytisztviselői jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságnál 3.M.4312/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.637.399/2012/5. számú közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2014. május 28. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.637.399/2012/5. számú közbenső ítéletét hatályon kívül helyezi és a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 3.M.4312/2010/21. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek - tizenöt nap alatt - 100.000 (egyszázezer) forint együttes másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt fellebbezési és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

Az alperes a 2010. augusztus 19-én közölt intézkedéssel a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát 2010. október 20-ával indokolás nélkül a 2010. évi LVIII. tv. (Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással megszüntette.

A felperes a keresetében az intézkedés alkotmányellenességét, az Esélytv. 8. § j) pontjába ütközését, jogellenességét, rendeltetésellenességét és uniós jogba ütközését állította.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság a 3.M.4312/2010/21. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította. Rögzítette, hogy az Alkotmánybíróság 1058/B/2010. számú határozatában állást foglalt a Ktjv. 8. § (1) bekezdésének alkotmányossága kérdésében, a hivatkozott rendelkezést alkotmányellenessége miatt 2011. május 31-ei hatállyal megsemmisítette. Ebből következően a 2011. május 31-ét megelőzően kibocsátott intézkedések tekintetében az akkor hatályban volt jogszabály alkalmazandó volt.

Álláspontja szerint az Európai Unió Alapjogi Chartája rendelkezései a tagállamok jogalkotóira akkor kötelezőek, amikor kifejezetten az Európai Unió rendeleteit, határozatait alkalmazzák, vagy irányelveket ültetnek át a nemzeti jogba. A Ktjv. megalkotásakor a Charta rendelkezései nem voltak irányadók, így a munkaügyi bíróság előtt közvetlenül azokra hivatkozni nem lehetett.

Megalapozatlannak találta a felperes hivatkozását arra, hogy az alperesnek az új SzMSz kialakításáig, azaz 2010. szeptember 1-jéig nem volt jogszerű lehetősége a jogviszonya megszüntetéséről intézkedni, mert a 2010. július 6-án kelt kinevezés-módosítással a munkáltatói jogkörgyakorló arról tájékoztatta, hogy a jogutód új szervezeti struktúrájának kialakításáig a felperes kormánytisztviselői jogviszonya változatlan marad. A kinevezés-módosítás ugyanis e körben tájékoztatásnak minősült, ezért nem képezhette akadályát az új SzMSz hatályba lépése előtti munkáltatói intézkedéseknek.

Az egyenlő bánásmód megsértésével kapcsolatban a bíróság többszöri kioktatása ellenére a felperes mindösszesen azt állította, hogy a 2010. évi országgyűlési választások idején fennállt jelöltségére tekintettel érte a hátrányos megkülönböztetés a politikai tevékenysége, hovatartozása miatt. Önmagában azonban azzal, hogy a rá vonatkozó ezen adat interneten hozzáférhető, nem valószínűsítette, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlójának tudomása volt a felperes politikai nézeteiről és tevékenységéről. A felperes nem jelölt meg vele összehasonlítható helyzetben lévő csoportot sem, így a bíróság nem találta indokoltnak a bizonyítás elrendelését a munkáltató jogszerű eljárását illetően.

A rendeltetésellenes joggyakorlás tekintetében a felperes többszöri felhívás ellenére sem tett egyértelmű tényállítást és bizonyítási indítványt arra vonatkozóan, hogy mit tekint az Mt. 4. §-ával ellentétes munkáltatói magatartásnak. Az egyenlő bánásmód megsértését megvalósító munkáltatói magatartás nem azonos az Mt. 4. §-ában foglaltakkal, tehát az erre történő hivatkozást nem lehet rendeltetésellenes joggyakorlással összefüggő tényállásnak tekinteni. Önmagában az a felperesi érvelés, miszerint az indokolás nélküli felmentés egy "jogi nonszensz", szintén nem felel meg a rendeltetésellenes joggyakorlással kapcsolatos tényállítás követelményének.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Törvényszék a 49.Mf.637.399/2012/5. számú közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. Megállapította, hogy az alperes a 2010. augusztus 19-én kelt felmentéssel jogellenesen szüntette meg a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát, amely 2013. február 22-én szűnt meg. Az anyagi igények elbírálására az iratokat az elsőfokú bíróságnak visszaküldte.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a munkáltató eljárása az Mt. 4. §-ába ütközött.

Az alperes ugyan a felperes felmentésekor még nem ismerhette az Alkotmánybíróság döntését, de e körülmény önmagában nem jelenti azt, hogy az Alkotmánybíróság döntését megelőzően az érintett jogszabály nem minősült alkotmánysértőnek. Az alperes eljárása az intézkedésekor a hatályos jogszabályoknak megfelelt, de az Mt. 4. § (1) bekezdésében foglaltaknak nem, ugyanis alkalmas volt arra, hogy a felperes jogos érdekét csorbítsa, érdekérvényesítési lehetőségét korlátozza. Ha a munkáltató intézkedése jogszerű, nem jelenti ,hogy rendeltetésszerű is. Erre a felperes a másodfokú bíróság előtt eredményesen hivatkozott. A másodfokú bíróság e körben utalt az Alkotmánybíróság 8/2011. (II.18.) AB határozatának indokolására. Az Alkotmánybíróság azért semmisítette meg az Alkotmányba ütközés miatt a Ktjv. 8. § (1) bekezdését, mert ez a rendelkezés akadályozta az érdemi bírói jogvédelem igénybe vételét, nem nyújtott valódi hatékony jogvédelmet a munkáltató visszaélésszerű, önkényes döntésével szemben. A bíróságok ugyanis nem lehettek ismeretében azoknak a tényeknek és körülményeknek, amelyek a döntés indokát jelentik, csak formai szempontokból vizsgálhatták felül a munkáltató intézkedését.

Az Alkotmánybíróság 8/2011. (II.18.) számú határozata részletesen kifejtette, hogy a sérelmezett jogszabály miért alkotmánysértő, ezért ennek megismétlését a másodfokú bíróság mellőzte.

Álláspontja szerint a munkáltató eljárása az uniós jogba ütközött: az Alapjogi Charta 30. cikkét, és az Európai Szociális Karta 24. cikkét sértette. Ezen "alapelvek érvényre juttatása az Emberi Jogok Európai Bírósága több eseti döntésében is megjelenik (K.M.C. kontra Magyarország, C-473/93. számú ügy stb.)" ( II. fokú ítélet 5.oldal 5. bekezdés) .

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!