A Kúria Köf.5013/2012/7. számú precedensképes határozata. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 29. § (3) bek.] Bírók: Balogh Zsolt, Kalas Tibor, Marosi Ildikó
A határozat elvi tartalma:
Az önkormányzat a kommunális hulladék elszállítása tárgyában alkotott önkormányzati rendeletében nem írhatja elő a szolgáltatást igénybe vevő társasházi tulajdonosi közösség és lakásszövetkezet díjtartozásáért a tulajdonostársak egyetemleges felelősségét. A hulladékgazdálkodási törvény ugyan lehetővé teszi közös tulajdon esetén a tulajdonosok egyetemleges felelősségének megállapításár, de a társasházakról szóló törvény és a lakásszövetkezetről szóló törvény nem.
***********
KÚRIA
Köf.5013/2012/7.szám
A KÚRIA
ÖNKORMÁNYZATI TANÁCSA
A Kúria Önkormányzati Tanácsa
a Dr. Bagosi Mária jogtanácsosa által képviselt Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal (4025 Debrecen, Piac utca 54.),
a Dr. Fejesné Dr. Terdik Edda jogtanácsos által képviselt Debreceni Megyei Jogú Város Önkormányzata (4025 Debrecen, Piac utca 20.) közgyűlésének
a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatásról szóló 39/2002. (XII. 23.) Kr. rendelete egyes rendelkezéseinek felülvizsgálatára irányuló indítványa alapján, nemperes eljárásban
meghozta a következő
h a t á r o z a t o t :
1. A Kúria Önkormányzati Tanácsa megállapítja, hogy Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatásról szóló, többször módosított 39/2002. (XII. 23.) Kr. rendelete 3. § 4. pontjának második mondata törvényellenes, ezért azt megsemmisíti.
A 3. § 4. pontja az alábbi szövegezéssel marad hatályban:
"ingatlantulajdonos: az a természetes személy, illetve tulajdonosi közösség, akiknek, amelyeknek tulajdonában, birtokában vagy használatában lévő ingatlanon települési szilárd hulladék keletkezik".
2. A Kúria Önkormányzati Tanácsa elrendeli a határozata Magyar Közlönyben való közzétételét. A megsemmisített rendelkezések a határozat közzétételét követő napon vesztik hatályukat.
3. A Kúria Önkormányzati Tanácsa elrendeli határozatának a Magyar Közlönyben való közzétételt követő 8 napon belül az önkormányzati rendelet kihirdetésével azonos módon történő közzétételét.
A határozat ellen további jogorvoslatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
I.
1. A Debrecen Megyei Jogú Város Közgyűlése (a továbbiakban: érintett Önkormányzat) megalkotta és 40/2004. (XII. 14.) Kr. rendeletével módosította a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatásról szóló 39/2002. (XII. 23.) Kr. rendeletét (a továbbiakban: Ör.). Az Ör. a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hgt) 23. §-ában adott felhatalmazás alapján rendezi az érintett Önkormányzat közszolgáltatással kapcsolatos feladatait, a közszolgáltatás kötelező igénybe vételének kérdését, a közszolgáltatási szerződés egyes tartalmi elemeit, a hulladék elhelyezésével, ártalmatlanításával, illetve hasznosításával kapcsolatos kérdéseket. Az Ör. kitér az ingatlantulajdonosok kötelezettségeire is, értelmező rendelkezései között, a 40/2004. (XII. 14.) Kr. rendelettel módosított 3. § 4. pontjában meghatározza, hogy kit tekint "ingatlantulajdonosnak" a közszolgáltatás (kötelező) igénybe vétele szempontjából, illetve a közszolgáltatási szerződés alanyaként.
2. A Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal (a továbbiakban: Indítványozó) jogelődje KH.746-1/2005. szám alatt törvényességi észrevétellel fordult az érintett Önkormányzathoz. Törvényességi aggályokat fogalmazott meg az Ör. - módosított - 3. § 4. pontjában az "ingatlantulajdonos" fogalma kapcsán és azzal összefüggésben, hogy az érintett Önkormányzat elmulasztotta a közszolgáltatás kötelező igénybevételének körében a Hgt. módosítását követő szabályozási kötelezettségét. Az érintett Önkormányzat közgyűlése megtárgyalta, de nem értett egyet a törvényességi észrevételben megjelölt fenti pontokban foglaltakkal.
3. Az Indítványozó jogelődje az Alkotmánybírósághoz fordult és kérte az Ör. alkotmányellenes rendelkezéseinek megsemmisítését, valamint a jogalkotói kötelezettség elmulasztására alapítva alkotmányellenesség kimondását. Az Indítványozó - Kúria előtt is fenntartott - álláspontja szerint a Hgt., a lakásszövetkezetekről szóló 2004. évi CXV. (a továbbiakban: Lsztv.) tulajdonosra vonatkozó fogalmával, valamint a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény (a továbbiakban: Társasház tv.) tulajdonosi fogalmaival ellentétesen határozza meg az ingatlantulajdonos fogalmát, ezért törvénysértő. Az Indítványozó hivatkozott arra is, hogy a Hgt. 23. §-ának 2004. január 7-i hatállyal módosított h) pontja kiegészítette az önkormányzati rendeletalkotási kötelezettséget azzal, hogy meghatározott körülmények között a gazdálkodó szervezeteknek kötelező az önkormányzati közszolgáltatás igénybe vétele.
4. Az érintett Önkormányzat határidőben előterjesztett állásfoglalása értelmében vitatta, hogy az Ör. az "ingatlantulajdonos" fogalmát, illetve az ingatlantulajdonosok közszolgáltatási szerződésből származó kötelezettségekért való helyállás kérdését törvényellenesen szabályozta volna.
5. Az érintett Önkormányzat állásfoglalásában nem tért ki a mulasztásban megnyilvánuló törvénysértés kérdésére. Tekintettel arra, hogy a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban Bszi.) IV. Fejezet 16. pontja értelmében a a helyi önkormányzat törvényen alapuló jogalkotási kötelezettsége elmulasztása miatti nemperes eljárás a törvényességi felülvizsgálattól részben eltérő eljárási rendben zajlik, és eltérő jogkövetkezményre is vezet, ezért a Kúria Önkormányzati Tanácsa a két indítványi elemet végzésével elkülönítette.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!