Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.3.73 A polgári jogban a többségi befolyás fogalmát csak a Ptk. tartalmazza, ettől eltérő tartalmú meghatározás máshol nem található, ezért a Ptk. szerinti tartalommal kell a többségi befolyás fogalmát figyelembe venni akkor, ha maga a Cstv. egyes szakaszainál nem utal vissza a Ptk. rendelkezésére [1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 685/B. §, 2013. évi V. tv. (a továbbiakban: új Ptk.) 8:2. §, 1991. évi XLIX. tv. (a továbbiakban: Cstv.) 21/A. § (3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Ítélőtábla Cspkf.43832/2014/2., Kúria Gfv.30316/2014/4. (*BH 2015.3.73*)

***********

[1] Az adós csődeljárását a bíróság a 2013. augusztus 21-én közzétett végzésével indította meg.

[2] Az adós 2013. december 20-án bejelentette, hogy december 17-én csődegyezségi tárgyalást tartott, amelyen az általa előterjesztett egyezségi javaslatot a hitelezők elfogadták, ezért kérte a csődegyezség bíróság általi jóváhagyását.

[3] Az iratokból megállapíthatóan az egyezségi tárgyaláson megjelent hitelezők az adós egyezségi javaslatát 3236 "igen" szavazattal 2396 "nem" szavazat ellenében elfogadták.

[4] Az elsőfokú bíróság az egyezségi megállapodás jóváhagyása iránti kérelmet elutasította és a csődeljárást megszüntette.

[5] A részletesen megindokolt végzésben kifejtettek szerint - egyebek mellett - a bíróság arra alapította a határozatát, hogy a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 21/A. § (3) bekezdése alapján hivatalból vizsgált iratok és cégnyilvántartási adatok szerint E. T. L., ifj. E. T. és H.-né E. T. hitelezők - akik maguk is az adós tulajdonosai - az adós többségi befolyással rendelkező tulajdonosainak minősülnek. A tagok egymásnak mindhárman közeli hozzátartozói, többségi befolyásuk hármuknak együttesen, és olyan módon is fennáll, hogy E. T. L. 50%-ot meghaladó részesedéséhez csak ifj. E. T. vagy csak H.-né E. T. részesedését számítjuk hozzá.

[6] A többségi befolyás fennállására tekintettel a vagyonfelügyelőnek ifj. E. T. és H.-né E. T. nyilvántartásba vett hitelezői igényét jogszerűen a Cstv. 12. § (2) bekezdés ba) pontja helyett a bc) pont szerint kellett volna besorolnia, az őket megillető szavazatok számát pedig a Cstv. 18. § (5) bekezdés hetedik mondata szerint negyedakkora mértékben kellett volna megállapítania. Az így kiszámított számú szavazatok figyelembe vételével az egyezségi tárgyaláson az adós csak 1220 "igen" szavazatot kaphatott volna, ami a "nem" szavazatok változatlan száma (2396) alapján azt eredményezte volna, hogy az egyezségi javaslat nem kapta volna meg a támogató szavazatok többségét.

[7] Erre tekintettel a benyújtott csődegyezséget nem hagyta jóvá.

[8] Az adós és a vagyonfelügyelő fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

[9] A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy a többségi befolyás definícióját azonos tartalommal kell figyelembe venni azokban az esetekben, amikor a Cstv. adott szakaszában konkrétan utal az 1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) rendelkezésére és azokban is, ahol az utalás az adott törvényhelyben nem szerepel. Ez a jogalkalmazás nem kiterjesztő értelmezésű, ezzel szemben éppen az lenne a Ptk.-ban megfogalmazottakhoz képest szűkítő értelmezés, ha a csődeljárást lefolytató bíróság csak a Ptk. 685/B. § (1) bekezdésének tartalmát, s ennek következtében csak a cégnyilvántartásban bejegyzett többségi szavazattal rendelkező személyeknél venné figyelembe ezt a minősített kapcsolatot, a Ptk. 685/B. § (2)-(4) bekezdéseinek rendelkezéseit pedig mellőzné.

[10] Az elsőfokú bíróság végzését tehát azért hagyta helyben, mert annak a szavazatszámítás vonatkozásában kifejtett részletes indokolásával maradéktalanul egyetértett.

[11] Az adós nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben - tartalmában - kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatásával az egyezség jóváhagyását. Másodlagosan kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését az elsőfokú bíróság végzésére is kiterjedően, és az elsőfokú, vagy a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítását.

[12] Állította, hogy a jogerős végzés sérti a Cstv. 21/A. § (3) bekezdését, 20. § (1)-(2) bekezdését, 18. § (4)-(5) bekezdését, 12. § (2) bekezdését, 14. §-át, a Ptk. 685. § b) pontját, 685/B. §-át, a Pp. 206. §-át.

[13] Kifejtette, hogy a bíróság a szavazatok számán önkényesen nem változtathatott volna, mert ezzel kapcsolatban nem terjesztettek elő kifogást.

[14] Álláspontja szerint nincs jelentősége annak, hogy az adós tagjai, akik egyben hitelezők is, egymással közeli hozzátartozói viszonyban állnak, mert a Cstv. 12. § (2) bekezdésében a jogalkotó kifejezetten nem írta elő a Ptk. fogalomrendszerének alkalmazását.

[15] Összegyűjtötte a Cstv. azon rendelkezéseit, amelyekben a törvény kifejezetten utal a Ptk. 685/B. §-ára és kiemelte, hogy amennyiben a jogalkotó erről rendelkezni kívánt, abban az esetben megjelölte a hozzátartozói viszonyhoz fűződő jogkövetkezményeket és megjelölte a Ptk. 685/B. §-át. Ahol ez nem történt, ott nem lehet a jogalkotó által elő nem írt jogkövetkezményeket alkalmazni.

[16] A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Cstv. 6. § (3) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 275. § (2) bekezdése szerint.

[17] A felülvizsgálati eljárásban a Kúriának az alábbi két jogkérdésben kellett állást foglalnia:

[18] 1. Vizsgálhatja-e hivatalból a bíróság - erre irányuló kifogás hiányában - a vagyonfelügyelő szavazatszámítását?

[19] 2. A Ptk. szabályai szerint kell-e számítani a többségi befolyás mértékét a Cstv. azon rendelkezései esetén is, ahol a Cstv. maga nem utal vissza a régi Ptk. 685/B. §-ára, illetve a 2013. évi V. tv. (a továbbiakban: új Ptk.) 8:2. §-ára?

[20] A Kúria a bíróság hivatalból való vizsgálatával kapcsolatban teljes mértékben egyetértett a jogerős végzésben kifejtettekkel. A bíróság feladata a Cstv. 21/A. § (3) bekezdése szerint az, hogy az egyezséget megvizsgálja: az megfelel-e a jogszabályoknak. Ez a feladat magában foglalja azt, hogy a nyilvánvaló jogszabálysértést észlelje, és levonja az ebből eredő jogkövetkezményeket akkor is, ha a hitelezők erre nem hivatkoztak. Nyilvánvaló jogszabálysértésnek minősül az, hogy ha az eljárásban rendelkezésre álló iratokkal szemben a vagyonfelügyelő rosszul számítja ki a hitelezőket megillető szavazatokat - elszámolja magát, vagy nem alkalmazza a Cstv. 18. § (5) bekezdésben írt negyedelésre vonatkozó előírásokat -, mert ilyen esetben a vagyonfelügyelő a Cstv. szabályait sérti meg. Ha tehát a cégnyilvántartás adataiból, vagy az eljárás során becsatolt egyéb iratokból egyértelműen megállapítható a jogszabálysértés ténye, a bíróságnak ezt hivatalból észlelnie kell és le kell vonnia a jogszabálysértés következményeit is.

[21] A második kérdéssel kapcsolatban helytállóan emelte ki a másodfokú bíróság azt, hogy a magánjogi viszonyokban alkalmazandó többségi befolyás szabályait tartalmazza a Polgári Törvénykönyv. Nyilvánvalóan a régi Ptk. és az új Ptk. szabályai szerint a többségi befolyásnak csak az a fordulata jegyezhető be a cégnyilvántartásba, amikor a befolyással rendelkező a jogi személyben a szavazatok több mint 50%-ával rendelkezik. Az a meghatározó befolyás, amikor a befolyással rendelkező jogosult a befolyása alatt álló jogi személy vezető tisztségviselői vagy felügyelőbizottsága tagjai többségének megválasztására, vagy visszahívására, illetve amikor egy megállapodás alapján rendelkezik a szavazatok több mint 50%-ával, nem tüntethető fel a cégnyilvántartásban, s ugyanúgy a közvetett módon fennálló meghatározó befolyás sem tüntethető fel. Ettől függetlenül azonban a többségi befolyás számításánál - amikor ennek jelentősége van - a törvényben meghatározott esetekben azt figyelembe kell venni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!