Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.1.1 A csempészet elkövetéséhez eszközül használt személygépkocsi nem kobozható el, ha az üzemanyagtartály átalakítása következményeként a birtoklása a közlekedés biztonságát nem veszélyezteti [Btk. 77. § (1) bek. b) pont, 312. § (1) bek. a) pont].

Az elsőfokú bíróság 2005. április 11-én hozott ítéletében a terhelt bűnösségét csempészet vétségében állapította meg, ezért őt 1 év időtartamra próbára bocsátotta. Rendelkezett a terhelttől lefoglalt BMV 525 TDS típusú személygépkocsi, annak fogalmi engedélye és indítókulcsa elkobzásáról.

Az ítéleti tényállás szerint a terhelt 2004. április 14-én Ukrajna felől lépte át magyar határt személygépkocsival. A gépkocsi átalakított üzemanyagtartályából előkerült 60 ezer forint értékű magyar adójegy nélküli cigaretta. A Z.-i Vámhivatal észlelte a személygépkocsi üzemanyag-tartályának átalakítását is, ezért az autót a forgalmi engedéllyel és az indítókulccsal együtt lefoglalta. Az ítéleti tényállás rögzíti, hogy a lefoglalt gépjármű az átalakított üzemanyagtartálya miatt fokozottan tűzveszélyes, üzemeltetése az átlagosnál nagyobb, állandó veszélyt jelent a közlekedés más résztvevőjére. A személygépkocsi a hatályos jogszabályok szerint a közúti közlekedésben nem vehet részt. Az ítéletnek a bizonyítékok mérlegelésével összefüggő indokolása részletesen ismerteti az ügyben kirendelt két gépjárműszakértő műszaki vonatkozású megállapításait s ezeket összefoglalva rögzíti, hogy "az átalakított üzemanyagtartállyal a közlekedésben a kocsi nem vehet részt, és az átalakítás következtében a gépjármű minden közlekedési szituációban veszélyesebb a közlekedés más résztvevői számára, mint a gyári üzemanyag-tartállyal rendelkező gépjárművek. A közlekedésben részt vevő gépjárművek esetében számolni kell egy bármikor bekövetkező balesettel, "előzéses szituációra" - ezen helyzetekben ugyanakkor mindkét szakértő szerint a gépkocsi üzemeltetése az átlagosnál nagyobb, állandó veszélyt jelent a közlekedés más résztvevőire."

A másodfokú bíróság a 2005. november 4-én jogerős végzésében pontosította a terhelttől elkobzott jövedéki termék vámértékének megjelölését, egyebekben az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A jogerős ítélet ellen a terhelt jelentett be felülvizsgálati indítványt, amelyben vitatta a gépkocsi elkobzásának jogszerűségét. Utalt arra, hogy az elkobzás közbiztonsági okból történt, vélekedése szerint azonban azt a körülményt, hogy az üzemanyagtartály átalakítása folytán a gépkocsi a közbiztonságra veszélyt jelent, a szakértői vélemények egyértelműen nem támasztották alá. A felülvizsgálati indítványban a terhelt az egyes szakértői megállapításokat kiemelve hangsúlyozta, hogy az üzemanyagtartály átalakítása jó minőségben történt, az üzemanyag-szivárgás minimális volt, a tartályból kilépő üzemanyag pedig szivárgás esetén is csak a körülötte elhelyezett cigarettát áztatta volna el. A terhelt szerint az átalakítás olyan szakszerűen történt, hogy a gépkocsi a közbiztonságra állandó veszélyt semmiképpen sem jelenthetett. A terhelt állította, hogy az átalakítás folytán esetleg előálló alkalmi veszélyhelyzet semmiképpen sem jelenthetett közvetlen veszélyt a forgalomra, a közvetett, feltételektől függő, esetlegesen bekövetkező távoli veszély pedig az elkobzás jogi alapja nem lehet.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában hangsúlyozta, hogy a terhelt indítványában a szakértői vélemények tartalmát vitatja, ezzel közvetve az ítéleti tényállást támadja. Minthogy a felülvizsgálati eljárásban a tényállás nem vitatható, a Legfőbb Ügyészség az indítvány elutasítását javasolta.

A Legfelsőbb Bíróság a terhelt indítványának indokait vizsgálva a Legfőbb Ügyészségtől eltérően arra a következtetésre jutott, hogy nevezett - a perben beszerzett szakértői vélemények egyes részleteit kiemelve - valójában nem a jogerős ítélet tényállását, hanem a vele szemben alkalmazott elkobzás jogi feltételeinek hiányát sérelmezte. Ebben a körben az elkobzás alapjául szolgáló Btk. 77. § (1) bekezdés b) pontjára utalva állította, hogy a bűncselekmény elkövetésekor használt, általa átalakított gépjármű a közbiztonságra veszélyt nem jelentett, s ezt - valójában - a sérelmezett ítélet tényállása sem tartalmazza.

A Legfelsőbb Bíróság az ítéleti ténymegállapítást az elkobzás hivatkozott jogszabályi feltételeivel vetette össze.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!