Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.4.128 Lopásért vagy jogtalan elsajátításért felel, és nem hivatkozhat alappal tévedésre az, aki olyan csónakot vesz el a folyópartról, amelyről a körülmények szerint - a csónak értékét, használhatóságát figyelembe véve - nem hihette, hogy uratlan, a tulajdonosa által elhagyott dolog [Btk. 27. §, 316. §, 325. §].

A városi bíróság a 2001. szeptember 26. napján kelt ítéletével B. B. terheltet társtettesként elkövetett lopás vétsége miatt, mint többszörös visszaesőt, 5 hónapi börtönre, és 1 évi közügyektől eltiltásra ítélte, egyben megállapította, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható.

Az ítéletben megállapított tényállás szerint a terhelt 1999. szeptember 3-án a R. patak torkolatánál, attól kb. 50 méterre, a B. árvízvédelmi töltésének az oldalán, egy 5 méter hosszú csónakot észlelt, amelyen egy lánc is függött, és azt abból a célból, hogy a testvére a horgászás során felhasználhassa, testvérével együtt feltette annak Trabant gépkocsijára, majd együttesen elszállították. A terheltnek a testvére a csónak alját a lakásán átfestette. A csónakot annak tulajdonosa, T. J. sértett eredetileg a közeli P.-tónál tárolta, egy vascölöphöz láncolva és lelakatolva. A csónakot ismeretlen személy vagy személyek vágták le a láncról, és vitték arra a helyszínre, ahol azt a terhelt és társa fellelte.

A csónak értéke 10 000 forint, a rajta levő lánc értéke 2500 forint volt.

A megyei bíróság a terheltnek a felmentést célzó fellebbezése alapján eljárva, a 2002. január 21. napján kelt végzésével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletében megállapított tényállást irányadónak tekintve, végzésében rámutatott arra, hogy a csónak megtalálásának a helye nem arra utalt, hogy azt a tulajdonosa elvesztette, vagy elhagyta, ellenkezőleg, arra, hogy a csónak birtoklásáról nem kívánt lemondani. Így a csónak nem volt uratlan, a terhelt tehát elkövette a lopás vétségét, mert magatartását az idegen dolog eltulajdonításának célzata vezette.

A jogerős ítélet ellen 2003. július 1. napja előtt a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt. Abban egyfelől vitássá tette a tényállásnak a csónak értékére vonatkozó megállapítását; álláspontja szerint a csónak értéke nem érte el a 10 000 forintot sem. Másfelől arra hivatkozott, hogy ő egy elhagyottnak vélt, jelentéktelen értéket képviselő dolog elvételében segédkezett, amiből alappal feltehette, hogy a csónaknak már nincs tulajdonosa, jogtalan eltulajdonítási célzat hiányában ezért semmilyen bűncselekményt nem követett el.

A legfőbb ügyész átiratában, valamint a nyilvános ülésen a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta, és az abban támadott bírósági határozatok hatályában történő fenntartását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság - benyújtásának időpontjára tekintettel - a felülvizsgálati indítványt az 1998. évi XIX. tv. 603. §-ának (6) bekezdése alapján a korábban hatályban volt eljárásjogi rendelkezések [az 1973. évi I. tv. (továbbiakban: Be.)] alkalmazásával bírálta el.

Ennek során megállapította, hogy a felülvizsgálati indítvány abban a részében, amelyben a csónak értékének a téves voltára hivatkozik, az ítéleti tényállás helyességét teszi kétségessé, ezáltal olyan felülvizsgálati okot jelöl meg, amely a törvény szerint a jogerős ítélet érdemi felülvizsgálatának nem lehet az alapja.

A Be. 284. §-ának (1) bekezdését, valamint 284/A. §-ának (2) bekezdését egybevetve megállapítható, hogy csak az ott felsorolt anyagi jogszabálysértésekre, illetőleg feltétlen eljárási szabálysértésekre hivatkozva kerülhet sor a jogerős ügydöntő határozat érdemi felülvizsgálatára. Ebben a tekintetben tehát a felülvizsgálati indítvány a törvényben kizárt okra lett alapozva, ezért a Be. 287/B. §­a alapján egyéb felülvizsgálati ok hiányában annak elutasításához vezetett volna.

A terhelt az irányadó tényállást alapul véve is támadta a bűnösségének a megállapítását, amikor tulajdonképpen ténybeli tévedésre alapozott büntethetőséget kizáró ok figyelmen kívül hagyására hivatkozott. Ez a hivatkozás a Be. 284. § (1) bekezdés a) pontja szerint az ügydöntő határozat érdemi felülvizsgálatát tette szükségessé. A felülvizsgálat eredményeként viszont azt állapította meg a Legfelsőbb Bíróság, hogy az indítvány ebben a tekintetben alaptalan.

A tényállás adatai szerint objektív tény, hogy a csónak, amelyet a terhelt és társa fellelt, nem volt uratlan, elhagyott dolog, amelynek a birtokbavételével azon bárki, a polgári jog szabályai szerint tulajdont szerezhetett volna. Ez egyértelmű a sértettnek abból a nyilatkozatából, amelyet mint tényt, az ítélet rögzített, nevezetesen, hogy a csónak az efféle használati dolog szokásos tárolásának és őrzésének módja szerint volt cölöphöz láncolva, és lelakatolva. Ebből pedig az következik, hogy a csónak tulajdonosa a sértett, nem hagyott fel a dolog birtoklásával. Ezen az objektív tényen az sem változtat, hogy ismeretlen személy, vagy személyek közreműködésével a tulajdonos esetleg időlegesen kikerült a dolog birtokából.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!