Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21240/2011/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 201. §, 202. §, 210. §, 236. §]

Pfv.II.21.240/2011/5.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a felperesnek az alperes ellen házasság felbontás, házassági vagyonjogi szerződés érvénytelenségének megállapítása és járulékai iránt a Dunakeszi Városi Bíróságnál 9.P.20.903/2005. számon megindított és a Pest Megyei Bíróságnak 1.Pf.25.257/2010/4. számú ítéletével befejezett perében az említett számú másodfokú határozat ellen az alperes által 33. és 35. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - a meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak - külön felhívásra - 1.680.000 (Egymillió-hatszáznyolcvanezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s :

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a peres felek 1993. szeptember 4-én kötöttek házasságot, melyből 1996. március 3-án E., 1998. május 20-án pedig V. K. utónevű gyermekeik születtek. A házasságukat az elsőfokú bíróság a jelen perben hozott, 2008. november 26-án kelt és - a másodfokú bíróság 1.Pf.25.257/2010/4. számú részítélete folytán - 2011. január 27-én jogerőre emelkedett 9.P.20.903/2005/73. számú részítéletével felbontotta. A részítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy a peres felek kapcsolata 2003. márciusában megromlott, közöttük a szexuális kapcsolat megszakadt, és az alperes a közösen használt hálószobából a nappaliba költözött. A felek az együttlakásuk folytán ezt követően is részben közösen gazdálkodtak akként, hogy az ingatlan rezsiköltségét, illetőleg a gyermekekkel kapcsolatos kiadásokat megállapodásuk szerint közösen viselték. A felek között a viszony rendkívül feszültté vált, gyakoriak voltak a viták, veszekedések, és felmerült a házasságuk felbontásának lehetősége is.

A felek között tárgyalások folytak az egyes vagyontárgyak közös-, illetve különvagyoni jellegéről.

A felperes attól tartott, hogy az alperes hitelt vesz fel a nevén lévő vagyontárgyakra, ezért ajánlotta annak tisztázását, hogy melyik vagyontárgy kinek a tulajdonát képezi. Az alperes ugyanakkor úgy vélte, hogy egy vagyonjogi szerződés megkötésével a felperest megnyugtatja, és esélyt ad arra, hogy a házasságuk rendbe jöjjön és konszolidálódjon a helyzet.

A felek a vagyonjogi szerződés részleteiben megállapodtak, majd felkeresték a felperes ismerősét, dr. N. J. ügyvédet a Bi irodájában, ahol 2003. november 24-én az okiratszerkesztő ügyvéd által ellenjegyzett formában olyan tartalmú vagyonjogi megállapodást kötöttek egymással, amelyben rögzítették, hogy a házassági életközösség alatt közös vagyonra tettek szert, amelyet közös megegyezés alapján kívánnak egymás között megosztani.

A szerződés 2. pontja szerint az alperes 1.000.000 forintért vásárolta meg a P. Kft-től a 2003. november 9-én kelt adásvételi szerződés alapján az forgalmi rendszámú, 1995. évi gyártmányú A-es típusú, fehér színű személygépkocsit, amelynek vételárát a felek a házastársi közös vagyonukból fizették ki. Megállapodtak abban, hogy a személygépkocsi a felperes kizárólagos tulajdonába kerül és annak az üzemben tartásával kapcsolatos költségeket kizárólag az alperes köteles viselni.

A szerződés 3. pontjában rögzítették a felek, hogy 2002. március 30-án és 2002. május hó 23-án a házastársi közös vagyonból közösen vásárolták meg az alperes nevére a B.i tulajdoni lapon , és helyrajzi szám alatt nyilvántartott ingatlanokat, és megállapodtak abban, hogy ezen ingatlanok tulajdonosa az alperes marad.

A szerződés 4. pontja szerint a D. belterület helyrajzi szám alatt nyilvántartott, természetben D., H. u. szám. alatti ingatlan 1/2-1/2 arányú tulajdonosai. Az alperes a szerződésben vállalta, hogy ajándékozási szerződéssel kiskorú gyermekeinek ajándékozza egymás között egyenlő arányban az ingatlan 1/4 tulajdoni illetőségét. A felek megállapodtak abban, hogy az ingatlant terhelő hitelek összegét fele-fele arányban viselik.

A szerződés 5. pontjában a felek rögzítették, hogy 1997. július 21-én a felperes különvagyonából vásárolta meg a B.i tulajdoni lapon helyrajzi szám alatt nyilvántartott, természetben B., Sz. u. szám alatti ingatlant, amelyre a felperes különvagyonából hétvégi házat épített. Az alperes elismerte, hogy ezen ingatlan a felperes különvagyonát képezi, és a felek rögzítették azt is, hogy a telekingatlan megvásárlásához, valamint az építkezéshez a felperes különvagyonát szülei biztosították.

A felek a szerződés 7. pontjában megállapították, hogy a felperes házastársi különvagyonából vásárolta meg a V.i tulajdoni lapon helyrajzi szám alatt nyilvántartott ingatlant, amelyhez a pénzeszközöket a felperes szülei biztosították.

A szerződés 9. pontjában a felek megállapították, hogy a P. Kft. 1.000.000 forint névértékű üzletrészét a felperes a kü1önvagyonából vásárolta meg, amely pénzösszeget édesanyjától kapta ajándékba. Az alperes elismerte, hogy ezen üzletrész a felperes különvagyonát képezi.

A szerződés 11. pontjában a felek megállapodtak abban, hogy a háztartási közüzemi költségeket, valamint a közös kiskorú gyermekeik nevelésével és taníttatásával járó költségeket közösen, fele-fele arányban viselik.

A szerződés 12. pontjában a felek rögzítették, hogy a házastársi közös vagyonukat teljes mértékben megosztották, egymás különvagyoni viszonyait elismerték, a megállapodást véglegesnek tekintik, és az abban foglaltakkal szemben egymással szemben semmiféle követelésük nincs, ezért a szerződés megtámadásának jogáról kölcsönösen lemondanak.

Az alperes a 2003. december 15. napján kelt ajándékozási szerződéssel a D. helyrajzi szám alatt felvett, természetben D., H. u. szám. alatti ingatlan 1/4 tulajdoni illetőségét egymás között egyenlő arányban B. V. K. és B. E. nevű kiskorú gyermekeinek ajándékozta.

Ezt követően a felek közötti kapcsolat tovább romlott, majd 2005. november 23-án a felperes a házasság felbontása iránt keresetet nyújtott be az alperes ellen.

Az alperes a bontóperben előterjesztett viszontkeresetében - egyebek mellett - a felek között 2003. november 24-én létrejött házassági vagyonjogi megállapodás érvénytelenségének a megállapítását kérte a Ptk. 201. § (2) bekezdése, a Ptk. 202. §-a, és a Ptk. 210. § (1), (4), (5) bekezdései alapján, valamint a vagyonjogi szerződés semmisségének megállapítását az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. tv. 112. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján megalkotott, az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló 5/2008.(XI.27.) Szabályzattal módosított 8/1999. MÜK Szabályzat 10/2. pontjában foglaltak megsértésére, a Ptk. 217. § (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel. Kérte továbbá a felek házastársi közös vagyonának az 1/2-1/2 arányú megosztását is.

A felperes a házassági vagyonjogi szerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló viszontkereseti kérelem elutasítását kérte. Álláspontja szerint a perben lefolytatott bizonyítás alapján megállapítható, hogy 2003-ra a felek között a házassági kapcsolat olyan mértékben megromlott, hogy a felek közös lakásban egymástól elkülönülten éltek, erre figyelemmel az alperes nem hivatkozhat arra, hogy a kapcsolat fenntartása reményében kötötte meg a szerződést. Egyebekben a felperes részéről soha nem hangzott el ilyen kijelentés. Az alperes részéről pedig a szerződés aláírását követően semmiféle közeledés, békülés nem történt. A megtévesztésnek a szerződés tartalmát illetően és nem a szerződés körülményeit illetően kell fennállnia. Mindezek alapján a megtévesztés mint megtámadhatósági ok nem áll fenn, hiszen a felek nem a kapcsolat tartósságának reményében kötötték meg a már hivatkozott szerződést, hanem vagyoni viszonyaik rendezése érdekében, megromlott kapcsolatukra tekintettel. Kiemelte, hogy arra vonatkozóan tény, adat a perben nem került bizonyításra, hogy a felperes megfenyegette volna az alperest a szerződés megkötését megelőzően. Egyebekben a fenyegetés esetében is lejárt a megtámadási határidő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!