Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10703/2012/4. számú precedensképes határozata felmondás jogellenességének megállapítása tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 79. §] Bírók: Magyarfalvi Katalin, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

A - munkaviszonyban álló felek által tudottan - gyermek gondozása miatt fizetés nélküli szabadságot igénybe vevő munkavállaló távollétének idejére történő foglalkoztatásra/munkavégzésre a felek a munkaszerződésben név szerint megjelölt munkavállaló távollétének idejére való utalással is szerződhetnek.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.III.10.703/2012/4.szám

A Kúria a "Radnay és Virág" Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Radnay Márta ügyvéd) által képviselt felperesnek az Ambrus Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Ambrus Péter ügyvéd és a Dukkon Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Dukkon Zsolt ügyvéd) által képviselt alperes ellen felmondás jogellenességének megállapítása iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 16.M.173/2011. szám alatt indított és a Fővárosi Törvényszék 2012. május 4-én kelt 49.Mf.635.957/2011/2. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az alperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2013. szeptember 16. napján tartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.635.957/2011/2. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 40.000 (negyvenezer) forint + ÁFA felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi az alperest, fizessen meg külön felhívásra a magyar állam javára 184.190 (száznyolcvannégyezer-százkilencven) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az alperes a közte és a felperes között fennállt határozott idejű munkaviszonyt a 2010. december 13-án kelt rendes felmondással a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 88. § (1) bekezdésébe ütközően, jogellenesen szüntette meg, ennek jogkövetkezményeként az Mt. 88. § (2) bekezdése alapján munkabér és nem bérjellegű juttatás címén marasztalta az alperest. A bíróság nem fogadta el az alperes azon érvelését, hogy a munkaszerződésnek a szerződésben név szerint megjelölt munkavállaló újbóli munkába állásáig terjedő határozott időre vonatkozó kikötése az Mt. 79. § (2) bekezdésébe ütközik, ezért semmis, így a munkaviszonyt határozatlan idejűnek kell tekinteni, amely rendes felmondással megszüntethető.

A bíróság megállapította, hogy a munkaszerződésben megnevezett munkavállaló - a peres felek által tudottan - gyermek születése miatt volt távol, a felperesnek ezen munkavállaló távollétének idejére való alkalmazása pedig a "klasszikus" határozott idejű foglalkoztatás esete. A szerződésben foglalt kikötés a határozott idejű munkaviszony időtartamának meghatározására alkalmas, ezért a munkaviszony nem volt megszüntethető rendes felmondással.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét annak helyes indokai alapján helybenhagyta. A másodfokú bíróság az alperes fellebbezésében foglaltak kapcsán kifejtette, hogy az Mt. 79. § (2) bekezdésének második fordulata lehetővé teszi a határozott idő meghatározását a naptári meghatározástól eltérő módon; ennek feltétele, hogy a munkáltató tájékoztassa a munkavállalót a munkaviszony várható időtartamáról. A munkaszerződésből egyértelmű, hogy a felperes alkalmazásának tartamát a felek a helyettesített munkavállaló távollétének idejére állapították meg, a helyettesített munkavállaló - a peradatok szerint - gyermekvállalás miatt volt távol, annak időtartama a társadalombiztosítási jogszabályok szerint valószínűsíthető. A másodfokú bíróság az alperes akarathibára vonatkozó hivatkozását nem fogadta el, mivel alappal vélelmezhető, hogy a vitatott feltételt a távollévő munkavállaló helyettesítéséről való gondoskodás érdekében a munkaszerződés megkötésekor az alperes határozta meg.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezését és elsődlegesen - az Mt. 79. §-a megsértése miatt - a másodfokú bíróság új eljárásra való utasítását, másodlagosan - az Mt. 88. § (2) bekezdése megsértése miatt - az elsőfokú ítélet megváltoztatását, a nem bérjellegű juttatás megfizetésére való kötelezése "mellőzését", valamint a felperes költségekben való marasztalását kérte.

Az alperes kifogásolta, hogy az eljárt bíróságok figyelmen kívül hagyták, hogy a felperes munkaviszonyának időtartama a munkaszerződés alapján megközelítőleg sem volt meghatározható. A helyettesített munkavállaló távollétének ideje - a másodfokú bíróság érvelésével ellentétben - a társadalombiztosítási jogszabályok alapján sem volt valószínűsíthető, hiszen a felülvizsgálati kérelem benyújtása időpontjában sem bizonyos, hogy a munkavállaló hány gyermeket kíván vállalni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!