A Szegedi Ítélőtábla Pf.20734/2013/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 83. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 559. §] Bírók: Bálind Attila, Bánfalvi-Bottyán Csilla, Kiss Gabriella
SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA
Pf.I.20.734/2013/3. szám
A Szegedi Ítélőtábla a dr. Ábrahám László ügyvéd által képviselt I.rendű felperes neve (címe) szám alatti lakos I. rendű, II.rendű felperes neve ugyanottani lakos II. rendű és kk. III.rendű felperes neve ugyanottani lakos III. rendű felpereseknek - a dr. Varga István ügyvéd által képviselt alperes neve (címe) szám alatti székhelyű alperes ellen kártérítés iránt indított perében - melybe a dr. Jakab Tamás ügyvéd által képviselt Alperesi beavatkozó az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozott - a Gyulai Törvényszék 2013. július 31. napján kelt 9.P.20.337/2010/105. számú ítélete ellen az alperes részéről 107., valamint az alperesi beavatkozó részéről 108. sorszám alatt előterjesztett fellebbezések folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő
Í T É L E T E T :
Az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, megfellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatja és mellőzi az alperes, valamint a beavatkozó elsőfokú eljárási költségben történő egyetemleges marasztalását, egyben az alperest 1.000.000,- (Egymillió) forint, a beavatkozót 300.000,- (Háromszázezer) forint elsőfokú eljárási költség 15 napon belüli megfizetésére kötelezi az I.-III. rendű felperesek, mint egyetemleges jogosultak részére.
Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.
Kötelezi az alperest, 15 nap alatt fizessen meg az I-III. rendű felpereseknek, mint egyetemleges jogosultaknak 300.000,- (Háromszázezer) forint másodfokú eljárási költséget.
A le nem rótt 1.720.000,- (Egymillió-hétszázhúszezer) forint fellebbezési eljárási illeték az állam terhén marad.
Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.
I N D O K O L Á S :
Az I. és II. rendű felperesek házastársak, a III. rendű felperes kiskorú gyermekük. Az I. rendű felperes a III. rendű felperessel veszélyeztetett terhes volt korábbi, 2007. évi spontán vetélése, gyenge fizikuma és szívbillentyű-rendellenessége miatt. A szülés várható ideje 2009. augusztus 6. napja volt. Terhessége zavartalanul telt, rendszeresen járt terhesgondozáson. Az I. rendű felperes - aki 155 cm magas, és a terhesség alatti 14 kg-os súlygyarapodása következtében 54 kg testsúlyú volt - 2009. augusztus 3-án a hajnali órákban jelentkezett jósló fájásokkal az alperes szülészeti osztályán, ahol laboratóriumi, keringési, medence méret, flowmetria, ultrahang és köldökvéna-áramlás vizsgálatokra került sor. A rendszeres fájások augusztus 4-én éjjel 3 óra körüli időben indultak meg. Ekkor a méhszáj két ujjnyira volt nyitott. Az I. rendű felperes - alperesi alkalmazásban álló - fogadott orvosa burkot repesztett, melynek során tiszta magzatvíz ürült. A reggel 8 óra 30 perc körül tartott vizit során az I. rendű felperest megvizsgálta az osztályvezető főorvos is és úgy határoztak, ha a szülési folyamat jól halad, hüvelyi szülés indokolt, de ha a vajúdás közben szövődmény lép fel, császármetszéssel kell a szülést befejezni. Délelőtt 11 óra körüli időben a méhszáj 8 cm-re volt kinyílva. Ekkor kettő ampulla oxitocin fájáserősítő infúziót kötöttek be, a cseppszámot nem dokumentálták. Közben az I. rendű felperes folyamatos CTG monitorizálás alatt állt. 11.50-től a CTG a magzati szívfrekvencia késői lassulását mutatta, ami 12.10-től 12.20-ig - a CTG észlelés megszűnéséig - súlyosbodott. Időközben - 11.45-kor - eltűnt a méhszáj és 12 órakor tolófájások jelentkeztek. A kezelőorvos jelezte az osztályvezető főorvosnak, hogy a szülés még nem zajlott le. Az osztályvezető főorvos 12 óra 15 perc körüli időben érkezett az I. rendű felpereshez, vizsgálata azonban nem történt meg, mert úgy tűnt, hogy 2-3 tolófájással a III. rendű felperes megszületik. A tolófájások azonban körülbelül 10 percig nem jelentkeztek, ezért a kezelőorvosi vizsgálat során 12.30-kor a császármetszés mellett döntöttek. A magzatot 35 perc múlva emelték ki. A beavatkozás során megállapították, hogy méhrepedés következett be.
A III. rendű felperes megszületése után nem sírt fel és szívműködése sem volt, oxigénhiányos állapot miatt súlyos idegrendszeri károsodást szenvedett. Az újszülöttet 2009. augusztus 4-től 18-ig a (város 1 neve)-i Kórház NIC részlegében, ezt követően szeptember 4-ig Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztályán kezelték.
Miután hazaadták, kezdetben naponta 3-4 ízben, alkalmanként mintegy 1,5 órás időtartamban kellett tornáztatni. Ellátása, felügyelete két személyt igényelt. Havonta 9 alkalommal vitték őt kezelésre a (város 1 neve)-i kórházba 8 hónapos koráig. Havonta 1 alkalommal gyermekneurológusnál jelentek meg fél éves koráig. A (város 2 neve)-i, a ..., valamint a (város 3 neve)-i Gyermekkórház szakambulanciáját is látogatták. Jelenleg a (város 3 neve)-i Epilepszia Központba kell negyedévente kezelésre hordani. Két hónapos korától (város 4 neve)-n heti 5 alkalommal vett részt gyógytornán 2012. január végéig, ezt követően a gyógytornász heti 2 ízben a felperesek lakásán végezte a tornáztatását. A III. rendű felperes kezét, lábát képes mozgatni, de központi idegrendszeri károsodása miatt akaratlagos mozgástevékenységet nem tud végezni. Epilepsziás rohamai vannak, melyekre rendszeresen gyógyszert szed. Önállóan enni, inni nem képes, csak pépes, folyadékszerű ételeket fogyaszt. Pszichomotoros fejlődése életkori átlagától súlyos mértékben elmarad. Tetraparézis pastica tünetegyüttesével sajátos nevelési igényű gyermek, aki súlyos, halmozott fogyatékossággal küzd. Különleges gondozást igényel, rendszeresen pelenkázni kell. Szellemi fejlettsége jelenleg egy 4 és fél hónapos gyermek szintjét éri el. Nem fordul hasra, csak fejét emeli, tárgyakért ritkán nyúl, izomzata torzult, lábát spiccben, kezeit ökölben tartja, tekintete tompa. Felügyelet nélkül nem hagyató. Újszülöttkori reflexeit megtartotta, azonban kéz-szem koordinációja nem alakult ki. Korai fejlesztése 5 éves koráig fog tartani, ezt követően fejlesztő nevelésben vesz részt. 6 éves kora után súlyosan, halmozottan fogyatékos gyermekeket fejlesztő iskolában kell képezni, illetve fejlesztésben részesíteni. Célkitűzés, hogy etethetősége, nyelése, rágása javuljon, darabos étrendre át tudjon térni, itatva önállóan igyon, ülési módba segédeszközzel tudjon ülni és újszülöttkori reflexei leépítésével szem-kéz koordinációja javuljon. Egész életében ápolásra, gondozásra szorul, beszélni valószínűleg nem lesz képes. Az I.-II. rendű felperesi szülőknek a III. rendű alperes ápolásával, gondozásával összefüggésben rendszeresen többletkiadásaik merülnek fel.
Az I. és II. rendű felpereseknek 2013. január 30-án megszületett második, egészséges gyermekük.
A felperesek módosított keresetükben kérték, hogy a bíróság kötelezze az alperest az I. és II. rendű felpereseknek személyenként 5.000.000,- forint, a III. rendű felperesnek 6.000.000,- forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére. Ezen felül vagyoni kártérítés címén az I.-II. rendű felperesek összesen 4.147.525,- forintot, valamint 2013. június 1-től havi 221.500,- forint járadékot igényeltek. A tőkeösszegek után késedelmi kamatkövetelést is előterjesztettek. Igényüket arra alapították, hogy a III. rendű felperes születése során az alperes orvosai nem kellő gondossággal jártak el, melynek következtében gyermekük súlyos, maradandó egészségkárosodással jött a világra. Ezzel összefüggésben előállott személyiségi jogsérelmük miatt igényeltek nem vagyoni kártérítést. Vagyoni kárigényük a III. rendű felperes ápolásával, gondozásával kapcsolatosan felmerülő, tételesen, összegszerűen megjelölt többletköltségeiket tartalmazza.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!