Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1016 I. A pótmagánvádló vádindítványát elutasító végzés nem ügydöntő határozat, ezért ellene felülvizsgálati indítványnak nincs helye [Be. 405. §].

II. Ügydöntőnek azok a határozatok tekintendők, amelyekben a bíróság a Be. vonatkozó szabályai szerint lefolytatott bírósági eljárást követően a törvényes vádról határoz. Az ügy érdemében hoz mindenkivel szemben kötelező érvényű, a terhelt büntetőjogi felelősségét megállapító, vagy őt felmentő ítéletet, illetve eljárást megszüntető végzést [Be. 257. §].

III. A pótmagánvádló a Be. 408. § I/b) pontja alapján azokban az esetekben nyújthat be felülvizsgálati indítványt, amelyekben a bírósági eljárás lefolytatását követően hoz a vádindítvánnyal szemben jogerős felmentő vagy eljárást megszüntető ügydöntő határozatot [Be. 53. §, 231. §, 233. §, 408. §, 417. §].

S. L. sértett 2003. június 2.-án feljelentést tett K. L. p.-i lakos ellen a sérelmére elkövetett magánlaksértés vétsége miatt.

A G.-i Rendőrkapitányság a K. L. elleni nyomozást a Be. 190. § (1) bekezdés a) pontja alapján bűncselekmény hiányában megszüntette.

A G.-i Városi Ügyészség a sértett panaszát elutasította. A nyomozást a Be. 190. § (1) bekezdés b) pontja alapján tekintette megszüntetettnek, mivel "a nyomozás adatai alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése és az eljárás folytatásától sem várható eredmény". Egyben tájékoztatta a sértettet, hogy pótmagánvádlóként léphet fel.

S. L., mint pótmagánvádló - jogi képviselője útján - a G.-i Városi Bírósághoz K. L. és K. L.-né ellen is - a Btk. 176. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés szerint minősülő magánlaksértés vétsége miatt vádindítványt nyújtott be.

A G.-i Városi Bíróság a 2004. február 5. napján meghozott végzésével a vádindítványt jogi és ténybeli alap hiányában, a Be. 231. § (2) bekezdésének d) pontja alkalmazásával elutasította.

E végzés ellen a Be. 408. § I/b) pontjára utalással az eljárás megszüntetése miatt, anyagi jogi szabálysértésre hivatkozással S. L. pótmagánvádló felülvizsgálati indítványt terjesztett elő.

A felülvizsgálat azonban a törvénynél fogva kizárt.

A Be. 405. § (1) bekezdése ugyanis kizárólag a bíróság jogerős ügydöntő határozatával szemben biztosítja - további feltételek mellett - a felülvizsgálat, mint rendkívüli jogorvoslat lehetőségét.

Ügydöntőnek pedig csak azok a határozatok tekinthetők, amelyekben a bíróság a Be. vonatkozó szabályai (Be. 234-256. §-ai) szerint lefolytatott bírósági eljárást követően a törvényes vádról határoz [Be. 257. § (1) és (2) bek.]. Az ügy érdemében hoz tehát mindenkivel szemben kötelező érvényű, a terhelt büntetőjogi felelősségét megállapító, vagy őt felmentő ítéletet (Be. 329. §), illetve a Be. 332. §-a szerinti eljárást megszüntető végzést.

Az ügydöntő határozat ún. res iudicatat eredményez, vagy­is ugyanazon bűncselekmény miatt - a rendkívüli perorvoslatot kivéve - nem indulhat újabb büntetőeljárás.

Ezzel szemben a pótmagánvádló vádindítványának az elfogadása az ügyészi vádemeléssel azonos tartalmú olyan eljárási cselekmény, melynek következtében a büntetőeljárás új szakaszba lép. Megindítja a bírósági eljárást, míg a vádindítványnak a Be. 231. § (2) bekezdése szerinti elutasítása meggátolja azt. Ez esetben tehát meg sem indul az a bírósági eljárás, amelynek eredményeként a bíróság ügydöntő, érdemi határozatot hozhatna.

A pótmagánvádló vádindítványát elutasító végzés tehát ügydöntőnek nem tekinthető. Az res iudicatat sem eredményez. Egyfelől ugyanis a Be. 231. § (3) bekezdésében írt törvényi feltételek fennállása esetén a vádindítvány ismételten előterjeszthető. Másfelől annak elutasítása nem akadálya annak, hogy a nyomozás folytatását rendeljék el [Be. 233. § (2) bek.].

A fentiekből következően a Be. 408. § I/b) pontja alapján a pótmagánvádló azokban az esetekben nyújthat be felülvizsgálati indítványt, amelyekben a bíróság a pótmagánvádló vádindítványát elfogadva, bírósági eljárás lefolytatását követően hoz a vádindítvánnyal szemben jogerős felmentő, vagy eljárást megszüntető ügydöntő határozatot.

Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a pótmagánvádló felülvizsgálati indítványát, mint a törvényben kizártat, a Be. 417. § (1) bekezdése alapján - és a Be. 422. § (2) bekezdésének a) pontja értelmében tanácsülésen eljárva - elutasította. (Legf. Bír. Bfv. I. 306/2004. sz.)