Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pkf.25144/2008/4. számú határozata a Magyar Szabadalmi Hivatal védjegy ügyben hozott határozatának megváltoztatása tárgyában. [1997. évi XI. törvény (Vt.) 3. §, 5. §] Bírók: Kovács Zsuzsanna, Lesenyei Terézia, Pestovics Ilona

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pkf.25.144/2008/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a Gödölle, Kékes, Mészáros & Szabó Szabadalmi és Védjegy iroda (...., ügyintéző: dr. Gödölle István szabadalmi ügyvivő) által képviselt felperes neve (....) kérelmezőnek, a Juhász, Császár, Csvila Ügyvédi Iroda (....., ügyintéző: dr. Csvila István ügyvéd) által képviselt alperes neve (....) ellenérdekű fél ellen, védjegy lajstromozását elrendelő MSZH határozat megváltoztatása iránt indított ügyében, a Fővárosi Bíróság 2007. szeptember 12-én kelt, 1.Pk.20.558/2007/4. számú végzése ellen a kérelmező részéről 5. sorszám alatt, az ellenérdekű fél részéről 7. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán - a felek személyes meghallgatását követően - meghozta a következő

végzést:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyja, az indokolását részben megváltoztatja és megállapítja, hogy a "ZIZI" szómegjelölés abból az okból is kizárt a védjegyoltalomból, hogy a megjelölést lajstromozás nélkül korábbtól fogva belföldön ténylegesen használó kérelmező hozzájárulása nélkül történő megjelölés használat jogszabályba ütközne.

A felek a másodfokú eljárási költségüket maguk viselik.

A kérelmező köteles 8 napon belül leletezés terhe mellett az iratoknál 4.000 (Négyezer) Ft hiányzó fellebbezési illetéket leróni.

A végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság végzésével megváltoztatta a Magyar Szabadalmi Hivatalnak (a továbbiakban: Hivatal) a "ZIZI" szómegjelölés védjegyként történő lajstromozását elrendelő határozatát és a védjegybejelentés iránti kérelmet elutasította. Kötelezte az ellenérdekű felet, hogy 15 napon belül fizessen meg a kérelmezőnek 150.000 Ft eljárási költséget.

Az elsőfokú bíróság a kérelmezőnek a Hivatal határozatának megváltoztatása iránt előterjesztett kérelmét a védjegy rosszhiszemű bejelentésére vonatkozó kizáró ok tekintetében találta megalapozottnak.

A rosszhiszeműség fogalmi meghatározásakor abból indult ki, hogy a védjegybejelentő akkor jár el rosszhiszeműen, ha úgy lajstromoztat egy megjelölést, hogy tudja, hogy az nem őt, hanem mást illet.

Ennek vizsgálata során az elsőfokú bíróság értékelte a kérelmező, mint szállító és az ellenérdekű fél, mint megrendelő között 2000. március 10-én létrejött keretszerződést, amelynek mellékletét képező terméklistán szerepelt a "Zizi-rock" drazsé. Ebből megállapította, hogy az ellenérdekű fél már 2000. márciusában ismerte a kérelmező "Zizi-rock" elnevezésű termékét, így a védjegybejelentés megtételekor (2003. június 25.) tisztában volt azzal, hogy hasonló megjelöléssel "más már gyárt cukordrazsé terméket".

Az elsőfokú bíróság megállapította azt is, hogy az ellenérdekű félnek a védjegybejelentés időpontjában tudomása volt arról, hogy a megjelölés azonos árukra - jogutódlás folytán - a .... javára ... lajstromszám alatt már oltalom alatt állt. Indokolása szerint az a körülmény, hogy a korábbi elsőbbségű védjegy oltalma megszűnésének megállapítása iránt az ellenérdekű fél által indított eljárásban - a védjegybejelentést követően - a támadott védjegy jogosultja hozzájáruló nyilatkozatot adott, utólag nem igazolja az ellenérdekű fél jóhiszeműségét. Miután a korábbi védjegy oltalmának megszüntetésére nem került sor, az ellenérdekű félnek a más javára lajstromozott védjegyről való tudomását is a rosszhiszemű bejelentés körében értékelte.

Mindezek alapján megállapította, hogy mivel a tárgyi védjegy bejelentésére rosszhiszeműen került sor, a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (Vt.) 3. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján kizárt a védjegyoltalomból. Erre tekintettel a Hivatal határozatát megváltoztatta és a védjegybejelentés iránti kérelmet elutasította.

Nem találta ugyanakkor alaposnak a kérelmezőnek a védjegybejelentést megelőző használata alapján a Vt. 5. §-a (2) bekezdésének a) pontjában foglalt kizáró okra történt hivatkozását.

A kérelmező által csatolt bizonyítékok alapján a kérelmező 1992. októbere óta fennálló saját korábbi megjelölés használatát kellően bizonyítottnak fogadta el. Ezért a Vt. 5. §-a (2) bekezdésének a) pontjában foglalt kizáró ok további feltételét vizsgálta, azt, hogy a megjelölésnek a korábbi használó hozzájárulása nélküli használata jogszabályba ütközik-e.

Rögzítette, hogy az ...-i elsőbbségű, ... lajstromszámú "Zizi" megjelölés a ..... javára állt védjegyoltalom alatt. Megállapította, hogy miután a Vt. 12. §-ának (1) bekezdése értelmében a védjegyjogosultnak a védjegy használatára kizárólagos jogosultsága áll fenn, és a kérelmező semmivel sem támasztotta alá, hogy saját megjelölés használatára a védjegyjogosult hozzájárulásával került volna sor, ezért a kérelmezői használat jogellenes. A kérelmező a jogellenes megjelölés használata alapján pedig nem hivatkozhat arra, hogy másnak az ő hozzájárulása nélkül történő használata jogszabályba ütközik. A Ptk. 4. §-ának (4) bekezdésében foglalt polgári jogi alapelvvel ellentétes ugyanis, ha valaki saját jogellenes megjelölés használatára hivatkozva kíván előnyhöz jutni.

Az elsőfokú végzés ellen mindkét fél fellebbezett.

Az ellenérdekű fél fellebbezésében a végzés megváltoztatását és a megváltoztatási kérelem elutasítását kérte.

Előadta, hogy a védjegybejelentés napját megelőző napon indított eljárást a korábbi védjegy oltalmának használat hiánya miatti megszűnése megállapítása iránt. Így a védjegybejelentést abban a tudatban tette meg, hogy a támadott védjegy oltalma a Vt. 30. § d) pontjának rendelkezése alapján a bejelentés napját megelőzően megszűnik, és bízott abban is, hogy a Vt. 4. §-a (3) bekezdésének rendelkezése értelmében a megjelölés nem lesz kizárva a védjegyoltalomból, mert olyan védjeggyel ütközik, amelyet annak jogosultja nem használt a Vt. 18. § előírásainak megfelelően. Ezek a körülmények a rosszhiszeműségét kizárják.

A kérelmező fellebbezése a végzés mindkét lajstromozást kizáró okra vonatkozó indokolásának megváltoztatására irányult.

Kérte annak megállapítását, hogy a Vt. 3. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti rosszhiszemű bejelentés amiatt is fennáll, hogy az ellenérdekű fél a védjegy bejelentésekor tudott az ő korábbi tényleges megjelölés használatáról. Értelmezése szerint ugyanis az elsőfokú bíróság az ellenérdekű fél rosszhiszeműségét csak a korábbi védjegyről való tudomása alapján állapította meg.

A végzés indokolásának megváltoztatását a Vt. 5. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerinti kizáró ok tekintetében is kérte annak megállapításával, hogy a tárgyi megjelölés az ő korábbi használata miatt kizárt a védjegyoltalomból, mert annak az ellenérdekű fél által történő használata jogszabályba ütköző módon a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 6. §-ában tiltott szolgai utánzást valósítana meg.

Álláspontja szerint a megjelölés korábbi tényleges használóját megillető versenyjogi védelem nem függ a védjegyen harmadik személy javára fennálló oltalomtól, amely ellen e harmadik személy saját használatának hiánya miatt nem is tudott volna fellépni. Mivel a fogyasztók a megjelölés tényleges használatát észlelik, a versenytárs (ellenérdekű fél) által megvalósuló használat a korábbi tényleges használó hozzájárulása nélkül tisztességtelen piaci magatartásnak minősül. Ezt a versenyjogi helyzetet a Ptk. 4. §-ának (4) bekezdésében foglalt jogelv nem változtatja meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!